5 مهارت کلیدی برای کسب موفقیت تحصیلی (2)- مدیریت زمان

از هر زمان برای کمک به بهبود مهارت‌های فرزندتان در جهت دست‌یابی به موفقیت‌های علمی استفاده کنید.

5 مهارت کلیدی برای کسب موفقیت تحصیلی (2)- مدیریت زمان

از هر زمان برای کمک به بهبود مهارت‌های فرزندتان در جهت دست‌یابی به موفقیت‌های علمی استفاده کنید. به او آموزش بدهید که چگونه می‌تواند این مهارت‌ها را در وجودِ خود خلق کند و سپس در تمامِ طولِ سالِ تحصیلی از این مهارت‌ها استفاده کند. درواقع یک دانش‌آموز برای دست‌یابی به موفقیت به ترکیبی از مهارت‌های سازمان‌دهی، مدیریت زمان، اولویت‌بندی، تمرکز و انگیزه نیاز دارد.

با فرزندتان گفت‌و‌گو کنید. یک مکالمه‌ی ساده داشته باشید تا بفهمید که فرزندِ شما کدام‌یک از مهارت‌های گفته‌شده را دارد و کدام‌یک از مهارت‌ها را باید بهبود بخشد. این گفت‌و‌گو باید بر اهداف او متمرکز باشد. با او راجع به درس‌های مورد علاقه‌اش، کلاس‌هایی که شرکت در آن‌ها را دوست ندارد و موضوعاتی که برایش رضایت‌بخش هستند صحبت کنید و از او در مورد آخرین پیشرفت‌هایش گزارش بگیرید.

به راهنماها توجه کنید. ترکیبی از مشاهدات روزانه‌ی خود را با ارزیابی متعادلی که فرزندتان از کارهایش دارد مورد بررسی قرار دهید. آیا مشاهده می‌کنید که فرزندتان هر روز در تکالیفش غرق شده‌ است؟ ممکن است زمانش را به‌درستی سازمان‌دهی نکرده باشد. آیا او تکالیفش را به‌سختی به پایان می‌رساند؟ شاید نمی‌تواند به‌خوبی بر کارهایش متمرکز شود. آیا به‌سادگی مجذوبِ کلاس‌های درسی‌اش نمی‌شود؟ این امکان وجود دارد که به انگیزه‌بخشی نیازمند باشد.

5 حوزه‌ی مهارتیِ زیر به فرزندتان کمک می‌کند که در زندگی تحصیلی‌اش به موفقیت برسد:

2. مدیریت زمان

ممکن است مدیریتِ زمان برای فرزندتان کار دشواری باشد. اغلب می‌بینیم که وقتی یک دانش‌آموز برای انجام یک پرو‌ژه یا مطالعه برای یک آزمون، یک هفته فرصت دارد، دقیقاً شبِ قبل، کار را شروع می‌کند. به فرزندتان کمک کنید که برای انجام کارهایش تقسیم‌بندی و مدیریت زمان داشته باشید. وقتی کارش را به تعداد روزهایی که در اختیار دارد تقسیم کردید، برای تقویتِ اراده‌ی او، بر انجام کار نظارت کنید و از او گزارش روزانه بخواهید.

نکاتی که برای مدیریت زمان به فرزندتان کمک می‌کند عبارت‌اند از:

- تکالیف و وظایف سنگین را با توجه به زمان، برای فرزندتان به وظایف کوچک‌تر تقسیم کنید و با یک دفتر برنامه‌ریزی، بر انجام آن‌ها نظارت کنید.

- به او کمک کنید تا با ثبتِ میزان زمانی که در هفته و در روز برای مطالعه صرف می‌کند، به فراشناخت برسد و بتواند یک برنامه‌ی متعادل تهیه کند.

- برای زمان‌های مطالعه با هم گفت‌و‌گو کنید. صبح‌های زود، آخر هفته و آخر شب‌ زمان‌های مناسبی هستند که یک دانش‌آموز با کمک و توجه اولیایش می‌تواند از آن‌ها برای مطالعه استفاده کند. شاید به‌تنهایی اراده‌ی کافی برای این کار نداشته باشد. با کمک شما انگیزه‌ی بیش‌تری برای این کار پیدا خواهد کرد.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24