مصاحبه با عماد حسینی فرد رتبه 10 منطقه 2 هنر

عماد حسینی فرد از شهر رفسنجان موفق شد که در کنکور هنر 97 رتبه‌ی 10 منطقه 2 و 33 کشور رو به دست بیاورد. در این مقاله چکیده‌ای از مصاحبه با او آورده شده.

مصاحبه با عماد حسینی فرد رتبه 10 منطقه 2 هنر

هنگام غروب بود که این مصاحبه رو شروع کردیم و وقتی به پایان رسید، شیفت خورشید هم در آسمون تموم شده بود. گفت‌و‌گویی داشتیم سرشار از چایی، خاطرات کنکوری و البته چند حبه قند قرضی.

رشته‌ی دبیرستان عماد ریاضی بوده و سال آخر هم در آزمون‌های هنر کانون شرکت می‌کرده. در این صفحه میتونید کارنامه و ترازهای عماد رو مشاهده کنید.


چه رشتهای قراره بخونی؟

سینما در دانشگاه هنر


اولین جرقه‌ای که تو رو کشوند سمت این رشته از کجا شروع شد؟

دوران راهنمایی چند تئاتر کار کرده بودم که تا برگزیده شدن در سطح استان هم پیش رفتند. یادمه مدت کوتاهی مونده به دهه فجر، مدیر مدرسه از من خواست یک نمایش به همین مناسبت آماده کنم اما من به جای تئاتر تصمیم گرفتم یک فیلم بسازم. از یکی دوربین امانت گرفتم از شخص دیگه‌ای سه پایه و… و هر جور که شده بود در این مدت محدود بالاخره کار رو جمع کردم.

بعد از اکران فیلم در مدرسه استقبال خیلی خوبی ازش شد. تا چند هفته سیل فلش‌ها بود که به سمت من جریان داشت تا برای بقیه هم فیلم رو بریزم. همون زمان فهمیدم علاقه‌ی زیادی برای ادامه دادن این راه دارم. نتیجه‌اش شد چند فیلم مستند برای مدرسه، یک فیلم کوتاه علمی برنده جایزه بنیاد ملی نخبگان و یک مستند 30 دقیقه ای که از شبکه استانی پخش شد.از چه زمانی شروع کردی به مطالعه برای کنکور هنر؟

اواخر سال سوم و به صورت جدی از تابستون


در آزمون ها مشاور ویژه داشتی ؟

بله. آقای حسین نژاد رتبه 1 منطقه 3 در سال 93. ایشون خیلی لطف داشتن. هر موقعی که سوال برام پیش می‌اومد باهاشون تماس می‌گرفتم و راهنمایی‌های بسیار مفیدی می‌کردن، مخصوصا در درس خلاقیت نمایشی.


از خانوادت بگو.

یک برادر بزرگ‌تر دارم که دانشجوی کامپیوتر است، پدرم شغل آزاد دارد و مادرم هم دبیر است. اوایل موافق نبودند که من برای رشته هنر بخونم اما به هر حال در دوران کنکورم بسیار سعی کردند تا شرایط درس خوندن رو برام فراهم کنند. خونه رو ساکت نگه داشتن، در اکثر اوقات تلویزیون خاموش بود و حتی در عید از مسافرت رفتن چشم‌پوشی کردند تا نزدیکم بمونند و من دغدغه‌ای نداشته باشم.


هفته‌ی قبل از کنکور رو چطور گذروندی؟

سعی کردم فلش کارت‌های جعبه‌ی لاینترم رو تا جایی که میشد دوره کنم.


سر جلسه از روش ضربدر منها یا زمان جبرانی استفاده کردی؟

ماه آخر به این روش‌ها رسیده بودم و بله ازشون استفاده کردم.


وقتی رتبه ات رو فهمیدی…

خوشحالی زیاد و یه کم هم ناراحتی. چون فکر میکردم بهتر میشه... ساعت 11 شب بود که نتایج رو دیدم و تا ساعت 3 هیچکس توی خونه خوابش نبرد .


