کنکور 98

هفت راهکار برای تعیین هدف (6 و 7)

یکی از راه‌های پرورشِ نگرشِ توانمندی در فرزندان این است که به آن‌ها کمک کنید تا هدفی برای خود انتخاب کنند و با گام‌های کوچک تا دست‌یابی به هدف، به سمت آن حرکت کنند.

هفت راهکار برای تعیین هدف (6 و 7)

درواقع انتخابِ هدف یکی از چالش‌های زندگی برای نوجوانان است؛ اما کارشناسان معتقدند که سنینِ نوجوانی بهترین زمان برای گفت‌وگوی والدین با فرزندان در مورد انتخابِ هدف و حرکت کردن به سمتِ آن است. استراتژی‌های زیر را دنبال کنید تا مهارتِ انتخابِ هدف و رسیدن به آن را به فرزندان خود آموزش دهید:

6. واقعیات را بررسی کنید

بچه‌ها اغلب دشواری‌های دست‌یابی به هدف را دست‌کم می‌گیرند؛ به این ترتیب وقتی به هدف نمی‌رسند ناامید و دلسرد می‌شوند. اگر فرزند شما می‌خواهد نواختن گیتار را بیاموزد، او را تشویق کنید؛ اما واقع‌گرایانه. مشخص کردن چالش و نیز تعهد به انجام کار، لازمه‌ی رسیدن به هدف نهایی است. منظور از مشخص کردنِ واقعیت‌های هدف، این نیست که هدف را دلهره‌آور یا دور از دسترس جلوه دهید، بلکه منظور این است که با بیان واقعیت‌ها، در وجود فرزندتان تعهدی برای دست‌یابی به اهدافش ایجاد کنید.

7. تلاش او را ستایش کنید

زمانی که فرزند شما یک هدف را تعیین کرده و رفتن در مسیرِ رسیدن به آن را آغاز کرد، هرگز تشویق کردن را از یاد نبرید. جملاتی شبیه به این می‌تواند بسیار عالی باشد: «من واقعاً تحت تأثیر قرار گرفتم. تو وقتی کاری را شروع می‌کنی، سرسختانه آن را دنبال می‌کنی.» گاهی حتی یک شکلات می‌تواند تشویق خوبی برای یک کودک باشد.

هرگز از جملاتی مانند «برو به تکالیفت برس» استفاده نکنید. فرزند شما فقط و فقط به توجه و تحسین واقع‌گرایانه نیاز دارد. بعد از تشویق خواهید دید که اهداف بزرگ‌تری برای خودش انتخاب خواهد کرد و نظمش در انجام تکالیف درسی بیش‌تر خواهد شد.

منبع :