چهل پله تا کنکور عملی هنر : پله سوم

پله سوم طراحی صنعتی (اصول پایه در طراحی دستی قسمت اول)

چهل پله تا کنکور عملی هنر : پله سوم

40 پله تا آزمون عملی- پله سوم

طراحی دستی (اصول پایه-1)

یکی از مهم ترین ابزار فکر کردن برای یک طراح صنعتی طراحی می‌باشد. این ابزار هم مانند سایر ابزار ها نیاز به داشتن مهارت دارد و مهارت مربوط به آن در طراحی صنعتی Sketching نام دارد.

Sketching واسطه‌ی بین طراح و ایده هایش میباشد، ایده ها تا زمانی که در ذهن او باشند بی هویت ، خام و بدون اعتبار هستند اما هنگامی که ایده ها به وسیله طراحی ماهیت می یابند و ترسیم می‌شوند هویت یافته و منحصر به فرد میشوند.

برخی از اصول مهم در طراحی که باید رعایت کنید در این جا گرد آوری شده اند:

مانند یک حرفه ای طراحی کنید تا حرفه ای شوید:

شما بایدابتدا یادبگیرید چگونه طراحی های دستی خود را شبیه به کار های یک فرد حرفه ای نمایید و برای شروع باید موضوع دقت را به کلی فرا موش کنید و یادگیری را به تاخیر بیاندازید‌ دقت کنید یک اسکچ ممکن است که دقیق نباشد اما حرفه ای باشد.

خط

خط جایی است که همه چیز شروع می‌شود. خط مهم ترین عضو است و میتواند به عنوان شخصیت اصلی در شما نقشی پایه ای ایفا کند . برای کشیدن یک طرح زیبا به مهم ترین چیزی که نیاز دارید تعدادی خط خوب است.

 بهترین راه برای خلق خطوطی که ضخامت ثابت و خمیدگی های متغیر دارند استفاده از کامپیوتر است

 چهل پله تا کنکور عملی هنر : پله سوم

این خطوط کامل هستند اما آنها وجود ممتاز کمتری نسبت به خطوط ترسیم شده با دست دارند.علی رغم بی عیب و نقص بودن اما این خطوط کسل کننده هستند و اصلا به شخصی با یک ذهن خلاق و با مهارت نمی خورند. خطوط ترسیم شده توسط انسان دارای دارای شخصیتی خاص بوده زنده تر به نظر می رسند. این خطوط میتوانند در ارائه خلاقیت و نیز ورزیدگی دست طراح را به خوبی نشان دهند.

چهل پله تا کنکور عملی هنر : پله سومدقت در مقابل حرکت

افراد مبتدی بیشتر بر روی دقت تمرکز می کنند .

 مشکل اصلی در زمینه اسکچینگ این است که افراد مبتدی بیشروی دقت وقت می گزارند. آنها به آهستگی و با دقت ززیاد خطوط طراحی خود را رسم میکنند ، آنها به آهستگی و با دقت زیاد خطوط طراحی خود را رسم میکنند خط هایی که آرام ترسیم می شوند هرگز پویا ، مطمئن و بی پروا نخواهند بود .در عوض این خط های آرام ، کج و کوله و لرزان و بدون اطمینان در مجموع اشتباه به نظر می رسند.

نکته:

در این روش ا زترسیم طرح خطا ها زمانی بیشتر بنظر خواهند رسید که طراح سعی به آن داشته باشد که بایک خط به نتیجه برسند.

                                                چهل پله تا کنکور عملی هنر : پله سوم

 1. در طرح های بالایی که غیر حرفه ای و بی دقت به نظر می رسند و بر خلاف اینکه در حقیقت طراح برای  ترسیم آنها تلاش زیادی کرده  است نه تنها نشانه ای از اطمینان در آنها دیده نمی شود بلکه هیچ اثری از یک روند خلاقانه نیز در آنها دیده نمی شود. حال بیشتر بر روی حرکت و روان شدن یک جریان تمرکز کنید تا بدون دقت در طراحی های سریع به حرکت و پویایی که مهم تر از به کاربردن دقت در طراحی های سریع است و از نظر بینندگان اهمیت بیشتری دارند ، برسید. آن دسته از اسکچ هایی که در آن ها ایجاد یک جریان سریع با حرکت دست نسبت به کاربرد دقت الویت داده شده را در برابر طرح هایی که با دقت بالا و با حرکتی آهسته ایجاد نشده ، ترجیح داده می شوند.
  به دو دایره که در مرکز تصویر آوده توجه کنید.

  چهل پله تا کنکور عملی هنر : پله سوم
  ذهن ما بر اساس احساس قضاوت می کند ،به این. لیل ذهن دایره های را که در سپت چپ کشیده شده اند را ترجیح می دهد و علت آن هم به خاطر این رست که خطوط پر تحرک احساسات و هیجانات را بیشتر از خطوط دقیق و آرام بیان می کند.
  تمرین ها
  -خطوط سریع را تمرین کنید :روی کاغذ های A2 A3+ A3 تمرین کنید کاغذ هایی که شبیه به کاغذ ساندویچ هستند هم برای تمرین کردن مناسب است.
  -هرچه کاغذ بزرگترباشد دست با شجاعت و آزاد تر حرکت میکند.
  -با مداد های B4B6تمرین کنید این دسته از مداد ها که نرم هم هستند برای طراحی مناسب است.
  - خطوط سریع خود را در امتداد های مختلف رسم کنید.
  بعد از چندین ساعت تمرین خط سعی در کشیدن مربع های هم اندازه کنید .اضلاع مربع هایی که ترسیم میکنید از 10 سانت کم تر نباشد.

 2. نویسنده :نسیم پوراحمد

منبع :