چگونه فرزندانی کارآفرین پرورش دهیم؟

کارآفرینی آرزویی است که بسیاری از خانواده‌‌ها برای فرزندان خود دارند...

چگونه فرزندانی کارآفرین پرورش دهیم؟

کارآفرینی آرزویی است که بسیاری از خانواده‌ها برای فرزندان خود دارند. معمولا سوال اصلی در این بین این است که والدین و مدارس و معلم‌ها چه نقشی می‌توانند در موفقیت دانش‌آموزان در آینده داشته باشند؟ به عبارت دیگر، همواره این بحث در بین متخصصان وجود داشته که چه شرایط و امکاناتی برای پرورش یک فرد کارآفرین از سنین پایین نیاز هست؟ در این مقاله سعی شده است به پرسش درباره نقش والدین در جهت پرورش افراد کارآفرین در سنین پایین پاسخ داده شود. این موارد و نکات برگرفته  از بررسی تجربی و مصاحبه با ده‌ها تن از کارآفرینان موفق و والدین آن‌ها است.

1-حمایت از علاقه کودک درباره  یک موضوع

همواره کارآفرین های موفق نسبت به یک موضوع اشتیاق دارند و به آن عشق می‌ورزند. همین علاقه و شور خاص به یک موضوع دلیل سخت کار کردن و تلاش زیاد می‌شود و بخاطر همین سخت کوشی همه‌ی
آن‌ها ویژگی پایداری و استقامت را در خود ایجاد کرده‌اند. بدون داشتن استحکام وپایداری در کار هیچگاه نمیتوان کار آفرین موفق شد.

2-به کودکان خود اجازه دهید طعم شکست را بچشند

یکی از تفاوت‌های اصلی بین کارآفرینان و افراد عادی نوع رویکرد آنها نسبت به شکست است. اگر پدر و مادر یک دانش آموز مانع از این شوند که فرزندشان شکست را تجربه کند، هیچگاه کودک آن‌ها یاد نخواهد گرفت و قادر نخواهد بود که در آینده و در زندگی شخصی خود بعد از هر بار شکست دلیل آن را کشف کرده و برای موفقیت دوباره تلاش کند .و همین امر بزرگترین ضربه را در مسیر تعالی فرزند وارد خواهد آورد.

3-رویکرد مستقیم مدرسه را به فراموشی بسپارید

خواسته یا ناخواسته مدارس همواره تشویق کننده رفتاری هستند که متضاد رویکرد کارآفرینانه است. تاکید بیش از اندازه بر نقطه ضعف‌ها به جای حمایت و تقویت نقاط قوت دانش آموزان بر خلاف روح حاکم بر کارآفرینی است. بررسی های فراوان در حوزه کارآفرینی نشان می‌دهند دانش آموزانی که نسبت به یک موضوع شور و اشتیاقی بسیاری دارند اما نمرات پایینی در بقیه ی دروس می‌گیرند از نظر تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق، قابلیت و پتانسیل بهتری نسبت به دانش آموزانی دارند که در همه‌ی دروس نمرات عالی می گیرد اما هیچ علاقه‌ای به موضوع خاصی ندارد.

4- به جا و به موقع از فرزندان خود تمجید کنید

بسیار حائز اهیمت است که اعتماد به نفس کودکان بر پایه‌ی موفقیت های واقعی و با ارزش بنا شود نه بر اساس تعریف های نا به جای والدین. اگر والدین متوجه شدند که فرزند آن‌ها به دنبال موفقیت‌های آسان است با صحبت کردن و انگیزه دادن به وی می‌توانند او را متقاعد کنند که می‌تواند موفقیت های سختتری را نیز با تلاش کسب کند.

5-اجازه دهید فرزندانتان با مشکلات و موانع روبه رو شوند

بسیاری از کارآفرینان موفق دنیای پیرامون ما با مشکلات وموانع بسیاری روبه رو بوده‌اند. برخی از کودکان چنان در آسایش و رفاه  پرورش یافته اند که تحمل رویارویی با سختی‌ها و مشکلات را ندارند. والدین اینگونه بچه ها تلاش می‌کنند فرزندانشان سختی نکشیده و با مشکلات و موانع روبه رو نشوند  اما این کار امری اشتباه است ، والدین نباید از اینکه فرزندانشان با مشکلات مواجه می شوند ترسی داشته باشند این مشکلات نه تنها آن‌ها را ضعیف نمی‌کند، بلکه برعکس باعث قوی‌تر شدن آن‌ها خواهد شد.

6-یک هدف داشته باشید

بسیاری از کارآفرینان بخاطر وفادار بودن و یا اعتقاد داشتن به یک موضوع دارای اعتبار بسیاری هستند این موضوع می‌تواند  ریشه مذهبی  داشته باشد یا حتی می تواند یک چارچوب اخلاقی در حوزه کاری و یا در خانواده باشد. داشتن چنین اعتقاد راسخی موجب می‌گردد که آن‌ها در زندگیشان هدف داشته باشند و برای هدف خود تلاش کنند.

مواردی که در بالا اشاره گردید تنها تعداد اندکی از کارهایی هستند که والدین می تواند برای پرورش کارآفرینان اینده کشور که اکنون فرزندان و یا دانش آموزان خردسالی بیش نیستند انجام دهند. والدین باید به یاد داشته باشند که نقش بسیار تعیین کننده ای در موفقیت آینده ی فرزندان خود دارند وهمواره باید مراقب شیوه‌ی تربیتی خود باشند.

منبع:

Foster, Tom (2017). “How to Raise Your Kids to Be Star Entrepreneurs”. [Online] www.inc.com. Available at https://www.inc.com/magazine/201703/tom-foster/raising-entrepreneurs.html