گفت‌وگو با مریم جواهری شجاع، دانش‌آموز سال سوم هنرستان از قم "زهرا معارف‌وند"

اسم من 26 بار در مجله‌ی آزمون چاپ شده است

گفت‌وگو با مریم جواهری شجاع، دانش‌آموز سال سوم هنرستان از قم "زهرا معارف‌وند"

خودت را به طور کامل معرفي کن.
 
من دانش‌آموز رشته‌ي کامپيوتر هستم و در هنرستان حضرت معصومه (س) استان قم درس‌ مي‌خوانم.
 
پيوستگي‌ات به مدرسه چگونه است؟
 
خيلي زياد؛ سعي مي‌کنم درس‌هايي که در مدرسه تدريس مي‌شود، همان روز مطالعه کنم و اين کار در پيشرفت در آزمون‌ها نيز کمک مي‌کند و باعث نوعي تعادل بين مدرسه و آزمون‌ها مي‌شود.
 
نظرت درباره‌ي برنامه‌ي راهبردي آزمون‌ها چيست؟
 
برنامه‌ي راهبردي هميشه با برنامه‌ي مدرسه هماهنگ است و اين باعث مي‌شود که دانش‌آموز، هم در مدرسه و هم در آزمون‌ها موفق باشد.
 
 چه‌قدر به برنامه‌ي راهبردي آزمون‌ها پيوستگي داري؟
 
در همه‌ي آزمون‌ها منطبق بر برنامه‌ي راهبردي کانون پيش مي‌روم. برنامه‌ي راهبردي واقعاً دقيق برنامه‌ريزي شده است و دانش‌آموز با عمل به آن، احساس خستگي نمي‌کند.
 
«نيم‌سال دوم، آغازي مهم‌تر است». درباره‌ي اين جمله چه نظري داري؟
 
به نظر من هر دانش‌آموز در نيم‌سال دوم، ضربه‌ي نهايي خود را مي‌زند و حتي اگر دانش‌آموز درس‌هاي نيم‌سال اول را تمام نکرده باشد مي‌تواند در نيم‌سال دوم با برنامه‌ريزي دقيق، موفق شود.
 
در مورد درس‌هاي عمومي، پايه و تخصصي، چگونه تعادل مطالعاتي را رعايت مي‌کني؟
 
هيچ وقت تنها بر روي درس‌هاي عمومي يا درس‌هاي تخصصي تمرکز نمي‌کنم؛ مثلاً نصفي از روز به تخصصي و نصف ديگر را به درس‌هاي عمومي اختصاص مي‌دهم تا تعادل به هم نخورد.
 
بعضي از دانش‌آموزان هنرستاني به علت توجه بيش از حد به ضرايب درس‌ها، به بعضي از درس‌ها که ضريب پاييني دارند، توجه نمي‌کنند. نظر تو در اين‌باره چيست؟
 
به نظر من اين کار اشتباه است؛ چون امکان اين‌ وجود دارد که سطح سؤالات عمومي که نسبت به تخصصي ضريب پاييني دارند مشکل‌تر باشد؛ بنابراين بايد هم درس‌هاي تخصصي و هم عمومي را مطالعه کرد و هيچ درسي را کنار نگذاشت.
 
دفتر برنامه‌ريزي چه تأثيري برايت دارد؟
 
دفتر برنامه‌ريزي نقاط قوت و ضعف را نشان مي‌دهد و دانش‌آموز مي‌تواند با بررسي نقاط ضعف خود، آن‌ها را براي آزمون بعد برطرف کند. دفتر برنامه‌ريزي باعث افزايش ساعت مطالعه‌ي من و تعادل در برنامه‌ريزي‌ام شد.
 
نظرت درباره‌ي کتاب خودآموزي چيست؟
 
کتاب خودآموزي، کتابي است که لازم است همه‌ي دانش‌آموزاني که مي‌خواهند به موفقيت برسند آن را تهيه کنند تا بتوانند ضعف‌هاي خود را در آزمون‌هاي گذشته بررسي کنند و خود را براي آزمون‌هاي جمع‌بندي، آماده کنند.
 
در حال حاضر مسير شغلي و تحصيلي خودت را انتخاب کرده‌اي؛ يعني کامپيوتر. آيا اين رشته را با علاقه انتخاب کرده‌اي و نسبت به آن شناخت داري؟
 
بيش‌تر دوستانم به من مي‌گفتند که رشته‌ي رياضي را انتخاب کنم اما من به خاطر علاقه‌ي زيادي که به رشته‌ي کامپيوتر و محيط هنرستان و شناختي که از آينده‌ي شغلي اين رشته داشتم، اين رشته را انتخاب کردم. من اول دبيرستان را با معدل 84/19 تمام کردم.
 
بعد از قبولي در دانشگاه چه تصميمي داري؟
 
بعد از قبولي، تصميم دارم در مقاطع بالاتر ادامه‌ي تحصيل بدهم و سعي مي‌کنم اين موفقيت را تا آخر ادامه ‌دهم و تا مرحله‌ي دکتراي کامپيوتر و تدريس در دانشگاه، پيش بروم.
 
الآن چند سال است که در آزمون‌هاي کانون شرکت مي‌کني؟
 
از سال 89 که سال دوم هنرستان بودم در آزمون‌ها شرکت مي‌کنم.
 
اگر در يک آزمون، ترازي که مي‌خواهي به دست نياوري، چه‌کار مي‌کني؟
 
اگر نتيجه‌ي دلخواهم را نگيرم، اميد خود را از دست نمي‌دهم و سعي مي‌کنم در آزمون‌هاي بعدي جبران کنم و نقاط ضعف خود را کاهش دهم و نقاط قوتم را تقويت کنم.
 
فکر مي‌کني تا کنون چند بار اسم يا عکست به عنوان دانش‌آموز برتر در مجله‌ي آزمون چاپ شده است؟
 
فکر مي‌کنم 26 بار.
 
مجله‌ي آزمون را چه‌قدر مطالعه مي‌کني؟
 
هميشه بعد از آزمون، مصاحبه با رتبه‌هاي برتر کانون را مطالعه مي‌کنم تا از تجربه‌هاي آن‌ها استفاده کنم.
 
در پايان اگر حرف خاصي داري، بگو.
 
از دانش‌آموزان مي‌خواهم که نيم‌سال دوم را از دست ندهند و قدر فرصت‌هاي ارزشمند را بدانند. هم‌چنين از واقف بنياد قلم‌چي تشکر مي‌کنم. اگر طرح بورسيه‌ي کانون نبود، من نمي‌توانستم وارد کانون بشوم.