چگونه کتاب علوم و فنون1 دهم انسانی را بخوانیم؟

دانش‌آموزان دهم انسانی ـ روش مطالعة کتاب علوم و فنون ادبی

چگونه کتاب علوم و فنون1 دهم انسانی را بخوانیم؟

مشاوره آزمون 20 مهر

چگونه کتاب علوم و فنون1 را بخوانیم؟

دوستان دهمی سلام

خواندن، یاد گرفتن و به خاطر سپردن درس‌ها از دغدغه‌های مشترک همۀ دانش‌آموزان است. در اولین مطلب مشاورۀ سال جدید، تصمیم گرفتیم شما را با روش خواندن کتاب علوم و فنون 1 آشنا کنیم.

کتاب علوم و فنون مقطع دهم، به سه بخش سبک‌شناسی، عروض و قافیه، آرایه‌های ادبی تقسیم می‌شود.

سبک‌شناسی

در این بخش، با ویژگی‌ها و روش تحلیل متون نظم و نثر دوره‌های مختلف آشنا می‌شوید. برای تشخیص سبک متون نظم و نثر، علاوه بر ویژگی‌های دوره‌های مختلف که در کتاب درسی آمده است، خواندن متون کهن ادب فارسی (همچون حکایت‌های گلستان سعدی، آثار عطار، بهارستان جامی، غزل‌های حافظ، بوستان سعدی و آثاری از این دست به شما) بسیار کمک خواهدکرد.

در این مشاوره‌ها، سعی خواهیم کرد با ذکر نمونه‌هایی شما را با روش تحلیل این متن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

عروض و قافیه

مبانی این بخش، به طور کامل، در کتاب آمده است. برای تسلط بر این بخش نیز چاره‌ای جز تمرین ندارید. پیشنهاد می‌کنیم از غزل‌های حافظ شروع کنید. هر روز مطلع (اولین بیت) پنج غزل حافظ را بخوانید و تقطیع کنید.

آرایه‌های ادبی

شما در سال‌های پیش با بسیاری از آرایه‌های لفظی و معنوی آشنا شدید. در این کتاب به شکلی دقیق‌تر و کامل‌تر آرایه‌ها را می‌آموزید. می‌توانید پس از تقطیع ابیات، از نظر آرایه‌های مختلف هم ابیات را بررسی کنید.

در مشاوره‌های بعدی، به تناسب برنامۀ آزمون‌ها، از تست‌ها و نکته‌های این بخش را با هم مرور خواهیم کرد.

یادآوری

برای مرور درس‌ها و آشنایی بیشتر با نوع سوالات تستی و تشریحی این کتاب، می‌توانید به کتاب جامع علوم و فنون1 مراجعه کنید. انواع و اقسام سوالات تستی و تشریحی و درسنامه‌های جامع از ویژگی‌های خاص این کتاب است.