چند عامل مؤثر در مطالعه "آرزو اژدر"

در هر کاری برای رسیدن به هدف و کسب موفقیت، عواملی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشت...

چند عامل مؤثر در مطالعه "آرزو اژدر"
آرزو اژدر

در هر کاری برای رسیدن به هدف و کسب موفقیت، عواملی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشت. درس خواندن و موفقیت تحصیلی نیز از این قاعده مستثنا نیست. پس لازم است که این روش‌ها را بشناسیم و به کار ببندیم تا از تلاش علمی خود، بیش‌ترین بهره را به دست آوریم.

عوامل مؤثر در مطالعه عبارت‌اند از:
1- تمرکز حواس در هنگام مطالعه، عامل مهمی برای یادگیری است
یادداشت‌برداری از درس‌ها، یکی از رمزهای موفقیت در تحصیل است. بعضی از دانش‌آموزان نیازمند دفترها و جزوه‌های هم‌کلاسی‌های خود هستند زیرا مطالب را ننوشته‌اند. به حافظه چندان نمی‌توان اعتماد کرد. باید توجه داشت که یکی از روش‌های مهم مطالعه یادداشت‌برداری است.
2-جدیت، پیگیری، سخت‌کوشی و خسته نشدن
 همیشه در نبرد انسان‌های سخت و روزهای سخت، این انسان‌های سخت هستند که باقی می‌مانند نه روزهای سخت. باید بدانید که «هر هدفی با تداوم و تلاش، قابل دسترسی است.»
3-«زمان» سرمایه‌ی هر دانش‌آموز است
افسوس خوردن بر فرصت‌های سوخته و ازدست‌رفته مشکلی را حل نمی‌کند. در تقسیم‌بندی وقت‌ها، باید پرانرژی‌ترین ساعت‌ها را به کارها‌ی علمی و فکری اختصاص دهیم نه آن‌که در ساعات اولیه‌ی بامداد بخوابید و این «زمان طلایی» را در خواب و رختخواب سپری کنیم. در سرمشق‌های خوشنویسی نیز آموخته‌ایم «سحرخیز باش تا کامروا باشی»
نکته‌ی دیگر این که سعی کنید بیش‌تر از 45 دقیقه به طور مداوم درس نخوانید، بلکه بعد از هر 45 دقیقه، حتماً 10 تا 15 دقیقه استراحت کنید.
4- خوب گوش دادن
تمام دقت خود را به کار برید تا درس را کاملاً یاد بگیرید و بتوانید آن را در ذهن به مرحله‌ی تثبیت برسانید.
5- مطالعه به صورت چرخشی
در این روش می‌توانید بهتر عمل کنید. در ابتدا سعی کنید در هنگام مطالعه، زیر نکات مهم کتاب درسی خط بکشید و بعد از مرحله‌ی اول یعنی خواندن متن کتاب، مجدداً به ابتدای مطلب برگردید. حال تنها مطالبی را که زیر آن خط کشیده‌اید بخوانید. البته باید در این مرحله کمی دقت خود را افزایش دهید. بعد از دوره‌ی دوم، زمان آن رسیده است که به سراغ سؤال بروید و تمرینات کتاب را حل کنید. این بار مطالب در ذهن شما مرور می‌شود بی‌آن‌که توجهی به کتاب داشته باشید. به کمک این ذهن آماده می‌توانید از کتاب دوسالانه تمرین حل کنید. ناخودآگاه مطالب به صورت تدریجی در ذهن شما ثبت می‌شود.
در آخر: از مطالعه‌ی بیش از حد، خودداری کنید؛ زیرا این کار فقط باعث خسته شدن ذهن و ایجاد خستگی نسبت به درس می‌شود. باید با استراحت پس از مطالعه‌ی هر درس و تنوع در درس‌ها نگذارید خستگی و دل‌زدگی در شما ایجاد شود.
امیدوارم با برنامه‌ریزی درسی و به‌کارگیری روش‌های گفته‌شده،  در درس و تحصیل موفق باشید.