نسل جدید سیستم هوا گرمکن‌های خورشیدی ساخته شد

دانشیار و مجری پروژه تحقیقاتی پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد وانرژی ایران گفت: نسل جدید سیستم هوا گرمکن‌های خورشیدی با استفاده از مواد سبک و پلیمری در این پژوهشکده طراحی و

نسل جدید سیستم هوا گرمکن‌های خورشیدی ساخته شد
دانشیار و مجری پروژه تحقیقاتی پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد وانرژی ایران گفت: نسل جدید سیستم هوا گرمکن های خورشیدی با استفاده از مواد سبک و پلیمری در این پژوهشکده طراحی و ساخته شد.

حسین قدمیان افزود: طراحی و ساخت این سیستم در قالب یک پروژه تحقیقاتی سه سال زمان برد تا به نتیجه رسید.
وی ادامه داد: سیستم های گرمایشی خورشیدی که تا پیش از این ساخته شد دارای وزن سنگین و بیشتر فلزی بودند اما این سیستم با استفاده از مواد سبک و پلیمری ساخته شده است.
مجری این پروژه اظهار داشت: میزان ورودی و خروجی هوا و گرمایش این سیستم حدود 9 تا 13 درصد نسبت به سیستم های قبلی افزایش دارد.
قدمیان با بیان اینکه از زمان ساخت نخستین سیستم های گرمایشی خورشیدی 30 سال می گذرد، افزود: سیستم طراحی و ساخته شده پژوهشگاه مواد و انرژی ایران ، کاربردهای متفاوت تر از انواع قبلی خود دارد.
وی گفت: سیستم جدید به عنوان یک جاذب انرژی خورشیدی ، هوا را گرم می کند و هوای گرم شده وارد شبکه تهویه مطبوع ساختمان می شود.
دانشیار پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی افزود: این سیستم پس از ایجاد گرمایش خورشیدی با کمک یک فن ، انرژی را به داخل ساختمان انتقال می دهد .
قدمیان اظهار داشت: استفاده از اختراع جدید پژوهشگاه مواد و انرژی ایران برای مناطق سردسیر مانند نوار شمال غربی و شرقی کشور نظیر استان های آذربایجان شرقی، اردبیل و خراسان شمالی موثر است.
وی افزود: این نسل جدید هوا گرم کن خورشیدی اختلاف دمایی که می تواند ایجاد کند تا حدود 17 درجه سانتی گراد است.
مجری پروژه گفت: یکی از نوآوری های این محصول مدل سازی و شبیه سازی دینامیک این سیستم ها بوده که شرایط تطبیق کارکرد سیستم را بر اساس تغییرات تابش خورشیدی و دمای محیط میسر می کند.
وی اضافه کرد: این پروژه تحقیقاتی پس از طراحی نرم افزار و شبیه سازی به مرحله ساخت رسید ونمونه اولیه سه ماه مورد آزمایش قرار گرفت.
قدمیان با اشاره به اینکه نمونه اصلی ثبت اختراع شده و از طرف سازمان پژوهش های علمی و صنعتی کشور تاییدیه دریافت کرده است ، گفت: این محصول به مرحله تجاری سازی رسیده و آماده ثبت سفارش است.
وی افزود: کاربرد این محصول برای ساختمان ها بطور عام، و برخی ساختمان های خاص نظیر هتل ها، بیمارستان ها، ورزشگاه ها و ساختمان های تجاری است و امکان نصب آن در نمای ساختمان وجود دارد.
قدمیان ادامه داد: بطور دقیق و علمی می توان گفت که این محصول با ویژگی های اعلام شده مشابه داخلی و خارجی ندارد.
وی اظهار داشت که وزن کم ، تغییر هندسی و ظاهری و افزایش تولید گرمایش از ویژگی های خاص این سیستم است.
پژوهشگاه مواد و انرژی دارای 4 پژوهشکده انرژی، سرامیک، نیمه هادی ها، فناوری نانو و مواد پیشرفته است.
تاکنون 600 پروژه بزرگ و کوچک تحقیقاتی در زمینه مواد و انرژی در پژوهشگاه مواد و انرژی به سرانجام رسیده است. این پژوهشگاه در مشکین دشت فردیس البرز مستقر است.

منبع :