گفت‌وگو با پروا جوان‌شایانی، دانش‌آموز چهارم تجربی از اردبیل "سیدرسول اسلامی"

با خانم مداح، مسئول نمایندگی کانون در اردبیل تماس گرفتم و گفتم که می‌خواهم درباره‌ی یکی از دانش‌آموزانشان با ایشان صحبت کنم. به خانم مداح پیشنهاد کردم که حدس بزند کدام دانش‌آموز. ایشان اسم خانم ...

گفت‌وگو با پروا جوان‌شایانی، دانش‌آموز چهارم تجربی از اردبیل "سیدرسول اسلامی"
الان که تقريباً دو ماه از شروع سال تحصيلي گذشته است، هفته‌اي چند ساعت درس مي‌خواني؟
40 الي 45 ساعت.
پيوستگي‌ات به مدرسه چگونه است؟ چه‌قدر حضور در مدرسه برايت مهم است؟
سعي مي‌کنم به هيچ‌وجه غيبت نداشته باشم؛ چون يادگيري اوليه در مدرسه و از طريق تدريس معلم صورت مي‌گيرد و اگر بخواهم بدون حضور در مدرسه، مطلبي را از ابتدا مطالعه کنم، بايد وقت زيادي صرف کنم.
از چه منابع مطالعاتي استفاده مي‌کني؟
محور اصلي مطالعاتم، کتاب درسي است؛ اما از منابع ديگري نيز استفاده مي‌کنم مثل: کتاب 4 درس در 4 کتاب (آبي)، کتاب آبي درس زمين‌شناسي، فلش‌کارت و ...
نظرت درباره‌ي برنامه‌ي راهبردي آزمون‌ها چيست؟
خيلي عالي است! برنامه‌ي بسيار دقيقي براي مرور درس‌هاي پايه در کنار درس‌هاي پيش‌دانشگاهي دارد و پيوستگي به آن باعث مي‌شود که اطمينان داشته باشم تا تاريخ معيني، تمامي کتاب‌ها را مرور مي‌کنم. من سعي مي‌کنم کاملاً مطابق با آن پيش بروم.
در فاصله‌ي دوهفته‌اي آزمون‌ها، چگونه برنامه‌ريزي مي‌کني؟
سعي مي‌کنم تا روز چهارشنبه دو درس پايه (ترجيحاً عمومي) و درس‌هاي پيش‌دانشگاهي را به طور کامل بخوانم و آخر هفته طبق برنامه‌ي راهبردي بقيه‌ي دروس پايه را بخوانم. بعد از مطالعه‌ي تشريحي دروس، تا آن‌جا که فرصت داشته باشم تست کار مي‌کنم تا روي مطالب احاطه پيدا کنم.
الان که پروژه‌ي دوم با آزمون 20 آبان به پايان رسيده، وضعيت خودت را چگونه ارزيابي مي‌کني؟
تا اين‌جا خوب بوده است و اميدوارم بهتر هم بشود.
آيا تا کنون برنامه‌ي مدرسه‌ات با برنامه‌ي آزمون‌ها هماهنگ بوده است؟ اگر مدرسه در درسي از برنامه‌ي آزمون جلوتر باشد، چه‌کار مي‌کني؟ اگر عقب‌تر باشد چه‌طور؟
برنامه‌ي مدرسه تا کنون هماهنگ و حتي جلوتر از برنامه‌ي راهبردي بوده است. اگر مدرسه در درسي جلوتر از برنامه‌ي کانون باشد، طبق برنامه‌ي مدرسه پيش مي‌روم -چون برنامه‌ي کانون را هم پوشش مي‌دهد- ولي اگر در درسي عقب‌تر باشد، اگر بتوانم پيش‌خواني مي‌کنم.
آيا از دفتر برنامه‌ريزي استفاده مي‌کني؟ دفتر برنامه‌ريزي چه نقشي برايت ايفا مي‌کند و چه تأثيري دارد؟
بله؛ دفتر برنامه‌ريزي بسيار مفيد است. با جمع‌بندي ساعات مطالعه در پايان هر روز، هر هفته و هر ماه مي‌توانم به نقاط ضعف و قوتم در برنامه‌ريزي پي ببرم. در واقع اين دفتر، وضعيت واقعي فرد را به او نشان مي‌دهد و باعث افزايش ساعات مطالعه و تعادل بين دروس عمومي و اختصاصي مي‌شود.
آيا صفحه‌ي 182 دفتر برنامه‌ريزي را پر مي‌کني؟ به نظرت پر کردن اين صفحه چه فايده‌اي دارد؟
بله؛ جمع‌بندي هفتگي و ماهانه باعث مي‌شود که بفهمم چه‌قدر تعادل را رعايت کرده‌ام و اگر به درسي کم‌توجهي کرده‌ام، جبران کنم.
