گفت‌وگو با شقایق و امیرحسین خیرآبادی "مهناز قزی"

شقایق و امیرحسین، خواهر و برادر هستند. شقایق امسال کلاس سوم راهنمایی است و امیرحسین هم اول راهنمایی. هر دوی آن‌ها چهار سال است که در آزمون‌های برنامه‌ای شرکت می‌کنند و بارها و بارها اسمشان در مج...

گفت‌وگو با شقایق و  امیرحسین خیرآبادی "مهناز قزی"
درباره‌ي خودتان بگوييد.
 
شقايق: سال گذشته با معدل 20، دوم راهنمايي را در مدرسه‌ي نمونه‌ي برادران يزدي پشت سر گذاشتم و الان سوم راهنمايي هستم. از پنجم دبستان به مدت چهار سال است که در آزمون‌هاي برنامه‌اي شرکت مي‌کنم و پيشرفت زيادي داشته‌ام.
اميرحسين: در مقطع اول راهنمايي مدرسه‌ي تيزهوشان شهيدبهشتي درس مي‌خوانم و از سال سوم ابتدايي در آزمون‌ها شرکت مي‌کنم و اين باعث شده مطالب را عميق‌تر ياد بگيرم.
 
شقايق! درس خواندن را چه‌قدر دوست داري؟
 
شقايق: کتاب دوست صميمي من است و هيچ لذتي براي من مثل درس خواندن و مطالعه نيست. هم اطلاعاتم بالا مي‌رود و هم باعث پيشرفتم مي‌شود.
 
کدام‌يک از درس‌ها را بيش‌تر دوست داري؟
 
شقايق: رياضي را از همه بيش‌تر دوست دارم. حل کردن رياضي و به نتيجه رسيدن، برايم لذت‌بخش است و به نظر من شيرين‌تر از درس رياضي وجود ندارد.
 
اميرحسين! چه‌طور فهميدي که در آزمون تيزهوشان قبول شدي؟
 
اميرحسين: مرحله‌ي اول از طريق معلم کلاس پنجم ولي مرحله‌ي دوم از طريق سايت سمپاد متوجه شدم.
 
چه احساسي داشتي وقتي قبول شدي؟
 
اميرحسين: خيلي خوشحال بودم و اين را مديون زحمات والدين و کانون و معلمانم هستم. وقتي قبول شدم با خودم گفتم که هنوز اول راه است و من بايد بيش‌تر تلاش کنم تا هميشه موفق باشم.
 
فکر مي‌کني چه کاري انجام دادي که باعث شد در آزمون تيزهوشان قبول شوي؟
 
اميرحسين: سر کلاس به مطالبي که معلم مي‌گفت توجه مي‌کردم و با دقت به حرف‌هاي ايشان گوش مي‌کردم. پيش‌خواني درس‌ها باعث مي‌شد بهتر درس‌هاي معلمم را بفهمم. درس هر روز را همان روز مي‌خواندم و باعث شد که مطالب آن روز را کامل به خاطر بسپارم. به توصيه‌هاي پشتيبانم خيلي خوب گوش مي‌دادم.
 
ميانگين تراز و رتبه‌تان در آزمون‌ها چند است؟
 
شقايق: ميانگين ترازم 6800 و رتبه‌ام 30 کشوري است.
اميرحسين: ميانگين ترازم 6900 و رتبه‌ام 3 کشوري است.
 
شقايق! پيگير آموزشي شما چه کسي است؟
 
شقايق: پدر و مادر و پشتيبانم.
 
پدر و مادر چگونه مشوق شما هستند؟
 
شقايق: آن‌ها محيط آرام و مناسبي براي درس خواندن ما ايجاد کرده‌اند و خودشان هم الگوي خوبي براي مطالعه هستند. از هر دوي آن‌ها تشکر مي‌کنم.
 
اميرحسين! امسال که اول راهنمايي هستي، دلت براي مدرسه و دوستان ابتدايي‌ات تنگ نشده؟
 
اميرحسين: خدا را شکر بيش‌تر دوستان من در مدرسه‌ي تيزهوشان هستند، ولي دلم براي آن‌هايي که نمي‌بينم تنگ شده و دلم هواي مدرسه‌ي قبلي را کرده است. دوست دارم مدرسه و دوستانم را دوباره ببينم.
 
کدام‌يک از معلماني که تا کنون داشته‌ايد تأثير زيادي روي شما داشته‌اند؟
 
اميرحسين: معلم کلاس اولم خانم شهين ديواندري که البته مادرم هستند و معلم کلاس چهارم و پنجمم آقاي ثريايي و آقاي بيهقي تأثير بسزايي روي پيشرفت من داشته‌اند.
شقايق: خانم ناوي معلم کلاس اولم و خانم مسروري معلم رياضي امسال که واقعاً از هر دوي آن‌ها تشکر مي‌کنم.
 
نام کتاب مورد علاقه‌تان چيست؟
 
شقايق: گيتاشناسي
اميرحسين: چهره‌هاي شگفت‌انگيز
 
شقايق! مجله‌ي آزمون را مطالعه مي‌کني؟
 
شقايق: وقتي از آزمون به خانه مي‌آييم مجله‌ي آزمون را مطالعه مي‌کنيم. اول رتبه‌بندي و بعد، مطالب مشاوره‌اي و علمي و تصاوير شگفت‌انگيز را نگاه مي‌‌کنيم.
 
