پاکسازی سریع آب‌های آلوده با استفاده از نوارهای فلزی

محققان دانشگاه «ادیث کوان»* استرالیا نوعی آلیاژ فلزی ارزان قیمت ساختند که قادر است ناخالصی‌ها را از آب‌های آلوده جدا کند.

پاکسازی سریع آب‌های آلوده با استفاده از نوارهای فلزی
محققان دانشگاه «ادیث کوان»* استرالیا نوعی آلیاژ فلزی ارزان قیمت ساختند که قادر است ناخالصی ها را از آب های آلوده جدا کند.

در این فناوری جدید از شیشه های فلزی دارای ساختارهای اتمی به هم ریخته برای جداسازی نا خالصی ها از آب استفاده می شود.
برای این منظور با استفاده از روش های خاصی، شیشه های فلزی تبدیل به یک ساختار کریستالی حاوی دانه های ریز می شوند. در این فناوری دانه های کوچک درون نوارهای مبتنی بر آهن کریستالی، بر اساس اختلاف پتانسیل، پیل های گالوانی متعددی را درون ماده ایجاد می کنند که موجب انتقال الکترون درون دانه ها و در بین آنها می شود.
انتقال سریع الکترون ها در فرآیند استخراج آلاینده ها از آب کاربرد دارد. در واقع انتقال سریع الکترون ها از مواد مورد استفاده به آلاینده ها منجر به تبدیل سریع آلاینده ها به ترکیبات بی ضرر مانند آب و دی اکسید کربن می شود. هرچه سرعت انتقال الکترون ها بیشتر باشد، فرآیند پاکسازی آب نیز کارآیی بیشتری دارد.
به گفته محققان کارآیی این فناوری به اندازه ای است که می توان از آن برای پاکسازی آب از رنگ ها، فلزات سنگین یا آلاینده های ارگانیک با سرعت بسیار بیشتر از روش های متداول بهره گرفت.
مهم ترین زمینه های کاربرد این فناوری، استخراج معادن و صنایع تولید پارچه است. فرآیند استخراج معادن، مقادیر عظیمی از فاضلاب حاوی اسیدها و فلزات سنگین را تولید می کند و در صنایع پارچه، آب حاوی آلاینده های رنگی تولید می شود.
این فناوری هیچ نوع ضایعاتی را در جریان پاکسازی آب ایجاد نمی کند. محققان در آزمایشات توانستند مواد اولیه را برای پنج مرتبه پاکسازی آب مورد استفاده قرار دهند. به گفته محققان مواد اولیه مورد نیاز برای پاکسازی یک تن فاضلاب در حدود 15 دلار استرالیا هزینه دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24