کنکور 98

مکمل بخوریم یا نخوریم؟

مصرف ویتامین‌ها و انواع مکمل‌ها از مواردی است که خیلی‌ها به آن توجه ویژه ای دارند، با باز کردن در یخچال بسیاری از ایرانی‌ها با انواع قرص‌ها و شربت‌های مکمل برای سنین کودک

مکمل بخوریم یا نخوریم؟

مصرف ویتامین ها و انواع مکمل ها از مواردی است که خیلی ها به آن توجه ویژه ای دارند، با باز کردن در یخچال بسیاری از ایرانی ها با انواع قرص ها و شربت های مکمل برای سنین کودک و بزرگسال مواجه می شویم اما همیشه این سوال در ذهن وجود دارد که آیا واقعا مصرف این مکمل ها تاثیری دارند یا خیر؟

بیشتر افراد مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی را در رژیم‌های غذایی خود گنجانده‌اند هرچند، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد شناخته‌شده‌ترین این مکمل‌ها در حقیقت بی خاصیت هستند.

بررسی انجام گرفته روی داده‌های موجود در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که بسیاری از مولتی ویتامین‌های شناخته شده همچون ویتامین C، ویتامین D و مکمل‌های کلسیم هیچ فایده‌ای برای سلامت افراد ندارند. همچنین شواهدی مبنی بر اینکه مصرف آن‌ها خطر بیماری قلبی-عروقی، حمله قلبی، سکته مغزی یا حتی مرگ را کاهش می‌دهد، وجود ندارد.
یکی از محققان ارشد این مطالعه از دانشگاه تورنتو گفت: در بررسی‌های انجام گرفته به تاثیرات مثبت ناچیزی از پرمصرف‌ترین مکمل‌ها دست پیدا کردیم که افراد از آن‌ها مصرف می‌کنند. همچنین مصرف مولتی ویتامین‌ها، ویتامین C، ویتامین D و مکمل‌های کلسیم درصورتیکه ضرری نداشته باشند فایده‌ای هم برای سلامتی ندارند.
با این حال این متخصصان می‌گویند تعداد محدودی از این مکمل‌ها همچون اسید فولیک و ویتامین‌های B می‌توانند در کاهش خطر بیماری قلبی-عروقی و سکته مغزی نقش داشته باشند.

به گزارش ساینس الرت، همچنین در این آزمایش ویتامین‌های A، B۱، B۲، B۳، B۶، B۹، C، D و کاروتن، کلسیم، آهن، روی، منیزیم و سلنیوم مورد بررسی قرار گرفتند. بررسی‌ها نشان داد برخی از ویتامین‌ها از مابقی مکمل‌ها مفیدتر هستند. به طور مثال "روی" (زینک) در درمان سرماخوردگی تاثیرگذارتر است که گاهی اوقات ویتامین C این ویژگی را ندارد.

منبع :