امیرمحمد نجفی از موفقیت در آزمون تیزهوشان می‌گوید

از همان سال به فکر قبولی در آزمون نمونه‌دولتی و تیزهوشان نهم به دهم بودم. دلم می‌خواست تست‌زنی را از سال هفتم به طور مستمر انجام بدهم.

امیرمحمد نجفی از موفقیت در آزمون تیزهوشان می‌گوید

امیرمحمد نجفی، دانش‌آموز سخت‌کوش ساوه‌ای که از ششم دبستان به طور پیوسته در آزمون‌های کانون شرکت کرده است، اکنون در مدرسه‌ی نمونه‌دولتی علی ابن ابیطالب (ع) ساوه در رشته‌ی علوم انسانی مشغول به تحصیل است. میانگین تراز او نسبت به سال گذشته 700 نمره رشد داشته است. پای صحبت‌های امیرمحمد می‌نشینیم و از او و سخت‌کوشی‌اش می‌آموزیم.


چه کسی واسطه‌ی آشنایی تو با آزمون‌های کانون شد؟

سال ششم که بودم دلم می‌خواست در آزمون‌های نمونه‌دولتی و تیزهوشان شرکت کنم. پسرعمویم کانون را به من معرفی کرد. من در هر دو آزمون پذیرفته شدم. خودم ترجیح دادم در مدرسه‌ی نمونه‌دولتی درس بخوانم.

وقتی به هدفت رسیدی و در مدرسه‌ی دلخواهت پذیرفته شدی چرا باز هم شرکت در آزمون‌ها را ادامه دادی؟

از همان سال به فکر قبولی در آزمون نمونه‌دولتی و تیزهوشان نهم به دهم بودم. دلم می‌خواست تست‌زنی را از سال هفتم به طور مستمر انجام بدهم.

این‌که با وجود قبولی در هر دو آزمون، مدرسه‌ی نمونه‌دولتی را انتخاب کردی چه دلیلی دارد؟

می‌خواستم خودم و دانشم را به خودم اثبات کنم؛ به همین دلیل در آزمون تیزهوشان رشته‌ی ریاضی فیزیک و در آزمون نمونه‌دولتی در رشته‌ی علوم انسانی پذیرفته شدم؛ اما همیشه به رشته‌ی انسانی علاقه‌مند بودم و ترجیح دادم در مدرسه‌ی نمونه‌دولتی در رشته‌ی انسانی درس بخوانم.

هدفت برای ادامه‌ی تحصیل چیست؟

دوست دارم در رشته‌ی حقوق یا قضاوت در دانشگاه علوم قضایی درس بخوانم.

پیوستگی به آزمون‌ها و برنامه‌ی راهبردی را دوست داری؟

بله؛ آن قدر دوست دارم که از همین الان تا روز کنکور در همه‌ی آزمون‌ها ثبت نام کرده‌ام. برنامه‌ی راهبردی به من کمک کرد که هر درس را به وقت خودش مطالعه کنم تا درس‌ها روی هم انباشته نشوند.

کدام ویژگی آزمون‌های کانون در موفقیت و پیشرفت تو مؤثر بوده است؟

آزمون‌ها زمان‌بندی را به من یاد داد. یاد گرفتم چگونه خودم برای خودم برنامه‌ریزی کنم. سطح سؤالات آزمون‌های کانون استاندارد است و جامعه‌ی آماری بالایی که دارد باعث می‌شود جایگاه خودم را به‌خوبی بین رقیبانم بشناسم و تلاشم را با هدفم متناسب کنم. چون هدف‌گذاری می‌کنم، اغلب در آزمون‌ها در شهر خودم رتبه‌ی یک و در سطح کشور رتبه‌ی زیر صد می‌آورم.

برای تابستان چه برنامه‌ای داری؟

برنامه‌ریزی‌ام برای آزمون‌های تابستان، مرور درس‌هایم است. سال گذشته کتاب تابستان داشتم. امسال هم به توصیه‌ی پشتیبانم این کتاب را تهیه می‌کنم. حجم کتاب تابستان برای زمانی که در اختیار داریم مناسب است.

تصمیم داری چه درس‌هایی را پیش‌خوانی کنی؟

اردیبهشت‌ماه از خاله‌ام، که دبیر است، خواستم کتاب‌های سال بعد را از نمایشگاه کتاب برایم تهیه کند تا در تابستان پیش‌خوانی کنم. تمرکزم را بر پیش‌خوانی درس فلسفه و بعد از آن، روان‌شناسی می‌گذارم.

کدام‌یک از کتاب‌های کانون را استفاده می‌کنی؟

علاوه بر کتاب تابستان از کتاب‌های آبی و سه‌سطحی هم استفاده می‌کنم.

نسبت به سال گذشته 700 نمره‌ رشد تراز داشته‌ای. این پیشرفت را ناشی از چه تغییری در خودت می‌بینی؟

قبلاً خودم را با رقیبانم در شهر مقایسه می‌کردم؛ اما امسال خودم را در سطح کشور می‌سنجم و آن قدر به درس‌هایم علاقه‌مندم که با جدیت زیادی برای موفقیت تلاش می‌کنم. درس‌های رشته‌ی انسانی نیاز به مطالعه و به‌خصوص مرور جدی دارند.

برای تابستان غیر از مطالعه‌ی درسی چه برنامه‌ای داری؟

به کلاس زبان هم می‌روم. سال آینده می‌توانستم در آزمون تافل شرکت کنم. به مطالعه‌ی درسی هم علاقه‌‌مندم اما الان بیش‌ترِ زمانم را با درس خواندن پر می‌کنم.

تأثیرگذارترین افراد در زندگی‌ات چه کسانی هستند؟

مادرم تأثیرگذارترین فرد است. یادم می‌آید سال ششم که بودم در کنارم می‌نشست تا درس بخوانم. پیگیری‌های مداوم ایشان و همراهی‌شان باعث شد در آزمون نمونه‌دولتی پذیرفته شوم. پسرعمویم هم خیلی در درس‌هایم به من کمک می‌کند. سینا نجفی، پسرعمویم، هم شش سال است در آزمون‌های کانون شرکت می‌کند و همیشه جزء نفرات برتر رشته‌ی ریاضی است و میانگین ترازش حدود 7700 است. او در آشنایی من با کانون و موفقیتم نقش داشت.