کنکور 98

چرا دندان کودکان خراب می‌شود؟

پوسیدگی دندان‌ها در سنین کودکی دلایل زیادی دارد، یکی از دلایل مهم آن مسواک نزدن به صورت مرتب و تغذیه نادرست است.

چرا دندان کودکان خراب می‌شود؟

پوسیدگی دندان ها در سنین کودکی دلایل زیادی دارد، یکی از دلایل مهم آن مسواک نزدن به صورت مرتب و تغذیه نادرست است.

دکتر ناهید عسکری‌زاده - عضو کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در آستانه برگزاری همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران اظهار کرد:

حتی کودکان در سنین ۳-۲ سالگی نیز درگیر مسئله پوسیدگی دندان هستند. رفع این مسئله نیازمند یک اقدام همگانی است که بتوانیم آموزشها را از همان سنین کودکی آغار کنیم. حتی باید آموزشهای سلامت دهان و دندان را قبل از تولد نوزاد شروع کرد که باید مادر با مراجعه به مراکز درمانی این آموزش را ببینند.
او اظهار کرد: طرح دهان شویه وارنیش فلوراید از مدت‌ها قبل توسط وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش در مدارس شروع شده است، اما با این وجود پوسیدگی دندانهای کودکان و نوجوانان از دغدغه های مهم در این حوزه است. توزیع دهان شویه در مدارس به تنهایی کافی نیست و ‌باید قبل از هر چیزی گروههای هدفمان را بشناسیم.
بنابر اعلام روابط عمومی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، وی ادامه داد: آموزشهایی را باید به مادران باردار در خصوص بهداشت دهان نوزادشان داده شود. این آموزش‌ها اول از خود مادر شروع میشود. در واقع مادر باید در ابتدا مراقبت از خود را در دوران بارداری بیاموزد، زیرا دوران بارداری شرایط سختی است و درمانها نیز به طبع سختتر میشوند. به همین دلیل افراد باید مرتب به دندانپزشک خود مراجعه کنند. ثابت شده اگر دهان مادر پر از میکروبهای پوسیدگیزا باشد و به آن رسیدگی نشود، این امکان وجود دارد که بعد از زایمان به نوزادش نیز انتقال یابد. در دوران بارداری با توجه به ترشح هورمونهایی که در بدن مادر اتفاق میافتد،  مستعد بیماری  های زیادی از جمله بیماری های لثه خواهند بود که با رعایت بهداشت می توان از بروز آنها جلوگیری کرد.
این عضو کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: آموزش هایی نیز در خصوص تغذیه شیرخوارگی نوزاد وجود دارد. از زمان رویش دندانهای کودک باید به بهداشت دهان و دندان وی توجه ویژهای داشت و مرتب دهان و دندانهای نوزاد را شستشو دهند و همچنین تا قبل از یک سالگی نوزاد، حتما برای چک‌آپ به دندانپزشک مراجعه کنند تا توصیههای لازم به آنها داده شود.
وی افزود: بعد از یک سالگی باید شیر شبانه نوزاد را کمتر کرد و تا حد امکان از دادن شیرخشک به نوزاد پرهیز کرد و اگر این مسئله رعایت نشود در سنین ۲ تا ۳ سالگی با پوسیدگی های وسیع دندانهای کودک مواجه میشویم و بعضا در سن ۴ سالگی مجبور به کشیدن دندانهای کودکان نیز خواهیم شد.
عسکریزاده یادآور شد: برخلاف باور عوام، تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر پوسیدگی دندان بر اثر قطره آهن وجود ندارد و صرفا یک تغییر رنگ موقتی ایجاد میکند و در صورتی که مادر به طور مرتب به بهداشت دهان و دندان کودک رسیدگی کند، ظرف چند ماه میتواند تغییر رنگ دندانهای کودک را نیز برطرف کند.
این متخصص دندان پزشکی کودکان در پایان گفت: تغذیه نامناسب دوران شیرخوارگی و مسواک نزدن کودکان که بعضا لزومی به انجام آن نمی‌بینند، باعث پوسیدگی دندانهای کودکان می شود.

منبع :