اميرحسين! جاي چه مطلبي را در مجله خالي مي‌بيني؟
 
اميرحسين: دوست دارم لطيفه هم داشته باشد؛ ضمناً مطالب ورزشي يا عکس‌هاي ورزشي هم خوب است اضافه شود.
 
دوست داريد به عنوان حرف آخر چه بگوييد؟
 
شقايق: ازتمامي دست‌اندرکاران کانون تشکر مي‌کنم. کانون مرا به هدفي که داشتم نزديک کرد و اين را با تمام وجود حس مي‌کنم. از پشتيبان خوبم خانم علي‌آبادي و مدير گروه محترم، خانم قزي هم تشکر مي‌کنم.
اميرحسين: من هم از معلمان خوبم و پشتيبانان و مديران کانون و پدر و مادر خوبم قدرداني مي‌کنم.
 
براي پدرها و مادرها

پدر و مادر شقايق و اميرحسين خيرآبادي، فرهنگي و بسيار علاقه‌مند به آزمون‌هاي برنامه‌اي هستند. آن‌ها چهار سال پيش تصميم گرفتند فرزندانشان در آزمون‌هاي برنامه‌اي شرکت کنند. آن موقع شقايق، کلاس پنجم و اميرحسين، کلاس سوم ابتدايي بود و اکنون آن‌ها هنوز دو فرزند خود را همراهي مي‌کنند. آقاي خيرآبادي، پدر شقايق و اميرحسين به سؤالات مجله پاسخ داده‌اند.

شما با چه انگيزه‌اي بچه‌ها را در آزمون‌هاي برنامه‌اي ثبت نام کرديد؟
 
آزمون‌هاي برنامه‌اي باعث بالا رفتن حس اعتمادبه‌نفس، خودباوري، تشويق بچه‌ها و بالا رفتن اطلاعات علمي آن‌ها  مي‌شود. براي رسيدن به هر هدفي، برنامه‌ريزي لازم است و شرکت در آزمون‌هاي برنامه‌اي از همين کودکي برنامه‌ريزي را به دانش‌آموزان آموزش مي‌دهد و آن‌ها را براي رسيدن به مدارج علمي بالا، آماده مي‌کند.
 
عوامل موفقيت فرزندان شما چه بوده است؟
 
علاقه‌‌ي آن‌ها به تحصيل و مطالعه و پشتکار و تلاش؛ ارائه‌ي راهنمايي‌هاي لازم و تشويق آن‌ها از سوي ما؛ هم‌چنين تشويق و راهنمايي‌هاي پشتيبان‌هاي بچه‌ها و مسئولين محترم مدارسي که در آن‌ها تحصيل مي‌کنند. از همه‌ي آن‌ها نهايت سپاس و قدرداني را دارم.
 
مجله‌ي آزمون را چه‌قدر مطالعه مي‌کنيد؟ آيا مطالبش براي شما کاربردي بوده است؟
 
بعد از هر آزمون، با علاقه‌ و دقت به همراه بچه‌ها، مطالب مجله را مطالعه مي‌کنيم. مطالب آن، به ويژه براي بچه‌ها بسيار کاربردي و مفيد است.
 
در خانه، بچه‌ها را چه‌طور به درس خواندن تشويق مي‌کنيد؟ با اين‌که آن‌ها در سني هستند که ممکن است بازي را بيش‌تر دوست داشته باشند.
 
بايد سعي کنيم بچه‌ها خودشان علاقه‌مند به مطالعه باشند و از فوايد و اثرات مفيد آن، لذت ببرند. الگو بودن پدر و مادر در اين زمينه، بسيار مؤثر است. من و همسرم فرهنگي هستيم و هميشه در خانه به مطالعه مي‌پردازيم و برخي مطالب مفيد را هم براي‌شان بيان مي‌کنيم. ضمن اين‌که در اين سن مي‌توان با برنامه‌ريزي صحيح و اصولي، کاري کرد که بچه‌ها، هم به بازي، گردش و تفريح بپردازند و هم به مطالعه.
 
چه کتاب‌هايي را براي بچه‌ها تهيه کرده‌ايد؟
 
کتاب‌هاي زيادي از انتشارات کانون گرفته‌ام. اين کتاب‌ها در پيشرفت بچه‌ها بسيار مؤثر بوده است. کتاب‌هايي را که خودشان دوست داشته‌اند و پشتيبانان محترم معرفي مي‌کنند براي‌شان تهيه مي‌کنم مثل: کتاب‌هاي بنفش، تيزهوشان، آبي، کتاب خودآموزي، دوسالانه و... .
 
به نظر شما نقش پدر و مادرها در پيشرفت بچه‌ها چيست؟
 
پدرها و مادرها، نقش اصلي در موفقيت دانش‌آموزان دارند. پيگيري، ايجاد علاقه به تحصيل و مطالعه، ارائه‌ي راهنمايي‌هاي لازم و فراهم کردن محيطي شاد و آرام، از عوامل اصلي موفقيت دانش‌آموزان است. معمولاً بچه‌هايي موفق‌ترند که اولياي پيگير دارند.