مجموعه‌ی تاریخ تئاترهای آوانگارد 2

*گوستاو کان در سال 1889 نخستین مانیفست سمبولیسم تئاتری را نوشت.

مجموعه‌ی تاریخ تئاترهای آوانگارد 2

منبع:تاریخ های تئاتر

بخش2:سمبولیسم و استتیسم

*سمبولیست ها مصرانه از بینندگان می خواستند از خلال رویه ی عکس گونِ ظواهر بنگرند تا واقعیت های مهم تر درونی را کشف نمایند که به باور آنان توسط ناتورالیست ها نادیده گرفته شده بود.

*گوستاو کان در سال 1889 نخستین مانیفست سمبولیسم تئاتری را نوشت.

*منبع الهام سمبولیست های اولیه درام های موسیقیایی اسطوره ی آگین ریشارت واگنر،داستان های جنایی-معمایی گوتیک ادگار آلن پو،فلسفه ی ایده آلیستی آلمان و شعرهای ایماژی بودلر بودند.

*موریس مترلینگ و استفان مالارمه جزو سمبولیست های اولیه به حساب می آیند.

*معمولاً در نمایشنامه های مترلینگ حسی از رمز و راز را از طریق نمادهای متعدد و جلوه های صوتی خوفناک و سکوت های شوم پدید می آمدند.

*آدولف آپیا و ادوراد گوردن کریگ بسیاری از ایده های خود را از سمبولیست ها به عاریت گرفتند.

*آپیا پیروی علاقه ی وافرش به خلق یک معادل تئاتری برای موسیقی روح افزای اپراهای واگنر،دو کتاب به صحنه بردن درام های موسیقیایی واگنر و موسیقی و دکور صحنه را به ترتیب در سال های 1895 و 1899 منتشر ساخت.

*در این نوشته و نوشته های دیگر،آپیا چنین استدلال کرد که وحدت زیبایی شناختی اپرا به تلفیق همه ی عناصر صحنه بستگی دارد.به ویژه موسیقی،منظره پردازی،نورپردازی و اجراگران.این باور او را به آنجا رسانید که استفاده از پله ها،سکوها،ستون های عمودی و سایر عناصر غیر رئالیستی و سه بعدی را برای صحنه پردازی توصیه کند.

*برخلاف آپیا،کریگ طرفدار استفاده از یک دکور واحد برای کل یک اجرا بود تا از این طریق روح نمایشنامه پدیدار شود،همراه با تغییرات اندکی که از طریق رنگ و نورپردازی پویای پرده های بندی قائم ایجاد می شد.

*در یک مقطع کریگ این ایده را مطرح کرد که خوب است اجراگران زنده با عروسک های بزرگ(اوبر ماریونت ها)عوض شوند تا از بدقلقی و انعاطاف ناپذیری ستاره ها و مادیت بدن های بازیگران به دور باشد.

*به مانند آپیا،کریگ نیز فرارسیدن عصر سینمایی هنر تئاتر  را پیش بینی کرد.هر دو آنها از صحنه پردازی انتزاعی و انعطاف پذیری در نورپردازی دفاع می کردند و کارگردانی تئاتر را به سمت پذیرش نقش یک مولف سوق می دادند.شخصیتی که(مانند برخی از کارگردانان سینما)احاطه ای مولف وار بر همه ی عناصر یک اجرا دارد.

محمد معتمد

مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24