5 مهارت کلیدی برای کسب موفقیت تحصیلی (4) - تمرکز

از هر زمان برای کمک به بهبود مهارت‌های فرزندتان در جهت دست‌یابی به موفقیت‌های علمی استفاده کنید.

5 مهارت کلیدی برای کسب موفقیت تحصیلی (4) - تمرکز

از هر زمان برای کمک به بهبود مهارت‌های فرزندتان در جهت دست‌یابی به موفقیت‌های علمی استفاده کنید. به او آموزش بدهید که چگونه می‌تواند این مهارت‌ها را در وجودِ خود خلق کند و سپس در تمامِ طولِ سالِ تحصیلی از این مهارت‌ها استفاده کند. درواقع یک دانش‌آموز برای دست‌یابی به موفقیت به ترکیبی از مهارت‌های سازمان‌دهی، مدیریت زمان، اولویت‌بندی، تمرکز و انگیزه نیاز دارد.

با فرزندتان گفت‌و‌گو کنید. یک مکالمه‌ی ساده داشته باشید تا بفهمید که فرزندِ شما کدام‌یک از مهارت‌های گفته‌شده را دارد و کدام‌یک از مهارت‌ها را باید بهبود بخشد. این گفت‌و‌گو باید بر اهداف او متمرکز باشد. با او راجع به درس‌های مورد علاقه‌اش، کلاس‌هایی که شرکت در آن‌ها را دوست ندارد و موضوعاتی که برایش رضایت‌بخش هستند صحبت کنید و از او در مورد آخرین پیشرفت‌هایش گزارش بگیرید.

به راهنماها توجه کنید. ترکیبی از مشاهدات روزانه‌ی خود را با ارزیابی متعادلی که فرزندتان از کارهایش دارد مورد بررسی قرار دهید. آیا مشاهده می‌کنید که فرزندتان هر روز در تکالیفش غرق شده‌ است؟ ممکن است زمانش را به‌درستی سازمان‌دهی نکرده باشد. آیا او تکالیفش را به‌سختی به پایان می‌رساند؟ شاید نمی‌تواند به‌خوبی بر کارهایش متمرکز شود. آیا به‌سادگی مجذوبِ کلاس‌های درسی‌اش نمی‌شود؟ این امکان وجود دارد که به انگیزه‌بخشی نیازمند باشد.

5 حوزه‌ی مهارتیِ زیر به فرزندتان کمک می‌کند که در زندگی تحصیلی‌اش به موفقیت برسد:

4. تمرکز

خواه یک کودک دبستانی داشته باشید که در حال بخش کردن کلمات باشد یا یک دانش‌آموز دبیرستانی که در حال مطالعه‌ی مثلثات است، باید فضایی را برای او فراهم کنید تا بدون هیچ‌ گونه مزاحمتی کارش را به انجام برساند. نکاتی که برای افزایش تمرکز به فرزند شما کمک می‌کند:

- با هم به توافق برسید که در زمان مطالعه، استفاده از بازی‌های کامپیوتری محدود شود.

- برای افزایش تمرکز در زمان مطالعه و حل تمرین، تلویزیون را خاموش کنید و دسترسی به تلفن و موبایل را تا حد امکان محدود کنید.

- فضای مناسب مطالعه را برای فرزندتان مهیا کنید. شاید برای حل تمرین و تست استفاده از یک میز کوچک کافی باشد؛ اما قطعاً انجام پروژه‌های عملی به فضای بیش‌تری نیاز دارد. این کار آشفتگی را کاهش داده و موجب افزایش تمرکز می‌شود.

- فضای مطالعه‌ی دانش‌آموز را تا حد امکان از خواهر و برادرهایش جدا کنید تا بتواند با حداکثرِ تمرکز به انجام وظایفش بپردازد.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24