به شهر ما بیایید - مراسم آیینی شیره‌پزان مانیزان

هر ساله از اواخر شهریورماه انگورچینی اهالی در باغات شروع می‌شود و با خشک کردن انگور شاید رؤیایی‌ترین چهره‌ی این منطقه را می‌توان نظاره‌گر بود.

به شهر ما بیایید - مراسم آیینی شیره‌پزان مانیزان

اوایل پاییز وِلوِله و جنب‌وجوشی در دلِ روستا شکل می‌گیرد؛ روستایی پلکانی با معماری سنگ و گل و کاهگل که قدمتش به دوران مادها می‌رسد و عنوان روستای هدف گردشگری شهر ملایر را یدک می‌کشد. مانیزان را می‌گویم؛ روستایی که حالا شیره‌پزی سنتی‌اش آوازه‌ی هر شهر و دیار شده و هر مسافر و گردشگری به شوق حضور در این جشنواره‌ی آیینی دل به جاده می‌زند تا به پایتخت شیره‌پزی انگور ایران برسد. 

به شهر ما بیایید


هر ساله از اواخر شهریورماه انگورچینی اهالی در باغات شروع می‌شود و با خشک کردن انگور شاید رؤیایی‌ترین چهره‌ی این منطقه را می‌توان نظاره‌گر بود. زمین، یکدست قطعه‌های رنگی است؛ قطعه‌هایی مخملین که چشم هر بیننده و خوش‌ذوقی را می‌نوازد.

به شهر ما بیایید


شیره‌پزی سنتی مانیزان البته جایگاه ویژه‌ای دارد و اهالی روستا هر ساله بر سر ذوق‌اند تا فرش قرمز خود را زیر پای گردشگران بگسترانند و آن‌ها را برای حضور در کارگاه‌های سنتی پخت شیره و دیدن آداب و رسوم این خطه از ایران کهن دعوت کنند و به محض ورود به استقبال بیایند.

به شهر ما بیایید


در کنار مراسم آیینی شیره‌پزان، غرفه‌های فروش سوغات و صنایع دستی روستا، پخت آش‌های محلی، چای داغ ذغالی، شیره و باسلق و انواع مشتقات انگور که زنان روستا با سلیقه‌های سرشار خود برای گردشگران آماده می‌کنند شما را به خود می‌خواند.

به شهر ما بیایید

به شهر ما بیایید