روش رتبه های برتر در سال قبل برات اهمیتی داشت؟

خیلی! چه در سایت کانون و چه مجله، حتی مصاحبه با رتبه‌های برتر بقیه رشته‌ها رو هم مثل درس می خوندم و خیلی برام مفید بودن. با پیگیری زیاد تونستم شماره‌ی آقای درویش زاده رتبه 6 سال قبل و خانوم استکی رتبه 8 رو پیدا کنم و از تجربیاتشون بهره ببرم.مصاحبه با عماد حسینی فرد رتبه 10 منطقه 2 هنرمصاحبه با عماد حسینی فرد رتبه 10 منطقه 2 هنرتوضیح تصاویر: سوالات مشاوره‌ای و پاسخ آنها از تلگرام هنر کانون ( دامون فخاری و علیرضا باستانی )


تعریفت از نخبه چیه؟

نخبه یعنی خاص. یک انسان در هر زمینه‌ای میتونه نخبه باشه نه صرفا مسائل درسی. مقاله‌ای می‌خوندم درباره‌ی 36 نوع هوش. در واقع می‌گفت هیچکس نیست که تمام آن 36 نوع رو داشته باشه یا کسی که در چند تا از اون‌ها نابغه نباشه.


پس به نظرت برای موفق شدن در کنکور هوش مهم‌تره یا تلاش؟

99 درصد تلاش مهمه ولی اگه اون 1 درصد هوش نباشه، تلاش ها هم بی فایده میشه. منظورم از هوش، مثلا توانایی سریع محاسبه‌کردن نیست. در مورد مهارت‌های فراشناختی حرف می‌زنم. اینکه انسان بتونه درک کنه چه روش‌هایی واقعا برای رسیدن به هدفش مفید هست و چه کارهایی نه.


ساعت مطالعه‌ات در اوقات مختلف سال چقدر بود؟

در تابستون حدود 5 ساعت، در پاییز و زمستون 7 و هر چه‌قدر هم به کنکور نزدیک‌تر میشدم، این زمان بیشتر میشد.


مصاحبه با عماد حسینی فرد رتبه 10 منطقه 2 هنر


شرح تصویر: دفتر برنامه‌ریزی


خستگی و یا نا امیدی اومد سراغت در این دوران؟

من بهمن‌ماه به دلیل امتحان‌های مدرسه ، در آزمون‌ها افت زیادی کردم ولی به خودم گفتم که تو می‌تونی... به تلاشم ادامه دادم و دوباره برگشتم به مسیرم.


چقدر از شبکه های اجتماعی استفاده می‌کردی؟

آدمهای زیادی رو دیدم که برای کنکور اکانت‌هاشون رو دی اکتیو میکردن ولی بعد از یک مدت دوباره بر میگشتن به همون فضا. من سعی کردم زمانش رو کمتر کنم نه اینکه به کل قطعش کنم.


از برنامه راهبردی استفاده می‌کردی؟ برای این برنامه، شخصیسازی هم داشتی؟

درسته، برنامه‌ی راهبردی رو شخصی سازی کردم. به نظرم این برنامه علمی و قابل اعتماده. برگشت‌هاش منجر به تثبیت مطالعات گذشته می‌شن. همچنین این آزمون‌ها هستن که باعث میشه شخص به یک برنامه پایبند بمونه. برنامه‌ی من اینطور بود که می‌گفتم در این دو هفته‌ای که تا آزمون بعد مونده مثلاً 50 ساعت وقت مطالعه دارم. حالا بر اساس بودجه‌بندی برنامه راهبردی، برای هر درسی یک سهمی در نظر می‌گرفتم و سعی می‌کردم کتاب‌های آزاد رو هم در برنامه بگنجونم.


نسبت مطالعه دروس عمومیت به اختصاصی چقدر بود؟

30 درصد عمومی و 70 درصد اختصاصی.


