کشف مروارید استعداد از دریای ذهن فرزندان

خوشبختانه برای این‌که بفهمیم کودکمان به انجام چه فعالیت‌هایی گرایش دارد و چه چیزهایی ذهن او را تحریک می‌کند، نیاز به آزمایش‌های گران‌قیمت نداریم؛ فقط کافی است مشاهده کنیم

کشف مروارید استعداد از دریای ذهن فرزندان

خوشبختانه برای این‌که بفهمیم کودکمان به انجام چه فعالیت‌هایی گرایش دارد و چه چیزهایی ذهن او را تحریک می‌کند، نیاز به آزمایش‌های گران‌قیمت نداریم؛ فقط کافی است مشاهده کنیم.

والدین همیشه دوست دارند فرزندانشان در انواع مهارت‌ها موفق باشند و کودکان بیش از همه چیز دوست دارند والدین خود را خوشحال کنند. فرزندان را کشف کنید، آن‌ها را پرورش دهید و از آن‌ها در انجام کارها یاری بگیرید. لازم است والدین به این نکته توجه داشته باشند که استعداد فرزندان با توجه به کارهایی که به اختیار خود و بدون هیچ اجباری انجام می‌دهند، مشخص می‌شود. در این مقاله به بیان 5 راه برای کشف و پرورش استعداد ذاتی فرزندان می‌پردازیم:

1. بازی کردن او را تماشا کنید

آیا او به طور طبیعی بیش‌تر جذب بازی‌های گروهی می‌شود یا به انجام بازی‌های فردی تمایل دارد؟ بازی‌های او غالباً همراه با راه رفتن و دویدن است یا بی‌سروصدا و نشسته بازی می‌کند؟ انتخاب اول او چیست: دفتر نقاشی، کامپیوتر یا دوچرخه؟ مشاهده‌ی این موارد در کشف استعدادهای طبیعی نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند.

2. به او انتخاب‌های واقعی بدهید

شما دوست دارید فرزندتان درک موسیقایی بالایی پیدا کند بنابراین او را در کلاس پیانو ثبت نام می‌کنید؛ اما شاید این انتخاب حقیقی او نباشد. به این فکر کنید که اگر خودش می‌خواست شادتر باشد چه چیزی را انتخاب می‌کرد. حتی می‌توان او را در کلاس مورد نظر ثبت نام کرد. فقط بهتر است به او بگویید که اگر بعد از گذشت چند ماه، از این انتخاب لذت نبرد می‌تواند آموزش مهارت دیگری را شروع کند.

3. به سلیقه‌ی او احترام بگذارید

والدین اغلب فکر می‌کنند بازی‌های کامپیوتری وقت فرزندشان را هدر می‌دهد؛ اما اگر فرزند شما به گرافیک، انیمیشن، داستان‌سرایی یا حتی توانایی حل مسئله علاقه‌مند باشد، همین بازی‌ها موجب تقویت استعداد ذاتی او می‌شوند. پدرها و مادرها بیش‌تر کلی‌نگر هستند اما توجه به جزئیات کمک می‌کند از پسِ علاقه‌مندی‌های کوچک و بزرگ فرزندانمان، توانایی‌ها و استعدادهای آن‌ها را کشف کنیم؛ فقط کافی است به سلیقه‌ی آن‌ها احترام بگذاریم.

4. تشویق کنید

اگر فرزند شما از مدرسه برگردد و فقط برای سرگرمی، شروع به نوشتن داستان کند، ممکن است هیجان‌زده شوید. حالا ممکن است به جای این کار، به تماشای تلویزیون بنشیند، شعر بخواند یا پازل درست کند. به هر حال او در هر کاری نیاز به تشویق شما دارد. با تشویق کردن، او را به سمت پویایی سوق می‌دهید و با حرکت کردن است که استعدادها خودشان را به ما نشان می‌دهند.

5. او را درک کنید

اگر فرزندتان کاری را که شما دوست دارید، انجام نمی‌دهد و به دنبال کاری می‌رود که خودش علاقه دارد، این موضوع ارتباطی به نوع رابطه‌اش با شما ندارد. او را درک کنید و بگذارید در انتخاب‌هایش آزادانه عمل کند. با هر انتخابی، او را به‌گرمی تشویق کنید و رابطه‌ی صمیمانه‌تری با او برقرار کنید. این گونه است که او با خیال راحت و با اطمینان و آرامش، استعدادهایش را بروز می‌دهد.


منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24