ریگ پاشی بهترین راهبرد مهار ریزگردها است

پدر کویر شناسی ایران گفت : همه استان‌ها به جز مازندران، گیلان و بخشی از گلستان در محاصره ریزگردها بوده که ریگ پاشی، بهترین راهبرد مهار این مشکل فراگیر در کشور است.

ریگ پاشی بهترین راهبرد مهار ریزگردها است
پدر کویر شناسی ایران گفت : همه استان ها به جز مازندران، گیلان و بخشی از گلستان در محاصره ریزگردها بوده که ریگ پاشی، بهترین راهبرد مهار این مشکل فراگیر در کشور است.

پروفسور پرویز کردوانی افزود : بیابانزایی روز به روز در ایران تشدید می شود و پوشش گیاهی در بسیاری از مناطق نابود شده و بیشتر روستاها که باید محلی برای رونق گردشگری باشند از بین رفته است.
وی اظهارداشت : نظریه مالج پاشی در سال 1342 برای مهار ریزگردها در جهان ارایه شد و اکنون دیگر اثر ندارد و به گفته صاحبنظران، این طرح 13 عیب بزرگ دارد که یکی از آن ها دوام نداشتن برای مهار شن و ماسه های روان است.
این چهره ماندگار علم جغرافیا ادامه داد : ریگ پاشی یک طرح نوآوری جدید در رفع تنش بیابانزایی و نابودی کانون فرسایش بادی در نقاط پر تنش کشور است که از سوی خودم مطرح شده است.
به گفته وی اجرای طرح ریگ پاشی به صورت نمونه در مناطق کویری گرمسار در مدت کوتاه اجرایی و این مناطق چند هزار هکتاری در آینده نزدیک مکانی زیبا برای گردشگران و کویرنوردان می شود.
وی اظهارکرد : طوفان گرد و غبار در مناطق مختلف کشور امان مردم را بریده است و مسوولان می تواند با تخصیص اعتبار به موقع که در واقع میزان پرداختی طرح ریگ پاشی کمتر از مالچ پاشی است، در افزایش رفاه اجتماعی بکوشند.
کردوانی اضافه کرد : طرح ریگ پاشی به غیر از تپه های بزرگ ماسه ای در تمام مناطقی که کانون ریزگردها باشد، قابل اجراست.
این صاحبنظر گرمساری ادامه داد : تنش بیابانزایی متاسفانه در استان هایی مانند اردبیل و آذربایجان شرقی که روزگاری بسیار پر بارش بودند هم وجود دارد که بهترین راهبرد برای رفع این چالش مدیریت صحیح و به کار انداختن فکر است.
وی تصریح کرد : همانطوری که ایران بسیاری از فناوری های را از کشورهای دیگر منتقل می کند باید مردم هم نوآوری کنند و ایده های جدید برای رفع مشکلاتی که گریبانگرشان شده است، ارایه دهند.
پدر کویر شناسی ایران بیان داشت : کویر در ایران یک نعمت است اما قدرش را نمی دانیم و با مدیریت های اشتباه، این گنج پنهان را نابود کرده ایم.
از 9.7 میلیون هکتار وسعت استان سمنان، 55 درصد نواحی بیابان و خشک، 38.5 درصد مراتع، 2 درصد اراضی کشاورزی و 3.6 درصد جنگل است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24