روش رفع اشکالت بعد هر آزمون چی بود؟

معمولا اگر سوالی رو اشتباه زده بودم، می رفتم سراغ منابعم نه صرفا پاسخ نامه اون سوال. چرا که احساس میکردم به جای یک قطره، آدم باید بره سراغ سرچشمه. اما در درس‌های قاعده مند مثل ریاضی و موسیقی پاسخ خود سوال هم برام مهم بود. عصر جمعه های آزمون که وقت استراحتم بود زمانی رو به چک کردن کارنامه های مختلفم مثل کارنامه اشتباهات و باقی امکانات در صفحه شخصی کانونیم اختصاص می‌دادم.گفتی که می‌رفتی سراغ سرچشمه منابعت، بیا درباره همین منابع و روش های مطالعه‌ات در دروس تخصصی صحبت کنیم.

مصاحبه با عماد حسینی فرد رتبه 10 منطقه 2 هنردرک عمومی هنر: کتاب های هنرستان رو خیلی با دقت می‌خوندم. همچنین استفاده از جعبه لاینتر و خلاصه نویسی‌ها هم بسیار کمکم کرد. مخصوصا در دوران جمع بندی و برای مرور.

در منابع آزاد از "دايره المعارف هنر" رویین پاکباز استفاده کردم. یک لیست مفیدی هم بود از خانوم مهشید مسیبی که مطالب مهم در این کتاب رو مشخص کرده بود.


خلاقیت تصویری: باز هم کتابهای هنرستان و هر جا که تست میدیدم حتما حلش می‌کردم. گرچه در آزمون‌ها سوالات برام دشوار بود ولی ناامید نشدم و در کنکور نتیجه‌ش رو دیدم.


درک عمومی ریاضی فیزیک: به دلیل رشته‌م در این درس پایه‌ی قوی‌ای داشتم و با همون تست های آزمون‌ها جلو میرفتم.


خلاقیت نمایشی: بهترین منبع این درس کتاب سبز خلاقیت نمایشی هست. خلاصهنویسی هم بسیار در طبقه بندی مطالب کمک می‌کنه. اگر چه دوران کنکور وقت برای فیلم دیدن زیاد نیست اما مثلا دیدن مهم‌ترین فیلم از یک سبک سینمایی یا یک کارگردان برجسته رو توصیه می‌کنم. مثل تماشای از نفس افتاده گدار برای درک جنبش موج نوی فرانسه.


خلاقیت موسیقی: یکی از منابعم کتاب سبز کانون بود با دی وی دی خلاقیت موسیقی که مطابق همین کتاب هستش و این مساله تاثیرگذارش کرده. من در دوران کنکور صرفا تئوری‌های موسیقی رو به دلیل قاعده‌مند بودنش خوندم ولی بهتره داوطلب‌ها بقیه مباحث حفظی مثل ساز شناسی رو هم حتما بخونن.


اگه برگردی به گذشته چه اشتباهی رو تکرار نمی‌کنی؟

از سوالات شک دار باید گذشت. در کارنامه‌ی آزمون‌های کانون قسمتی هست که مشخص می‌کنه اگر شما هیچ غلطی نمی‌زدید رتبه‌تون چند میشد… و هیچوقت نشد که این عدد برای من جز 1 یا 2 چیز دیگه‌ای باشه. در واقع نباید فکر کنید بقیه افراد جواب همه‌ی سوالات رو می‌دونن و این فقط شما هستید که شک دارید یا نمی‌دونید... نه... اگر سخته برای همه سخته. در کنکور هم در درس درک عمومی هنر با اینکه به سوالات زیادی پاسخ دادم اما تعداد غلط‌هام باعث شد درصدم پایین‌تر کشیده بشه.


و سوال آخر: بگو خودت عامل موفق شدنت رو چی میدونی؟

پیگیر بودن ، پیوستگی و روشن بودن هدفم.


برای درخواست پشتیانی ویژه و مشاوره با رتبه های برتر کنکور هنر میتوانید از طریق شماره 0216463 داخلی 191 ثبت نام کنید.


تهیه و تنظیم: پارسا انصاری ، 4 کشوری97


فایل های ضمیمه