گفت‌وگو با اسری مرادی، دانش‌آموز سال سوم هنرستان از سنندج "سیدرسول اسلامی"

اسم من 11 بار در مجله‌ی آزمون چاپ شده است

گفت‌وگو با اسری مرادی، دانش‌آموز سال سوم هنرستان  از سنندج "سیدرسول اسلامی"
پيوستگي‌ات به مدرسه چگونه است؟
 
تا جايي که بتوانم سعي مي‌کنم غيبت نداشته باشم و در مدرسه حضور پيدا کنم؛ چون 50 درصد يادگيري در مدرسه است.
 
«نيم‌سال دوم آغازي مهم‌تر است»؛ نظرت درباره‌ي اين جمله چيست؟
 
با اين جمله کاملاً موافقم؛ زيرا در نيم‌سال دوم، پشتکار همه‌ي دانش‌آموزان افزايش پيدا مي‌کند و انگيزه‌ها بالاست. دانش‌آموز موفق کسي است که نيم‌سال دوم را با تلاش و انگيزه‌ي دوچندان شروع کند و ادامه دهد.
 
نظرت درباره‌ي برنامه‌ي راهبردي آزمون‌ها چيست؟
 
صددرصد تأثيرگذار است؛ زيرا درس‌ها را مرحله به مرحله و به صورت پي‌درپي در خود گنجانده است و مرور مي‌کند؛ به طوري که دانش‌آموز به راحتي مي‌تواند با آن هماهنگ شود و آن را اجرا کند.
 
چگونه تعادل مطالعاتي را در خصوص درس‌هاي عمومي، پايه و تخصصي رعايت مي‌کني؟
 
سعي مي‌کنم سه ساعت درس‌هاي تخصصي، 5/1 ساعت درس‌هاي پايه و 45 دقيقه درس‌هاي عمومي را بخوانم تا تعادل مطالعاتي‌ام رعايت شود.
 
بعضي از دانش‌آموزان هنرستاني به علت توجه بيش از حد به ضرايب درس‌ها، به بعضي از درس‌ها که ضريب پاييني دارند، توجه نمي‌کنند. نظر تو در اين‌باره چيست؟
 
به نظر من دانش‌آموزي موفق است که به همه‌ي درس‌ها توجه کند و بعضي از درس‌ها را که ضرايب پاييني دارند حتماً بخواند. دانش‌آموز بايد براي موفق شدن، درس نخوانده نداشته باشد. همه‌ي دانش‌آموزان درس‌هاي با ضريب بالا را مطالعه مي‌کنند و شرط موفقيت، مطالعه‌ي همه‌ي درس‌هاست.
 
دفتر برنامه‌ريزي چه نقشي برايت ايفا مي‌کند و چه تأثيري دارد؟
 
دفتر برنامه‌ريزي به برنامه و مطالعه نظم مي‌دهد و ذهن را درگير جمع‌بندي مطالعه‌هاي پراکنده و متنوع نمي‌کند و به راحتي مي‌توان روند مطالعاتي را در هفته‌هاي متوالي بررسي کرد و به اين ترتيب به بهتر شدن برنامه کمک مي‌کند.
 
نظرت درباره‌ي کتاب خودآموزي چيست؟
 
من تمام نکات مهم را چه در آزمون و چه در هنگام مطالعه‌ي درس‌ها، در کتاب خودآموزي مي‌نويسم و هنگام آزمون‌هاي دوره‌اي، آن را مرور کرده و از آن استفاده مي‌کنم.
 
از کدام کتاب‌هاي کمک‌آموزشي استفاده مي‌کني؟
 
همه‌ي کتاب‌هاي قهوه‌اي (تخصصي و عمومي)، کتاب آبي فيزيک 1 و عربي 1، کتاب دوسالانه‌ي شيمي 1 و رياضي 1 و کتاب کار نارنجي رياضي 2.
 
در حال حاضر مسير شغلي و تحصيلي خودت را انتخاب کرده‌اي؛ يعني گرافيک. آيا اين رشته را با علاقه انتخاب کرده‌اي؟
 
بله. من تمام تابستان بعد از سال اول دبيرستان را مشورت کردم و رشته‌ي گرافيک را با علاقه‌ي بسيار زياد انتخاب کردم و ادامه مي‌دهم.
 
بعد از قبولي در دانشگاه چه تصميمي داري؟
 
من به اميد خداوند مي‌خواهم تا مقطع دکتري گرافيک ادامه دهم و همه‌ي تلاشم را براي رسيدن به هدفم مي‌کنم. خصوصاً اين‌که به رشته‌ي تاريخ هنر بسيار علاقه‌مند هستم و از آن لذت مي‌برم و به تدريس تاريخ هنر در دانشگاه علاقه دارم. در رابطه با کار هم، اگر موقعيت خوبي در هنگام تحصيل پيش بيايد، مي‌پذيرم؛ اما اول تحصيل، بعد کار.
 
الان چند سال است که در آزمون‌هاي برنامه‌اي شرکت مي‌کني؟
 
از اول دبيرستان يعني از 22 مهر سال 88 تا الان به مدت سه سال است که در آزمون‌هاي برنامه‌اي شرکت مي‌کنم.
 
علت حضورت در آزمون‌هاي برنامه‌اي از سال اول دبيرستان چه بوده است؟
 
وقتي موفقيت بچه‌هايي که در آزمون‌هاي برنامه‌اي شرکت کردند را در کنکور ديدم و ديدم که هر سال، بيش‌ترِ دانش‌آموزان برتر و تک‌رقمي، در آزمون‌هاي برنامه‌اي شرکت کرده بودند، به شرکت در آزمون‌ها اشتياق پيدا کردم و خانواده‌ام شرکت در اين آزمون‌ها را براي رسيدن به هدفم پيشنهاد کردند.
 
فکر مي‌کني تاکنون چند بار اسم يا عکست به عنوان دانش‌آموز برتر در مجله‌ي آزمون چاپ شده است؟
 
11 بار که همه‌ي آن‌ها مربوط به مرداد‌ سال 90 به بعد است.
 
مجله‌ي آزمون را چه‌قدر مطالعه مي‌کني؟
 
بعد از هر آزمون، حتماً مجله‌ي آزمون را مطالعه مي‌کنم. خصوصاً مصاحبه با نفرات برتر و بخش‌هاي مربوط به پرونده‌ي هنر و مشاوران پاسخ مي‌دهند. عکس‌هاي دنيا در مقابل دوربين نيز واقعاً فوق‌العاده‌اند.
 
خانواده‌ات در مسيري که براي کنکور شروع کرده‌اي، چگونه از تو حمايت مي‌کنند؟
 
از همه لحاظ مرا مورد حمايت قرار داده‌اند. آرامش لازم را برقرار مي‌کنند. همه‌ي کارنامه‌هايم را بررسي مي‌کنند. مجله‌هاي آزمون را مطالعه مي‌کنند. تفريح‌ها و مهماني‌هاي غير ضروري را حذف کرده‌اند و براي من شرايط کاملاً ايده‌آلي فراهم کرده‌اند. واقعاً از پدر و مادر و خواهرم ممنون هستم.
 
در پايان چه صحبتي داري؟
 
به دانش‌آموزاني که تا الآن خوب پيش ‌رفته‌اند مي‌گويم: تا وقتي که به هدفتان برسيد همين‌طور پرانرژي ادامه بدهيد. به دانش‌آموزاني هم که مي‌خواهند الآن شروع کنند مي‌گويم: نگران نباشيد! نيم‌سال دوم، آغاز مهم‌تري است.