رویکرد آزمون کانون برای تراز مشترک دوازدهم و فارغ التحصیلان

اقدامات آزمون‌های کانون به منظور ایجاد تراز مشترک در بین داوطلبان کنکور سراسری 98 در دو گروه دوازدهم و فارغ التحصیلان از زبان محمد اکبری مدیر گروه آزمون دوازدهم ریاضی

رویکرد آزمون کانون برای تراز مشترک دوازدهم و فارغ التحصیلان

رویکرد آزمون کانون برای تراز مشترک دوازدهم و فارغ التحصیلان


سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در کارنامه کنکور سراسری سال 98 برای دانش‌آموزان دوازدهم و فارغ‌التحصیلان یک تراز مشترک داده می‌شود. این موضوع به این معنی است که در پذیرش دانشگاه‌های کشور به‌صورت مجزا برای این دو گروه(نظام قدیم و جدید) ظرفیت پذیرش در نظر گرفته نمی‌شود. دو گروه نظام جدید و قدیم هم‌زمان سنجیده می‌شوند و برای آنها تراز مشترک داده می‌شود.

با توجه به تغییر نظام آموزشی و کتاب‌های نظام جدید نسبت به نظام قدیم طبیعتاً منابع کنکور نظام جدید و قدیم با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارد. بنابراین سؤال اینجا است برای اینکه سازمان سنجش بتواند حداکثر عدالت آموزشی را رعایت کند، چه اقداماتی در دفترچه سؤال‌های نظام جدید و قدیم انجام خواهد داد.

برای پاسخ به این سؤال موارد زیر مطرح می‌شود:

 • 1 ) تعداد سؤالات دو دفترچه نظام قدیم و جدید یکسان خواهد بود.

 • 2 ) سعی می‌شود بیشترین سؤال مشترک بین دو دفترچه وجود داشته باشد. برای مثال جهت روشن شدن این موضوع، در درس فیزیک رشته ریاضی با توجه به میزان مباحث مشترک نظام قدیم و جدید به نظر می‌رسد از 45 سؤال کنکور می‌توان 25 تا 30 سؤال مشترک طراحی کرد.

 • 3 ) زمان دو آزمون یکسان خواهد بود.

 • 4 ) سطح دشواری سؤال‌های غیرمشترک، تا حدی یکسان خواهد بود.


کانون فرهنگی آموزش در راستای واقعی کردن و نزدیک کردن کارنامه‌های آزمون با کارنامه کنکور سراسری و اطمینان دادن به دانش‌آموزان کانون برای نزدیکی‌تراز به‌دست آمده در آزمون کانون و کنکور سراسری در آزمون‌های زیر تراز مشترک می‌دهد:

 • 1 ) آزمون 16 آذر 1397

 • 2 ) آزمون 21 دی 1397

 • 3 ) آزمون 5 بهمن 1397

 • 4 ) آزمون 7 فروردین 1398

 • 5 ) آزمون 16 فروردین 1398

 • 6 ) آزمون 27 اردیبهشت 1398

 • 7 ) سه آزمون جامع

در برنامه ی آزمون‌های کانون فرهنگی آموزش، برای رسیدن به تراز مشترک واقعی در آزمون های اشاره شده، چهار موضوع اشاره شده در بالا را رعایت کردیم. در این آزمون‌ها مبنا برنامه دوازدهم قرار داده می‌شود و برنامه فارغ‌التحصیل به‌گونه‌ای طراحی شده که با برنامه دوازدهم بیشترین هماهنگی را داشته باشد. با این روش می‌توانیم سؤال‌های مشترک بیشتری در دو دفترچه نظام قدیم و جدید داشته و به نزدیکی هرچه بیشتر نظام قدیم و جدید کمک کنیم.

برای تشریح این موضوع یک مثال از برنامه گروه ریاضی می‌زنیم:

می‌دانیم کتاب هندسه 3 (معادل کتاب هندسه تحلیلی نظام قدیم) با فصل ماتریس شروع می‌شود و ترتیب فصل‌ها در کتاب نظام جدید متفاوت از کتاب نظام قدیم شده است. این در حالی است که فصل ماتریس از فصل‌های آخر کتاب هندسه تحلیلی نظام قدیم بود. برای اینکه بتوانیم سوال مشترک و در نتیجه تراز مشترک واقعی داشته باشیم آزمون هندسه 3 را مبنا قرار داده و مبحث ماتریس را برای فارغ‌التحصیلان به آزمون 16 آذر منتقل کردیم.


محمد اکبری - مدیر گروه آزمون دوازدهم ریاضی

مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24