آيا آزمون‌ها را ارزيابي مي‌کني؟
من از 3 سال پيش کلاسور ارزيابي را تهيه کرده‌ام و بايد بگويم که در آزمون‌هاي جمع‌بندي خيلي مفيد است؛ چون باعث مي‌شود اشتباهات گذشته تکرار نشوند.
خانواده‌ات در مسيري که براي کنکور شروع کرده‌اي، چگونه از تو حمايت مي‌کنند؟
خانواده‌ام هميشه محيط آرام و دلپذيري در خانه فراهم کرده‌اند و هميشه مشوق من بوده‌اند. مادرم نقش مشاوره‌اي مهمي در خانه برايم داشته است.
فکر مي‌کني سال چهارم دبيرستان (سال کنکور) با سال‌هاي قبل چه فرق‌هايي داشته باشد؟
امسال برنامه‌ريزي، اهميت بيش‌تري دارد؛ چون بايد در کنار دروس پيش‌دانشگاهي به مطالعه‌ي دروس پايه هم بپردازم.
الان چند سال است که در آزمون‌هاي کانون شرکت مي‌کني؟
از سال اول راهنمايي به مدت 7 سال.
تا الان در چند آزمون غيبت داشتي؟ علت غيبت‌هايت چه بود؟
هم سال گذشته و هم امسال فقط در يک آزمون تابستان غيبت داشتم. علت آن هم مسافرت بود.
علت حضور مداومت در آزمون‌هاي برنامه‌اي از سال 84 تا امروز چيست؟
برنامه‌ي آزمون‌هاي کانون با برنامه‌ي مدرسه هماهنگ است و هر بار که در آزمون شرکت مي‌کنم مطلب يا نکته‌ي جديدي ياد مي‌گيرم. يکي از نقش‌هاي آزمون، يادگيري است. هم‌چنين شرکت در آزمون باعث مي‌شود تا خودم را بهتر بشناسم و با خودم رقابت کنم.
فکر مي‌کني آزمون دادن در سا‌ل‌هاي پايه – و نه فقط کنکور – چه اهميتي دارد؟
باعث تشخيص ضعف‌ها در دروس مختلف مي‌شود و مي‌توانيم قبل از اين‌که دير بشود براي رفع آن‌ها اقدام کنيم. هم‌چنين در آزمون با روش تست‌زني و مديريت زمان بيش‌تر آشنا مي‌شويم.
دوست داري در کنکور چه نتيجه‌اي به دست بياوري؟ چه رتبه‌اي را براي خودت پيش‌بيني مي‌کني؟
دوست دارم رتبه‌ي تک‌رقمي به دست بياورم. با مقايسه‌ي درصدهايم با درصدهاي نفرات تک‌رقمي کنکور 90، فکر مي‌کنم بتوانم رتبه‌ي زير 10 را به دست بياورم.
فکر مي‌کني از سال 84 تاکنون چند بار اسم يا عکست به عنوان دانش‌آموز برتر در مجله‌ي آزمون چاپ شده است؟
بيش از 90 بار. از اول راهنمايي تا کنون به جز دو يا سه مورد، نامم در مجله‌ي آزمون چاپ شده است.
مجله‌ي آزمون را چه‌قدر مطالعه مي‌کني؟
تقريباً دوسوم از مجله را مطالعه مي‌کنم.
آيا بخش گفت‌وگو با رتبه‌هاي برتر کنکور را در مجله‌ي آزمون مطالعه مي‌کردي؟ مصاحبه با کدام رتبه‌ي برتر برايت جالب‌تر و آموزنده‌تر بود؟ چه آموزه‌اي برايت داشت؟
بله هميشه. مصاحبه با آقاي رستگار رحماني تنها برايم خيلي جالب بود؛ چون در هر دو کنکور تجربي و زبان، رتبه‌ي اول را کسب کرده بود. آموزه‌اش اين بود که با تلاش و پشتکار، حتماً به هدفم خواهم رسيد.
پيشنهادي داري براي دانش‌آموزاني که مانند تو براي کنکور درس مي‌خوانند؟
پيشنهاد مي‌کنم درس‌ها را کاملاً عميق و مفهومي مطالعه کنند و در کنار هر درس، تست مربوط به آن را هم کار کنند تا ضعف‌هاي‌شان بيش‌تر آشکار شود و آن‌ها را برطرف کنند.
در پايان اگر حرف خاصي داري، بگو.
از همراهي خانواده‌ام و دست‌اندرکاران کانون نهايت تشکر را دارم.