کنکور 98

39 امین جلسه هیات نظار همزمان با سالگرد وقف بنیاد قلم چی

سی و نهمین جلسه هیات نظار بنیاد علمی آموزشی قلم چی(وقف عام)، عصر سه شنبه 20 شهریور 97، در ساختمان مرکزی برگزار شد.

39 امین جلسه هیات نظار همزمان با سالگرد وقف بنیاد قلم چی

سی و نهمین جلسه هیات نظار بنیاد علمی آموزشی قلم چی(وقف عام)، عصر سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷، در ساختمان مرکزی برگزار شد. 

 
در این جلسه با حضور محمدرضا حافظی رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور، کاظم قلم چی واقف و متولی بنیاد قلم چی، اعضاء هیات نظار، مسئولان و همکاران بورسیه، کارنامه 13 سال وقف بنیاد قلم چی، گزارش فعالیت های 6 ماه نخست امسال، همچنین پروژه های در دست اقدام، ارائه شد.
زهرا علومی مسئول بورسیه با اشاره به آغاز چهاردهمین سال وقف بنیاد قلم چی، در گزارشی با عنوان کارنامه بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام) در یک نگاه خاطرنشان کرد: در مدت 13 سال وقف، بنیاد قلم چی 179 پروژه شامل 120 مدرسه و 59 کتابخانه را احداث، افتتاح و به بهره برداری رسانده است؛ در سال جاری 115 پروژه جدید شامل 98 مدرسه و 17 کتابخانه در حال اجرا است که اغلب آن تا پایان امسال افتتاح و بهره برداری می شود.
وی اظهار داشت: نزدیک به 36 هزار دانش آموز در سال 97 تاکنون، تحت پوشش بورسیه بنیاد قلم چی قرار گرفته اند که حدود 70 درصد آنان تا امروز، کتاب رایگان از بنیاد قلم چی دریافت کرده اند.
علومی با اشاره به فعالیت نزدیک به 900 معتمد بورسیه با بنیاد قلم چی طی یک سال اخیر گفت: حدود 14 هزار دانش‌آموز از طریق معتمدین فعال بورسیه شده‌اند.
وی گفت: تاکنون 28 هزار و 200 دانش آموز نیز با هزینه 66 میلیارد و 650 میلیون ریال بورسیه کمک هزینه تحصیلی شدند.
در این جلسه اعلام شد که علاوه بر همکاران بنیاد قلم چی در شهرهای مختلف که به صورت داوطلبانه برای 357 دانش آموز بورسیه کمک هزینه (10 ماه در هر سال، ماهانه 700 هزار ریال برای هر دانش آموز) اعلام آمادگی کرده بودند، در شهریور ماه نیز حدود 300 نفربورسیه به این میزان، توسط دیگر همکاران، افزوده شده است.
در پی این اقدام، محمدرضا حافظی رئیس جامعه خیرین مدرسه سازی کشور نیز بورسیه ۲۰ دانش آموز و جعفر شریعتی عضو هیأت مدیره مجمع خیرین مدرسه ساز تهران، بورسیه ۱۵ دانش آموز را در این جلسه متقبل شدند.
کاظم قلم چی واقف و متولی بنیاد قلم چی با ابراز خرسندی از مشارکت داوطلبانه همکاران در بورسیه کمک هزینه تحصیلی، تصریح کرد: حرکت خودجوش همکاران برای بورسیه کمک هزینه تحصیلی دانش آموزان، ساخت مدرسه و کتابخانه، تجهیز و هوشمندسازی بسیار ارزشمند است؛ آن ها بر اساس تشخیص خودشان دانش آموزان را شناسایی و تحت پوشش قرار خواهند داد.
در این جلسه همچنین به فعالیت های انجام شده در حوزه ساخت مدارس و کتابخانه ها و انجام نظارت دقیق بر آن در اقصی نقاط کشور اشاره شد؛ به گفته هیات نظارت بر ساخت و تجهیز مدارس و کتابخانه ها، مدرسه قلم چی اراک از جمله پروژه هایی است که برای مهر ماه آماده بهره برداری است که آزمایشگاه و کتابخانه آن نیز قبل از افتتاح، توسط بنیاد قلم چی تجهیز می شود.
در بخش دیگر این جلسه در گزارشی اعلام شد که بنیاد قلم چی از سال 92 در خصوص بورسیه کتاب (دانشجویان ممتاز در دانشگاه های تهران)، بالغ بر 4700 دانشجو را تحت پوشش داشته است؛ به گفته اشکان محمدی مسئول اجرای این پروژه، امسال نیز این پروژه با نرخ سرانه 2 میلیون ریال برای هر دانشجوی برتر به اجرا گذاشته شد.
در بخش دیگر این جلسه، ادریس فتحی مسئول گروه استثنایی با بیان فعالیت های انجام شده در راستای پیشرفت این دانش آموزان گفت: 17 دانش آموز نابینا، کم بینا، نیمه بینا، نیمه شنوا و معلول جسمی حرکتی بنیاد قلم چی در رشته های ریاضی، تجربی، انسانی و هنر، رتبه های زیر 1000 کنکور سراسری 97 را به خود اختصاص دادند.
وی به ثبت نام 559 دانش آموز ناشنوا، 650 دانش آموز نابینا و 846 دانش آموز معلول جسمی حرکتی به عنوان بورسیه بنیاد قلم چی در سال 97 تاکنون اشاره کرد.
پروژه تجهیز کتابخانه و هوشمندسازی مدارس از جمله مواردی بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت، در این راستا عنوان شد که از سال 92 تاکنون 1364پروژه‌ شامل 671 پروژه تجهیز کتابخانه و 693 پروژه هوشمندسازی انجام شده است.
بابک ندرخانی مسئول پروژه هوشمندسازی مدارس در سخنانی با ارائه گزارشی از 186 پروژه انجام شده در 6 ماه اول امسال، گفت: در این راستا 186کلاس درس در 121 مدرسه در 15 استان کشور هوشمندسازی شد.
وی با اشاره به افتتاح 100 پروژه هوشمندسازی مدارس طی روزهای گذشته در استان چهارمحال و بختیاری گفت: یکصد پروژه دیگر نیز تا 20 روز آتی در این استان اجرا می شود.


39 امین جلسه هیات نظار همزمان با سالگرد وقف بنیاد قلم چی


39 امین جلسه هیات نظار همزمان با سالگرد وقف بنیاد قلم چی


39 امین جلسه هیات نظار همزمان با سالگرد وقف بنیاد قلم چی


منبع :