آخرین پیش‌نویس سند فاز سوم پروژه حفاظت از یوزپلنگ رونمایی شد

گزارش نهایی فاز دوم پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی ارائه و آخرین پیش نویس سند فاز سوم این پروژه در سازمان حفاظت محیط زیست رونمایی شد.

آخرین پیش‌نویس سند فاز سوم پروژه حفاظت از یوزپلنگ رونمایی شد

گزارش نهایی فاز دوم پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ ‌آسیایی ارائه و آخرین پیش ‌نویس سند فاز سوم این پروژه در سازمان حفاظت محیط زیست رونمایی شد.

در این جلسه حمید ظهرابی معاون محیط طبیعی تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، نمایندگان برنامه عمران ملل متحد، وزارت امور خارجه، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور، سازمان امور عشایری، مسئولان محیط زیست استان‌های زیستگاه یوزپلنگ و مدیران و کارشناسان معاونت طبیعی و پروژه حفاظت از یوزپلنگ حضور داشتند.
ظهرابی درباره پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: این پروژه زمانی آغاز شد که بسیاری تصور می‌کردند یوزپلنگ آسیایی منقرض شده است اما حداقل سود این پروژه بالا بردن دانش محیط زیست و ارتقای آگاهی عمومی نسبت به یوزپلنگ است، به طوری که دانش امروز جامعه نسبت به شروع پروژه قابل مقایسه نیست.
وی افزود: ضمن اینکه قبول داریم می‌شد بهتر از این عمل کرد، اما این پروژه را با بودجه و امکانات در اختیارش، موفق ارزیابی می‌کنیم.
ظهرابی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با وجود تمام نامهربانی ‌هایی که وجود دارد، پروژه به جای آنکه افت کند، اوج گرفته است.
وی ادامه داد: اینکه امروز از شرایط جمعیت یوز و مخاطراتش باخبر هستیم، یک دستاورد مهم پروژه است که می‌توانیم بر اساس همین دستاورد برای حفاظت یوزپلنگ برنامه‌ریزی کنیم.
ظهرابی گفت: در یک سال گذشته اتفاقات بسیار خوبی در زیستگاه یوزپلنگ افتاده است، خروج دام از پارک ملی و پناهگاه حیات وحش خارتوران که عرصه ای حدود 250 هزار هکتاری را در بهترین زیستگاه زادآوری یوزپلنگ آسیایی در اختیار این گونه قرار می دهد یکی از این اتفاقات است.
وی افزود: 10 سال سازمان حفاظت محیط زیست برای این اتفاق تلاش می کرد اما امروز با تلاش مردم و سازمان های مردم نهاد، همراهی جوامع بومی و محلی و همت سازمان حفاظت محیط زیست شاهد تحقق این امر هستیم و بایستی قدردان مردم کشور باشیم.
همچنین در این جلسه، خلاصه‌ای از گزارش نهایی فاز دوم پروژه توسط دکتر باقر نظامی، مشاور این پروژه ارائه شد.
در بخش دیگری از این جلسه، آخرین پیش نویس سند فاز سوم که پیش از این در کارگروهی متشکل از کارشناسان، داوطلبان و همکاران پروژه پیشنهاد شده بود، برای دریافت آخرین نظرات ارائه شد.
قرار است نظرات اصلاحی کارشناسان در مدت یک هفته در آخرین پیش‌نویس سند فاز سوم اعمال شود و متن نهایی سند تصویب و به اجرا گذاشته شود.
پس از تایید سند نهایی، فاز سوم پروژه با امضای تفاهم‌نامه‌ای بین UNDP و سازمان حفاظت محیط زیست و با حمایت مالی سازمان حفاظت محیط زیست و نهادهای بین‌المللی آغاز خواهد شد.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24