به شهر ما بیایید - بندِ امیر فارس

* در صفحه‌ی 101 از کتاب مطالعات اجتماعی پنجم دبستان تصویری از بند امیر فارس وجود دارد که به ساخت آن در دوره‌ی دیلمی (آل بویه) اشاره کرده است.

به شهر ما بیایید - بندِ امیر فارس

* در صفحه‌ی 101 از کتاب مطالعات اجتماعی پنجم دبستان تصویری از بند امیر فارس وجود دارد که به ساخت آن در دوره‌ی دیلمی (آل بویه) اشاره کرده است. چشم‌اندازهای دیدنی اطراف رودخانه، رودها، طبیعت بکر و زیبای اطراف روستا تنها بخشی از جاذبه‌های طبیعی روستای هزارساله‌ی بندِ امیر است. در نزدیکی شیراز و زرقان روستای قدیمی و زیبایی وجود دارد که به دلیل سد (بند) مشهور امیر که در دوره‌ی عضدالدوله دیلمی بر روی رودخانه‌ی کُر بنا شده است به آن روستای بند امیر می‌گویند.

به شهر ما بیایید


این روستا در محدوده‌ِی دشت قرار گرفته و با استفاده از مصالح خشت خام و گل ساخته شده است. یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری این روستا سد است. راه ارتباطی روستا در قدیم از طریق پلی بوده که بر روی این سد ساخته شده است. 

به شهر ما بیایید - بندِ امیر فارس


پل بند امیر سیزده دهانه دارد. بنای سد از سنگ و ساروج ساخته شده است و دارای دو بخش بند و پل است که از قطعات سنگ‌های تراشیده تشکیل شده‌اند. در نزدیکی پل و در شهرهای اطراف رودخانه آسیاب‌های قدیمی وجود دارد. یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی روستای بندِ امیر سازه‌های آبی قدیمی است که به آن گاوشیر می‌گویند.

به شهر ما بیایید


 دامداری و تولید محصولات صنایع دستی مثل قالی از جمله‌ی فعالیت‌های مردم این روستاست؛ البته نباید مهمان‌نوازی آن‌ها را از یاد برد. بند امیر را به دلیل آثار متعدد طبیعی و تاریخی می‌توان یکی از جاذبه‌های منحصربه‌فرد فارس نامید و محلی مناسب برای حضور گردشگران به‌خصوص طبیعتگردهاست. برای رفتن به این روستا می‌توانید از طریق شهرهای مرودشت، زرقان و شیراز اقدام کنید.


* در صفحه‌ی 101 از کتاب مطالعات اجتماعی پنجم دبستان تصویری از بند امیر فارس وجود دارد که به ساخت آن در دوره‌ی دیلمی (آل بویه) اشاره کرده است.

به شهر ما بیایید