گفت‌وگو با وحید بیاتی، دانش‌آموز سال سوم هنرستان از تهران "هادی صحیحی"

30 بار اسمم در مجله چاپ شده است

گفت‌وگو با وحید بیاتی، دانش‌آموز سال سوم هنرستان از تهران "هادی صحیحی"
از چه زماني در آزمون‌هاي برنامه‌اي شرکت مي‌کني و تا به حال در چند آزمون اسمت در مجله‌ي آزمون به عنوان برتر چاپ شده است.
 
از سال دوم در آزمون‌ها شرکت مي‌کنم و تا الآن 30 بار اسمم در مجله‌ي آزمون چاپ شده است.
 
چند ساعت در هفته مطالعه مي‌کني؟
 
در هفته به طور ميانگين، 25 ساعت مطالعه مي‌کنم.
 
چگونه برنامه‌ي مدرسه را با برنامه‌ي آزمون‌ها تلفيق مي‌کني؟
 
برنامه‌ي راهبردي طوري طراحي شده است که هيچ مشکلي در روند خواندن درس‌هاي مربوط به مدرسه پيش نمي‌آورد و به نظر من اين برنامه نه‌تنها باعث ايجاد مشکل در درس‌هاي مدرسه نمي‌شود، بلکه مي‌توان در درس‌هاي مدرسه هم پيشرفت داشت.
 
چگونه درس‌هاي هر سه سال را مطالعه مي‌کني، طوري که در اکثر آزمون‌ها رتبه‌ي اول کشوري مي‌شوي؟
 
هر کس با برنامه درس بخواند، پيشرفت مي‌کند. من اين برنامه‌ريزي را از برنامه‌ي راهبردي آزمون‌ها آموختم. با برنامه‌ريزي‌اي که در درس‌هاي خودم به وجود آوردم، توانستم در هر آزمون، ترازم را نسبت به آزمون قبلي ارتقا دهم. به نظر من، همين امرِ مهم سبب شده است که در آزمون‌هاي متوالي، رتبه‌ي اول را کسب کنم.
 
بعضي از دانش‌آموزان هنرستاني تنها به ضريب درس‌ها توجه دارند، طوري که بعضي از درس‌ها را رها مي‌کنند. چه توصيه‌اي براي اين دوستان داري؟
 
هر درس، داراي هر ضريبي که باشد، نبايد آن را رها کرد. در رشته‌هاي فني و حرفه‌اي، اکثر هنرجويان در درس‌هاي تخصصي قوي هستند، بنابراين همه در يک سطح تست مي‌زنند، ولي کسي برنده مي‌شود که هم در درس‌هاي تخصصي و هم در درس‌هاي عمومي قوي باشد. در کنکور مي‌توانيم با زدن چند تست عمومي، نمره‌ي کسب کنيم.
 
دفتر برنامه‌ريزي تا چه حد باعث موفقيت شما شده است؟
 
نيمي از پيشرفت من در آزمون‌ها و کسب تراز برتر، به دليل داشتن دفتر برنامه‌ريزي است. به راحتي در پايان هفته، ساعات مطالعاتي‌ام را مي‌بينم و با اين کار متوجه مي‌شوم که به چه اندازه در زمان مطالعه‌ي درسي‌ام پيشرفت داشته‌ام. گرفتن زمان در درس خواندن، نکته‌ي مهمي است؛ چون علاوه بر اين‌که بايد مطالعه‌ي ما از کيفيت بالايي برخوردار باشد، لازم است بتوانيم ساعت مطالعه‌ي خود را نيز افزايش دهيم.
 
چه کتاب‌هايي را مطالعه مي‌کني؟
 
من تمام کتاب‌هاي تست عمومي و اختصاصي انتشارات کانون فرهنگي آموزش را تهيه کرده‌ام و به دوستان خودم توصيه مي‌کنم که اين کتاب‌ها را تهيه کنند.
 
ما معتقديم پيوستگي حضور در آزمون‌ها، گام نخست پيشرفت دانش‌آموزان است. شما چه‌قدر اين پيوستگي را رعايت کردي؟
 
من در تمام آزمون‌ها به طور پيوسته شرکت مي‌کنم و تمام سعي خودم را مي‌کنم تا در يک آزمون هم غيبت نداشته باشم. غيبت در يک آزمون باعث مي‌شود که با نحوه‌ي سؤالات کنکوري آن بخش و مبحث به طور کامل آشنايي پيدا نکنم و به ضرر من تمام مي‌شود.
 
با توجه به اين‌که هنرستاني‌ها قبل از دانشگاه، رشته‌ي تحصيلي خود را انتخاب مي‌کنند و حتي واحدهاي عملي و آزمايشگاهي را نيز طي مي‌کنند، آيا به آينده‌ي شغلي خود تا به حال فکر کرده‌اي؟ چه‌قدر راجع به فرصت‌هاي شغلي اين رشته، آگاهي داري؟
 
من هم مثل همه‌ي هنرجويان ديگر در ابتداي کار، با مشاوران متعددي در رابطه با اين رشته و زمينه‌هاي شغلي و درآمد آن صحبت کردم و با توجه به علاقه‌اي که به رشته‌ي ساخت و توليد داشتم، اين رشته را انتخاب کردم. در آينده نيز همين رشته را ادامه مي‌دهم.
 
در مورد ايجاد تعادل بين درس‌هاي عمومي، پايه و تخصصي چگونه عمل مي‌کني؟
 
معمولاً من در روند درس خواندنم، بيش‌ترِ وقت خود را روي درس‌هاي تخصصي مي‌گذارم ولي نه همه‌ي وقتم را. بهتر است در کنار درس‌هاي تخصصي، درس‌هاي عمومي نيز با همان جديت خوانده شود.
 
بيش‌ترين و کم‌ترين ترازت چه‌قدر بوده؟ چگونه بعد از کسب تراز پايين، خودت را در آزمون‌هاي بعدي دوباره به شرايط قبل مي‌رساندي؟
 
بيش‌ترين تراز من، 8900 بوده است و کم‌ترين ترازم نيز 5800. اين کم‌ترين ترازم مربوط به اولين آزمون من است. من بعد از هر آزموني که تراز پاييني مي‌آوردم تلاشم را بيش‌تر مي‌کردم تا بتوانم تراز قبلي را جبران کنم.
 
چگونه پدر و مادرت شرايط را براي مطالعه‌ات فراهم کردند؟
 
پدر و مادرم نقش بسيار مهمي در پيشرفت من چه در آزمون‌ها و چه در کارهاي ديگر داشته‌اند و با ايجاد آرامش در خانه، محيطي مناسب را براي من فراهم کرده‌اند.