به شهر ما بیایید - خانه‌ی تاریخی لطفعلیان

ساختار شهری ملایر در دوران قاجار شکل گرفت و از این دوران تاریخی بناها و خانه‌هایی با معماری زیبا در ملایر به جا مانده است.

به شهر ما بیایید - خانه‌ی تاریخی لطفعلیان

ساختار شهری ملایر در دوران قاجار شکل گرفت و از این دوران تاریخی بناها و خانه‌هایی با معماری زیبا در ملایر به جا مانده است. خانه‌ی تاریخی لطفعلیان بخشی از یک مجموعه‌ی مسکونی به‌یادگارمانده از دوره‌ی قاجار در ملایر است که اکنون به عنوان موزه‌ی فرهنگی مورد توجه و بازدید فرهنگ‌دوستان است.

به شهر ما بیایید


خانه‌ی لطفعلیان در دو طبقه ساخته شده است. سقف طبقه‌ی همکف پوشیده از طاق‌های آجری زیباست و پوشش طبقه‌ی فوقانی آن به صورت مسطح با تیر چوبی است. زیباترین بخش بنا حوض‌خانه است که با طاق‌نماهای زیبای آجری به شیوه‌ی چهاربخشی پوشیده شده است. وجود شاه‌نشین بنا با سه در اُرسی با زیبایی خاصی روشنایی اتاق را تأمین می‌کند و تراش آجرنمای بدنه‌ها، فرم‌های قرینه و نقوش هندسی مسطح و نقش‌برجسته با الگوی اصیل آجرکاری ایرانی از برجسته‌ترین ویژگی‌هایی است که این بنا را در میان سایر آثار تاریخی ملایر برای تبدیل آن به موزه‌ی فرهنگ و تاریخ در ملایر ممتاز کرده است. 

به شهر ما بیایید


از دیگر ویژگی‌های این خانه‌ی تاریخی می‌توان به تزئینات لمبه‌کوبی چوبی در سقف طبقه‌ی اول و وجود درهای ارسی با شیشه‌های رنگی اشاره کرد. در ابتدای ساخت این خانه‌ی قاجاری از سه بخش اندرونی، حسینیه، خانه و اصطبل تشکیل شده بود که خانه‌ی کنونی، حسینیه‌ی این مجموعه بوده است و بعدها توسط مرتضی‌خان لطفعلیان خریداری شد و کاربری مسکونی یافت. جریان آب قنات و وجود دو حوض سنگی در کف، هوا و فضای بسیار خنک و فرح‌بخشی را جهت گذر از گرمای تابستان برای ساکنین خانه فراهم می‌کرد.

به شهر ما بیایید


شهریور بهترین زمان برای سفر به ملایر و بازدید از این خانه‌ی زیبا در کنار هوای مطبوع باغات انگور و مراسم شیره‌پزان و تفریح در پارک سیفیه و بازدید از پایتخت مبل و منبت ایران است.

* درس 16 کتاب مطالعات اجتماعی سوم دبستان در صفحات 48 و 49 به شکل خانه‌ها و تغییرات آن‌ها در زمان‌های مختلف پرداخته است. در گردشگری‌های بعدی با خانه‌های تاریخی و قدیمی دیگری از  ایرانِ زیبا آشنا می‌شویم.

به شهر ما بیایید

به شهر ما بیایید


مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24