کنکور 98

هوشمندانه درس بخوانید! (بخش اول)

دانش‌آموزان در زندگی‌شان با مسائل مختلفی سروکار دارند، چراکه تمامی اجزای دنیای اطراف توجه آن‌ها را به خود جذب می‌کند.

هوشمندانه درس بخوانید! (بخش اول)

دانش‌آموزان در زندگی‌شان با مسائل مختلفی سروکار دارند، چراکه تمامی اجزای دنیای اطراف توجه آن‌ها را به خود جذب می‌کند. همین مسئله باعث می‌شود که نتوانند بر روی مطالعه تمرکز کنند. هر دانش‌آموزی بخواهد در مدرسه به‌جایگاه برتری درست یابد نیاز به داشتن و دانستن عادت‌های مؤثر و کارآمد در مطالعه دارد. عامل کلیدی در موفقیت تحصیلی شب‌زنده‌داری یا مطالعه زیاد نیست بلکه هوشمندانه مطالعه کردن است. در اینجا 6 توصیه‌ی مفید در جهت مطالعه مفید و اثربخش بیان‌شده‌اند؛

اینکه دانش‌آموز چه رویکردی نسبت به درس خواندن دارد مهم است؛

بسیاری از افراد به مطالعه به‌مثابه یک وظیفه ضروری نگاه می‌کنند نه یک لذت یا فرصت برای یادگیری .اما بسیاری از محققان دریافتند که نوع رویکرد افراد نسبت به یک موضوع به‌اندازه انجام آن مهم است. برای مطالعه هوشمندانه‌تر داشتن طرز تفکر درست نسبت به موضوع بسیار اهمیت دارد. برخی مواقع فرد نمی‌تواند خود را در ذهنیت درست قرار دهد، اگر تمرکز دانش‌آموز به خاطر برخی مسائل پیرامون مختل شده باشد( مسابقه فوتبال، تمام کردن یک پروژه و....) در این مواقع مطالعه تبدیل به یک فعالیت بی‌اهمیت برای دانش‌آموز می‌گردد. در ذیل چهار نکته برای بهبود ذهنیت دانش‌آموز نسبت به درس خواندن بیان‌شده است؛

در هنگام درس خواندن مثبت فکر کنید، و توانایی‌ها و مهارت‌های خود را با خود مرور کنید.

از تفکر منفی اجتناب کنید ، به‌جای اینکه بگویید من هیچ‌وقت زمانی کافی برای مطالعه برای این امتحان نداشته‌ام ، من همیشه سرم شلوغ است، بگویید شاید مقداری زمان را ازدست‌داده باشم اما اگر الآن هم شروع کنم به موفقیتی دست خواهم یافت.

از تفکر مطلق اجتناب کنید، به‌جای گفتن : من همیشه همه‌چیز را به هم می‌ریزم ، بگویید من این کار را خوب انجام نمی‌دادم اکنون چگونه می‌توانم وضعیت را بهبود دهم ؟

مکان مطالعه بسیار مهم است؛

درس خواندن و مطالعه در یک مکان شلوغ که امکان تمرکز وجود ندارد اشتباه است.  اگر در مکانی که تلویزیون ، رایانه و افرادی دیگر حضورداشته باشند فرد مجبور است تمامی آن‌ها را تحمل کند درنتیجه امکان تمرکز بسیار سخت خواهد بود.

کتابخانه‌ی مدرسه و یا سالن مطالعه همراه با یک فنجان قهوه مکان بسیار مناسب برای مطالعه است. همواره باید سعی کرد مکانی آرام و معین را برای مطالعه برگزید و از جابه‌جایی مکرر امتناع کرد.

هر چیزی را که برای مطالعه نیاز دارید با خود همراه داشته باشید و از بردن وسایل اضافی خودداری کنید؛

متأسفانه زمانی که دانش‌آموزی مکان ایده‌آلی را برای مطالعه انتخاب می‌کند، وسایلی را با خود دارند که به آن‌ها هیچ نیازی نیست. برای مثال، زمانی که فرد می‌خواهد یادداشت‌برداری کند از لپ‌تاب و یا کامپیوتر استفاده می‌کند. لب تاب و یا کامپیوترها در سرگرم کردن و پرت کردن حواس افراد بسیار فوق‌العاده عمل می‌کنند. پس حتماً باید از خود این سؤال را بپرسید که آیا واقعاً برای یادداشت‌برداری نیازی به لب تاب هست یا می‌توان با قلم و کاغذ آن را انجام داد؟علاوه بر این از به همراه داشتن گوشی همراه خودداری کرده و یا حداقل آن را خاموش و در کوله‌پشتی خود گذاشت .

سعی کنید همواره چیزهایی که برای کلاس درس نیاز هستند را با خود به همراه داشته باشید هیچ‌چیزی به‌اندازه بی‌نظمی باعث وقت تلفی نمی‌شود. چراکه در صورت به همراه نداشتن یک کتاب ، دفترچه، خودکار مجبور خواهید شد به خانه برگردید و زمان را از دست می‌دهید.


منبع:

Grohol, J. (2018). 10 Highly Effective Study Habits. Psych Central. Retrieved on July 8, 2018, from https://psychcentral.com/lib/top-10-most-effective-study-habits/