محققان دانشگاه امیرکبیر دستگاه تست ایمپلنت زانو ساختند

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت دستگاه تست ایمپلنت زانو شدند که قادر است عمر مفید ایمپلنت را مورد ارزیابی قرار دهد.

محققان دانشگاه امیرکبیر دستگاه تست ایمپلنت زانو ساختند
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت دستگاه تست ایمپلنت زانو شدند که قادر است عمر مفید ایمپلنت را مورد ارزیابی قرار دهد.

'بهزاد عیدیون' مجری طرح با اشاره به طراحی و ساخت دستگاه تست ایمپلنت زانو گفت: ایمپلنت‌ هایی که در کشور ساخته می‌شود، تاکنون امکان تست آنها در داخل وجود نداشت و تست‌ ها در کشورهایی همچون آلمان انجام می ‌شد.
وی با بیان این که بر اساس استاندارد ایزو، در تست ایمپلنت زانو، چهار حرکت در نظر گرفته می‌شود، خاطرنشان کرد: شبیه ‌سازی حرکت اصلی زانو هنگام خم و راست شدن'، 'چرخش اندک زانو'، 'عقب و جلو شدن میلی‌ متری استخوان ‌های زانو' و 'فشار زمین به زانو و زانو به زمین' از جمله شاحص ‌های تست ایمپلنت زانو است.
عیدیون اضافه کرد: در این طرح تحقیقاتی توانستیم دو مولفه اصلی این استاندارد را که شامل 'شبیه ‌سازی حرکت اصلی زانو هنگام خم و راست شدن' و 'فشار زمین به زانو و زانو به زمین' می‌شود، پیاده کنیم و برای دو مولفه دیگر فضای لازم در نظر گرفته ولی به دلیل هزینه بالای آن تصمیم گرفته شد که آن دو حرکت را فعلا به دستگاه اضافه نکنیم.
مجری طرح در این باره توضیح داد: بر اساس استاندارد ایزو 14243 باید برای هر گام یک ثانیه لحاظ شود و از هر ایمپلنت 5 میلیون بار تست گرفته شود به این معنی که ایمپلنت باید 5 میلیون گام بردارد تا مشخص شود ساییدگی ایمپلنت در چه مدت زمانی صورت می‌گیرد.
وی با تاکید بر اینکه این دستگاه مراحل ثبت اختراع و تجاری سازی را طی‌ می‌ کند، یادآور شد: با استفاده از این دستگاه امکان انجام تست سایش روی ایمپلنت زانو و تخمین عمر مفید ایمپلنت فراهم شده است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24