به شهر ما بیایید - پارک لاله در تهران

یکی از زیباترین جاذبه‌های پارک لاله، آب‌نما و میدان میانی آن است که طرفداران زیادی دارد و افراد، به‌ویژه در فصل‌های گرم سال، در اطراف آن به استراحت و گفت‌وگو و ورزش می‌پر

به شهر ما بیایید - پارک لاله در تهران

پارک لاله از بوستان‌های بزرگ شهر تهران است که حدود پنجاه سال پیش ساخته شد. این پارک زیبا تقریباً در مرکز شهر و حد فاصل خیابان دکتر فاطمی و بلوار کشاورز واقع شده است. این محلپیش از آن‌که به پارک تبدیل شود، زمین سوارکاری و رژه‌ی ارتش بود. بعد از تبدیل شدن به پارک در این محل امکانات و جاذبه‌های گردشگری بسیاری ساخته شد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به زمین بسکتبال ووالیبال و اولین کتابخانه‌ی کودک ایران و میزهای شطرنج و مرکز تئاتر عروسکی اشاره کرد.

به شهر ما بیایید


یکی از زیباترین جاذبه‌های پارک لاله، آب‌نما و میدان میانی آن است که طرفداران زیادی دارد و افراد، به‌ویژه در فصل‌های گرم سال، در اطراف آن به استراحت و گفت‌وگو و ورزش می‌پردازند. رویش گل‌های لاله در پارک لاله جلوه‌ی زیبایی به این بوستان داده است. تنوع گیاهی در بوستان لاله زیاد است و وجود درختان کهن هوای مطبوعی ایجاد کرده که مهم‌ترین این درختان عبارت‌اند از: چنار، اقاقیا و کاج تهران.

به شهر ما بیایید


ضلع جنوب شرقی پارک لاله به سبک پارک‌های ژاپنی طراحی شده و دارای آب‌نما و نهرهای مارپیچ است که بسیار زیبا هستند. مجسمه‌ها و تندیس‌های متعددی نیز در این پارک وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها مجسمه‌ی خیام و مجسمه‌ی ابوریحان بیرونی است. مجسمه‌ی ابوریحان بیرونی با آن حالت زیبا و موزونش ۲۲ سال است که مهمان کسانی است که گذرشان به پارک لاله‌ی تهران می‌افتد؛ اثری از محمدعلی مددی که یکی از شاخص‌ترین کارهای حجمی دوران معاصر به‌ شمار می‌رود.

به شهر ما بیایید


در همسایگی این بوستان، موزه‌ی هنرهای معاصر، موزه‌ی فرش ایران و هتل لاله واقع شده‌ است.

* در صفحه‌ی 50 کتاب مطالعات اجتماعی ششم دبستان عکسی از مجسمه‌ی ابوریحان بیرونی واقع در پارک لاله‌ی تهران به تصویر کشیده شده است.

به شهر ما بیایید

به شهر ما بیایید

به شهر ما بیایید