به ازای هر 40 هزارنفر یک چشم پزشک در ایران وجود دارد

رییس انجمن چشم پزشکان ایران با اشاره به تعداد اندک فارغ التحصیلان این رشته و بالا بودن هزینه‌های دایر کردن مطب گفت: در حال حاضر 2000 چشم پزشک در کشور فعال هستند که به تنا

به ازای هر 40 هزارنفر یک چشم پزشک در ایران وجود دارد
رییس انجمن چشم پزشکان ایران با اشاره به تعداد اندک فارغ التحصیلان این رشته و بالا بودن هزینه های دایر کردن مطب گفت: در حال حاضر 2000 چشم پزشک در کشور فعال هستند که به تناسب جمعیت برای هر 40 هزار نفر یک چشم پزشک وجود دارد.«محمود جباروند» در حاشیه بیست و هشتمین کنگره سالیانه چشم پزشکی ایران که در مرکز همایش‌های رازی برگزار شد، افزود: رشته چشم پزشکی در زمره رشته های گران به شمار می رود که علاوه بر هزینه های تحصیل، برای دایر کردن مطب که فقط بتوان معاینات عمومی انجام داد، بیش از 800 میلیون تومان سرمایه لازم است.

وی ادامه داد: چشم پزشکان، چشم امید به کمک های دولتی و وام با سود پایین بانک ها دارند تا بتوانند خدمات چشم پزشکی جامعی ارایه دهند و افراد بیشتری را تحت درمان قرار دهند.
جباروند یادآور شد: در سال حداقل 100 نفر فارغ التحصیل چشم پزشکی داریم و با این رقم، 2000 هزار نفر چشم پزشک در سطح کشور فعال هستند که با در نظر گرفتن نرخ جمعیت هشتاد میلیونی، برای هر 40 هزار نفر، یک چشم پزشک مشغول به کار است.
آمار پایین کم بینایی و نابینایی در کشور، خبر خوش رییس انجمن چشم پزشکی ایران بود که در این مورد اظهار داشت: بیشترین عامل کم بینایی به دلیل آب مروارید است که با توجه به سیاست های اعمال شده، وجود مراکز چشم پزشکی و پایین بودن هزینه های چشم پزشکی نسبت به کشورهای منطقه، باعث شده مردم به آسانی به چشم پزشک مراجعه و در صورت لزوم، تحت عمل جراحی قرار بگیرند.
وی، کیفیت جراحی چشم در کشور را مطلوب عنوان کرد و گفت: کیفیت جراحی آب مروارید جزو پیشرفته ترین اعمال جراحی است و نزدیک به 700 هزار جراحی آب مروارید در سال صورت می گیرد و بیماران هم اطلاعات زیادی از چشم پزشکان برای کسب دید 10/10 می گیرند.
جباروند کم بودن تعرفه های چشم پزشکی نسبت به تعرفه های سایر رشته های پزشکی را یکی از چالش های چشم پزشکان عنوان کرد و افزود: این تعرفه ها از طرف وزارت بهداشت و درمان تعیین می شود و ما هم از این امر تبعیت می کنیم.
وی تصریح کرد: انتظار داریم توجه بیشتری به این رشته شود؛ به عنوان مثال جراحی آب مروارید که 60 درصد اعمال جراحی ما را تشکیل می دهد نسبت به تعرفه های سال های قبل فقط 13 درصد رشد داشته در حالی که در سایر رشته ها 200 تا 300 درصد افزایش وجود داشته است.
وی افزود: رشته چشم پزشکی رشته گرانی است و ضرورت دارد برای خرید و تهیه تجهیزات پزشکی از ارزهای دولتی استفاده شود تا با هزینه های منطق و معقول بتوانیم کیفیت خدمات درمانی را به روز حفظ کنیم.
رییس انجمن چشم پزشکان ایران تاکید کرد: با تمام کمیت ها، هیچ گونه زیر میزی در رشته چشم پزشکی دریافت نمی شود.
به گفته رییس انجمن چشم پزشکی، ایران از سال گذشته (1396) به عضویت آکادمی چشم پزشکی آسیا و اقیانوسیه (APAO ) درآمده است و قرار است در سال آینده همایش های مشترکی در سطح کشور برگزار شود چرا که به دلیل کارهای تحقیقی خوبی که در ایران انجام شده از نظر چشم پزشکی شناخته شده است.
جباروند در مورد این آکادمی گفت:آکادمی APAO متشکل از کشورهای پیشرفته جهان در حوزه چشم پزشکی ازجمله ژاپن، استرالیا، سنگاپور، نیوزلند، کره، چین و هند است. قطعا عضویت ایران در ارتقا و معرفی هرچه بیشتر چشم پزشکی کشورمان در سطح بین المللی موثر خواهد بود.

***بیست و هشتمین کنگره چشم‌ پزشکی ایران برگزار شد
بیست و هشتمین کنگره سالیانه چشم پزشکی ایران با حضور میهمانان داخلی و خارجی امروز دوشنبه در مرکز همایش های رازی آغاز به کار کرد.
این کنگره به عنوان بزرگترین همایش چشم پزشکی کشور، همواره آخرین پیشرفت ها و نو آوری های جهانی در این زمینه را در اختیار علاقمندان قرار داده است.
در بیست و هشتمین کنگره چشم پزشکی ایران که از امروز تا 24 آبان 97 در مرکز همایش‌های رازی برگزار می شود، بیش از 2000 شرکت‌کننده از کشورهای مختلف از جمله آمریکا، انگلیس، سنگاپور، برزیل، فرانسه، افغانستان، پاکستان، اندونزی، هند و عراق حضور دارند.
در کنگره امسال 11 سمپوزیوم به همراه 107 مقاله در قالب سخنرانی و 92 مقاله به صورت پوستر ارائه خواهد شد.

منبع :