مجموعه‌ی تاریخ تئاترهای آوانگارد 1

در همان حال که شاید تمایزگذاری‌های مطلق بین رئالیسم و ناتورالیسم ناممکن باشد،اولی را می‌توان نوعی سبک کلی دانست

مجموعه‌ی تاریخ تئاترهای آوانگارد 1

منبع:تاریخ های تئاتر

بخش 1:ناتورالیسم

*در همان حال که شاید تمایزگذاری های مطلق بین رئالیسم و ناتورالیسم ناممکن باشد،اولی را می توان نوعی سبک کلی دانست که امروز نیز همچنان غالب است در حالی که به دومی می توان به عنوان جریان آوانگاردی نگریست که بین سال های 1880 و 1914 در تئاتر بسیار اثرگذار واقع شد و پس از آن از هم پاشید.

*در سال 1881 امیل زولا با نوشتن کتاب ناتورالیسم در تئاتر ایده هایی را تحت تاثیر داروین در خصوص تکامل و ... مطرح کرد.بنا بر استدلال او،اجراهایی که از نمایشنامه ها صورت می گیرد می باید نتایج این علل و عوامل ماتریالیستی را نشان دهند.

*ناتورالیسم متاثر از عکاسی بود.

*نمایشنامه نویسان،کارگردانان و طراحان رئالیست به دلایل گوناگون بر جلوه های تئاتری عکس گون اصرار و اتکا داشتند،این در حالیست که ناتورالیست ها بر این باور بودند که هرگونه بازنمایی دقیق از واقعیت های بیرونی صرفاً نقطه ی آغازی ضروری برای کاوش در نظام علت و معلول ماتریالیستی است.

*یکی از نویسنده های موفق تئاتر ناتورالیستی هنری بک بود.نمایشنامه های کلاغ ها و پاریسی های او تقریباً هرگونه طرح بندی مرسوم را کنار نهادند تا موقعیت های روزمره ای را عرضه کنند که در آن شخصیت های زیادخواه بر گرده ی افراد ضعیف سوار می شدند و همسری محترم برای کمک به پیشرفت های شغلی شوهرش با مردان دیگر همبستر می شد.

*در آلمان نیز که به جنبه های سوسیالیستی ناتورالیسم علاقه نشان داده شد از نمایشنامه های اولیه ی گرهارت هاوپتمان به شدت استقبال شد.در میان نمایشنامه های او،بافندگان از همه اثرگذارتر بود.نمایشنامه ای با یک پروتاگونیست گروهی درباره ی استمثار کارگران سیلژیایی و شورش آنها در سال 1844.

*در روسیه نیز ماکسیم گورکی نمایشنامه های ناتورالیستی زیادی نوشت.نمایشنامه ی در اعماق او معروف ترین نمایشنامه ی گورکی بود.مثل بیشتر نمایشنامه های ناتورالیستی،در اعماق تصویرگر برشی از زندگی در قالب درام و به شیوه ای عکاسانه بود،برشی از زندگی با همه ی پیش پا افتادگی،تلخ اندیشی،احساساتی گری و خشونت آن.

*زبان موهان و تبعات سیاسی نمایشنامه های ناتورالیستی باعث سانسور دولتی این دسته از نمایشنامه ها شد.

محمد معتمد

مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24