چهل پله تا کنکور عملی هنر

آشنایی با طراحی صنعتی -قسمت دوم (معرفی گرایش‌های آن در بازار کار و برخی از برترین طراحان صنعتی در جهان و معرفی برخی از آثار آنها)

چهل پله تا کنکور عملی هنر

40 پله تا آزمون عملی- پله دوم

معرفی طراحی صنعتی (قسمت دوم)

در این پله قصد داریم دنیای حرفه ای دیزاین را معرفی کنیم.محدوده هایی که طراحان صنعتی در آن بعه فعالیت میپردازند، بسیار گسترده است و علت آن هم این است که طراحی همیشه در حال درنوردیدن مرز هاست. اما محدوده عمومی فعالیت حرفه ای طراحان که بیشتر شناخته شده است شامل : مبلمان و دکوراسیون ، لوازم خانه و آشپزخانه،وسایل حمل و نقل(از دوچرخه تاکشتی و هواپیما)، تجهیزات پزشکی، علمی و آزمایشگاهی، وسایل برقی الکترونیک(از چراغ تا موبایل)، کفش و کیف ولباس (طراحی مد. فشن)، وسایل و تجهیزات کشاورزی و صنعتی، تجهیزات نظامی و انتظامی، وسایل بهداشتی و آرایشی، جواهرآلات و اشیاء تزیینی ، تجهیزات ورزشی، محصولات گروه سرگرمی و اسباب بازی، واسط کاربری فضای مجازی(طراحی وب)، ابزارآلات هنری و موسیقی ، نوشت ابزار ، بسته بندی و...

اما شاخه های خاص تری هم وجود دارند مانند طراحی غذا ، طراحی خدمات ،طراحی برند و طراحی سیستم که مرز های معمول و ملموس طراحی را درنوردیده اند. دریک کلام طراحی در هر زمینه ای رسوخ کرده و می کند. این رشته به دانش های زیادی مرتبط است. از فرهنگ تا زیست شناسی، از نانو تکنولوژی تا روانشناسی و...

برخی از رویکرد های طراحی:

  • طراحی پایدار(‌SUSTAINABLE DESIGN): طراحی با مفاهیمی همچون ارزش های انسانی و اجتماعی ، حفظ منابع طبیعی و محیط زیست و ارتقا کیفیت زندگی

  • طراحی فراگیر(UNIVERSAL DESIGN) : هدف آن بهبود و افزایش کارآیی و توسعه کاربری محصولات، محیط ها و خدماتو سیستم ها برای کلیه افراد جامعه . برای مثال ، استفاده از خط بریل در کلیدهای آسانسور ، استفاده ا زسطوح شیبدار برای سهولت سوار و پیاده شدن از اتو بوس برای معلولین ،کودکان وسالخوردگان

  • طراحی احساس گرا(EMOTIONALE DESIGN): هدف آن برقرار شدن ارتباط احساسی میان کاربر و محصول که جنبه های احساسی آن علاوه بر  ایجاد مطلوبیت روانی در ذهن مخاطب منجر به نوعی قضاوت درباره کیفیت و عملکرد کالا می‌شود.

برخی از برترین طراحان صنعتی جهان و آثار آنها:

پل كجار هلم(Poul Kjaerholm):

او یکی از طراحان افسانه‌ای مبلمان دانمارک بود. او طراحي است كه توانسته مواد جديد و فن آوري را در خدمت خلاقيتش،استادانه به كار ببرد.به صندلي هاي وي منتقدين لقب كلاسيك هاي مدرن را داده اند.

چهل پله تا کنکور عملی هنر

لويجي كولاني(Luigi Colani): در سالهاي 1952 تا1953 كه لويجي در كاليفرنيا زندگي مي كرد براي شركت هواپيمايي داگلاس به دنبال مواد جديدي بود كه براي سرعت هاي بالاي هواپيما مناسب باشد.
از سال 1954او به طراحي منحصر به فردي دست يافت كه از طبيعت الهام گرفته شده بود و نوعي ((بيو ديزاين))در آثارش راه يافت.
لويجي براي شركت هاي بزرگي به طراحي پرداخته از جمله:شركت دوربين سازي كانن،طراحي اتومبيل هاي مسابقه براي آلفا رومئو،طراحي خودرو براي شركت هاي:لانسيا ،فولوكس واگن و...انجام داده است.
لوئیجی یکی از بهترین طراحان شناخته شده در سراسر جهان است
او طراحي پركار و خلاق است طراحي كه از نسل امروز نيست متعلق به آينده است

چهل پله تا کنکور عملی هنر

چهل پله تا کنکور عملی هنر


ران آراد(Ron Arad): فرم ها و مواد مورد استفاده در طراحي پ1يشتاز انگليسي از بسياري جهات به نيوديزاين آلمان شباهت داشت.برخلاف ممفيس و طراحان متين فرانسوي ،طراحان نيوديزاين انگليسي ترجيح دادند با مواد خشن نظير استيل خام و بتن كار كنند.
علاوه بر اين آنها از طريق زبان ساده شده ي ماده و فرم،خود را از ديگر شاخه نيوديزاين -كه دل بسته نيو(نئو)باروك بودند-متمايز ساختند.از نمايندگان اصلي نيو ديزاين در انگلستان ميتوان به ران آراد ،جاسپر موريسون و تام ديكسون اشاره كرد. در سال 1981 ران آراد معمار اسراييلي استوديوي وان -آف(1)را تاسيس كرد.نام اين استديو به توليد و توزيع برنامه ريزي شده محصولات منحصر بفرد-نمونه هاي استثنايي(چيزهاي استثنايي)اشاره دارد.آراد مواد مختلف را آزمايش كرد و محصولات حاضري را نيز مورد استفاده قرار داد.در نتيجه استوديوي او در لندن به مركز نيوديزاين بريتانيا تبديل شد.

چهل پله تا کنکور عملی هنر


فليپ استارك(Philippe Starck): فيليپ استارك احتمالا شنتاخته شده ترين نماينده نيوديزاين فرانسه است. او در مدرسه(نيسيم دو كوموندو)در پاريس به تحصيل پرداخت.در 1968نخستين شركت متخصص در اشيا دميدني را تاسيس كرد و در1969مدير هنري شركت(پير كاردن)را عهده دار شد.او از 1975به صورت مستقل مشغول طراحي داخلي و طراحي محصول بوده است.

چهل پله تا کنکور عملی هنر


نویسنده:نسیم پوراحمد

منبع :