کدام مکمل‌ها نباید با دارو ترکیب شوند؟

بسیاری درسراسرجهان ازمکملها استفاده میکنند.ممکن است تصورکنیدکه تمام مکملهای طبیعی بیخطرهستند،بااین وجود،برخی ازآنهاحاوی موادی هستندکه ممکن است درترکیب باداروهامضرباشند.

کدام مکمل‌ها نباید با دارو ترکیب شوند؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بیس فسفونات‌ها دارو‌هایی قوی هستند و به افزایش تراکم استخوانی در بیماران مبتلا به پوکی استخوان کمک می‌کنند. با این وجود، مصرف مکمل‌های کلسیم بلافاصله پس از مصرف این دارو‌ها اثربخشی آن‌ها را کاهش می‌دهد.

افراد بسیاری در سراسر جهان از مکمل‌های غذایی استفاده می‌کنند. ممکن است تصور کنید که تمام مکمل‌های طبیعی بی خطر هستند، با این وجود، برخی از آن‌ها حاوی موادی هستند که ممکن است در ترکیب با دارو‌ها مضر باشند.

 برخی مکمل‌های غذایی آثار دارو را تقویت می‌کنند، در شرایطی که برخی دیگر آن‌ها را کاهش می‌دهند. در ادامه با برخی مکمل‌ها که نباید هرگز با دارو ترکیب شوند، بیشتر آشنا می‌شویم.

مخمر سنت جان با دارو‌های سرطان، قلب و کلیه

مخمر سنت جان با بسیاری از دارو‌ها تداخل ایجاد می‌کند. این مکمل تجزیه دارو‌ها را تسریع می‌کند که از جذب درست و موثر آن‌ها پیشگیری می‌کند.

در یک مورد، استفاده از مخمر سنت جان تقریبا جان پیرمردی ۷۴ ساله را گرفت که داروی تجویزی پس از عمل پیوند کلیه را مصرف می‌کرد. مخمر سنت جان تداخل با درمان سرطان به واسطه تسریع تجزیه دارو‌های شیمی درمانی را نیز نشان داده است.

همچنین، مخمر سنت جان با دارو‌های ضد افسردگی، رقیق کننده خون مانند وارفارین، و دیگر دارو‌های تجویزی نیز تداخل ایجاد می‌کند.

کلسیم و بیس فسفونات‌ها

بیس فسفونات‌ها دارو‌هایی قوی هستند و به افزایش تراکم استخوانی در بیماران مبتلا به پوکی استخوان کمک می‌کنند. با این وجود، مصرف مکمل‌های کلسیم بلافاصله پس از مصرف این دارو‌ها اثربخشی آن‌ها را کاهش می‌دهد.

پژوهشگران در دانشگاه واشنگتن فاصله زمانی چهار ساعته پیش از مصرف مکمل کلسیم را توصیه کرده اند.

جینکو بیلوبا و وارفارین

جینکو بیلوبا یکی از محبوب‌ترین درمان‌های گیاهی و یک نوتروپیک (تقویت کننده عملکرد مغز) طبیعی محسوب می‌شود. این مکمل به بهبود گردش خون کمک می‌کند و حاوی آنتی اکسیدان‌هایی است که با التهاب مبارزه می‌کنند.

از سوی دیگر، وارفارین به پیشگیری از لخته شدن خون کمک می‌کند. مصرف جینکو بیلوبا اثر وارفارین را تقویت می‌کند که ممکن است به خونریزی داخلی یا سکته مغزی منجر شود.

اگر قصد ادامه مصرف جینکو بیلوبا را دارید، با پزشک خود درباره امکان تجویز دوز‌های کمتر از وارفارین صحبت کنید.

به گفته دانشگاه هاروارد، درمان‌های گیاهی دیگر مانند روغن میخک، یونجه، دانشن و شاه بلوط اسبی نیز با وارفارین تداخل ایجاد می‌کنند.

آهن و آنتی بیوتیک‌ها

مکمل‌های آهن ممکن است خطر کم خونی (آنمی) را کاهش دهند، اما جذب آنتی بیوتیک‌ها در بدن را نیز کاهش می‌دهند.

دو ساعت پیش یا پس از مصرف آنتی بیوتیک‌ها از مصرف مکمل‌های آهن پرهیز کنید. زمانی که برای شما آنتی بیوتیک تجویز می‌شود، پزشک خود را از مصرف مکمل آهن آگاه کنید.

روغن ماهی و دارو‌های فشار خون

چه برای بهبود عملکرد مغز و چه مبارزه با التهاب از مکمل روغن ماهی استفاده می‌کنید، به خاطر داشته باشید که این مکمل با دارو‌های فشار خون تداخل ایجاد می‌کند.

روغن ماهی اثر دارو‌های فشار خون را تقویت می‌کند که ممکن است به سطوح بسیار پایین فشار خون منجر شود.

ملاتونین و دارو‌های ضد افسردگی

ملاتونین ممکن است کیفیت خواب انسان را بهبود ببخشد، اما اثر دارو‌های ضد افسردگی را نیز کاهش می‌دهد. ترکیب ملاتونین با دارو‌های ضد افسردگی ممکن است موجب خواب آلودگی بیش از حد شود.

پیش از مصرف مکمل‌های ملاتونین، روش‌های طبیعی را برای تقویت سطوح آن امتحان کنید.

روی و آنتی بیوتیک‌ها

مکمل‌های روی میزان جذب آنتی بیوتیک‌ها در بدن را کاهش می‌دهند. خوشبختانه شما می‌توانید با ایجاد یک فاصله چهار تا شش ساعته بین مصرف مکمل‌های روی و آنتی بیوتیک‌ها از این تداخل پیشگیری کنید.

شایان ذکر است که ترکیب پماد موضعی روی با دارو‌های آنتی بیوتیک، مانند اریترومایسین، می‌تواند به درمان آکنه کمک کند.

ویتامین C. و دارو‌های سرطان

این ممکن است موجب شگفتی شما شود، اما ویتامین C. و دارو‌های سرطان میانه خوبی با هم ندارند. ویتامین C. اثربخشی بسیاری از دارو‌های درمان سرطان را کاهش می‌دهد.

پژوهشگران توصیه می‌کنند که مکمل‌های ویتامین C. طی دوران شیمی درمانی مصرف نشوند. گزینه ایمن‌تر مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین حاوی ویتامین C. است.

موارد مذکور برخی از مکمل‌های رایج هستند که می‌توانند با دارو‌های تجویزی تداخل داشته باشند. هر زمان که مصرف دارویی جدید را آغاز می‌کنید، پزشک یا داروساز را در جریان مکمل‌های مصرفی خود قرار دهید تا آن‌ها درباره تعاملات بالقوه توصیه‌های لازم را ارائه کنند.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24