5 مهارت کلیدی برای کسب موفقیت تحصیلی (3) - اولویت‌بندی

از هر زمان برای کمک به بهبود مهارت‌های فرزندتان در جهت دست‌یابی به موفقیت‌های علمی استفاده کنید.

5 مهارت کلیدی برای کسب موفقیت تحصیلی (3) - اولویت‌بندی

از هر زمان برای کمک به بهبود مهارت‌های فرزندتان در جهت دست‌یابی به موفقیت‌های علمی استفاده کنید. به او آموزش بدهید که چگونه می‌تواند این مهارت‌ها را در وجودِ خود خلق کند و سپس در تمامِ طولِ سالِ تحصیلی از این مهارت‌ها استفاده کند. درواقع یک دانش‌آموز برای دست‌یابی به موفقیت به ترکیبی از مهارت‌های سازمان‌دهی، مدیریت زمان، اولویت‌بندی، تمرکز و انگیزه نیاز دارد.

با فرزندتان گفت‌و‌گو کنید. یک مکالمه‌ی ساده داشته باشید تا بفهمید که فرزندِ شما کدام‌یک از مهارت‌های گفته‌شده را دارد و کدام‌یک از مهارت‌ها را باید بهبود بخشد. این گفت‌و‌گو باید بر اهداف او متمرکز باشد. با او راجع به درس‌های مورد علاقه‌اش، کلاس‌هایی که شرکت در آن‌ها را دوست ندارد و موضوعاتی که برایش رضایت‌بخش هستند صحبت کنید و از او در مورد آخرین پیشرفت‌هایش گزارش بگیرید.

به راهنماها توجه کنید. ترکیبی از مشاهدات روزانه‌ی خود را با ارزیابی متعادلی که فرزندتان از کارهایش دارد مورد بررسی قرار دهید. آیا مشاهده می‌کنید که فرزندتان هر روز در تکالیفش غرق شده‌ است؟ ممکن است زمانش را به‌درستی سازمان‌دهی نکرده باشد. آیا او تکالیفش را به‌سختی به پایان می‌رساند؟ شاید نمی‌تواند به‌خوبی بر کارهایش متمرکز شود. آیا به‌سادگی مجذوبِ کلاس‌های درسی‌اش نمی‌شود؟ این امکان وجود دارد که به انگیزه‌بخشی نیازمند باشد.

5 حوزه‌ی مهارتیِ زیر به فرزندتان کمک می‌کند که در زندگی تحصیلی‌اش به موفقیت برسد:

3. اولویت‌بندی

گاهی بچه‌ها در درس‌های مدرسه افت دارند و در انجام تکالیفشان با مشکل مواجه می‌شوند؛ زیرا نمی‌دانند هر درسی را در چه زمانی بخوانند. اولویت‌بندیِ وظایف، مهارتی است که فرزند شما در طول زندگی به آن نیاز دارد و باید به‌سرعت آن را یاد بگیرد. نکاتی که برای اولویت‌بندی به فرزند شما کمک می‌کند:

- از فرزند خود بخواهید که تمام کارهایی را که باید انجام بدهد، حتی کارهای غیر درسی را، روی یک کاغذ بنویسد.

- از او بخواهید وظایفش را به ترتیب اهمیت از 1 تا 3 نمره‌گذاری کند.

- نمره‌گذاری و اولویت‌بندی، خطِ فکری فرزندتان را به شما نشان می‌دهد. مثلاً اگر او به تمام کارهای گروهی نمره‌ی 1 داده باشد؛ یعنی علاقه‌اش به انجام کارهای گروهی بسیار زیاد است.

- به دانش‌آموزتان کمک کنید تا اولویت‌بندی‌هایش را با هدف موفقیت تحصیلی تغییر دهد و لیستش را دوباره بازنویسی کند.

- در روزها و هفته‌های بعد نیز برنامه‌ی شخصی‌سازی‌شده‌ی فرزندتان را بررسی کنید و او را در اولویت‌بندی برنامه‌هایش راهنمایی کنید.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24