ارزیابی و تحلیل آزمون 15 تیر 97 گروه دوازدهم انسانی

ارزیابی و تحلیل آزمون 15 تیر 97 گروه دوازدهم انسانی ارزیابی و تحلیل آزمون 15 تیر 97 گروه دوازدهم انسانی

ارزیابی و تحلیل آزمون 15 تیر 97 گروه دوازدهم انسانی
  • ارزيابي و تحليل آزمون 15 تیر دوازدهم انسانی  • آزمون تعیین سطح


  • دانش‌آموزان انسانی؛ سلام!

دانش‌آموزان کانونی بعد از تعطیلی مدارس به گذراندن فصل تابستان می‌پردازند ولی به یاد دارند که قرار است تابستان در آزمون‌های کانون شرکت کنند. پس بعد از یک استراحت کوتاه دوباره به سراغ کتاب‌های درسی می‌روند.

اولین آزمون برای تمام مقاطع، آزمون 15 تیرماه است که به آزمون تعیین سطح معروف است.

این آزمون برای سنجش آموخته‌های سال قبل دانش‌آموزان است تا دانش‌آموزان با شرکت در این آزمون متوجه شوند که حتی اگر یک ماه از درس و مدرسه دور باشند، چه اندازه از مباحث سال گذشته را به یاد دارند.

دانش‌آموزان با شرکت در این آزمون، سطح آموخته‌های‌شان را محک می‌زنند و متوجه این موضوع خواهند شد که حاصل نه ماه مدرسه رفتن آیا یادگیری مفهومی است یا سطحی.

این آزمون برای دانش‌آموزان تنها نشانگر یادآوری درس‌های سال قبل آن‌هاست؛ زیرا از آزمون بعدی (22 تیر) این مباحث به صورت جزئی و با حجم کم، دوباره در طول تابستان در طی پنج آزمون از دانش‌آموزان آزمون گرفته و مرور خواهند شد.منطق برنامه‌ی راهبردی تابستان 97 - دوازدهم انسانی


تابستان دوران گذار از مقطعی به مقطع دیگر است. این پنجره‌ی باز فرصت مناسبی برای جبران نقص‌ها و کاستی‌های درس‌های سال گذشته و افزایش تسلط بر آن‌ها است. هم‌چنین در ایام فراغت، مطالعه‌ی درس‌های سال آینده باعث آمادگی و ایجاد آرامش در دانش‌آموزان می‌شود.

منطق برنامه‌ی راهبردي تابستان آزمون‌های کانون براساس نگاه به گذشته و نگاه به آینده است.

برنامه‌ي تابستان شامل درس‌هاي نگاه به گذشته (دهم و يازدهم) و دو درس از نگاه به آينده مي‌باشد. از آزمون 22 تیر تا 23 شهریور پاسخ‌گویی به درس‌های دهم و یازدهم اجباری است.


نگاه به گذشته (اجباري):

نگاه به گذشته شامل درس‌های سال دهم و يازدهم به صورت اجباری با منطق عدم فراموشی آموخته‌ها است. در آزمون‌های تابستان تمام اين کتاب‌ها مرور می‌شود. هر دانش‌آموز با توجه به وضعيت خود در درس‌های مختلف مي‌تواند به رفع اشکال و تقویت درس‌های سال‌های گذشته بپردازد.

از آن‌جا که دانش‌آموزان درس‌هاي سال يازدهم را به تازگي امتحان داده‌اند و ذهنشان براي اين مباحث آماده‌تر است، پیشروی اين درس‌ها در برنامه به صورت مستقل است، یعنی در هر آزمون مبحث‌های قبلی تکرار نمی‌شود. هر كتاب به پنج بخش تقسیم شده است و دانش‌آموز در هر آزمون بر اساس برنامه‌ی راهبردی یک‌پنجم از درس‌های سال قبل را آزمون می‌دهد. از دروس سال يازدهم همه‌ي درس‌ها به جز تاريخ و جغرافيا در آزمون‌ها آمده است.

در درس‌هاي سال يازدهم (رياضي و آمار 2، علوم و فنون ادبي 2 و فلسفه) در برنامه آزمون شاهد (گواه) خواهيم داشت. در خانه‌هایی که با رنگ آبی در برنامه مشخص شده‌اند علاوه بر 10 سؤال طراحی شده، 10 سؤال آزمون گواه از کتاب آبی ارائه می‌شود.

پیشروی درس‌های دهم در برنامه به صورت نیمه‌پوششی است و هر آزمون مبحث آزمون‌ قبلی نیز تکرار می‌شود تا ناهماهنگی (دیر شروع کردن یا عقب ماندن یا عدم تسلط) به حداقل برسد. از دروس سال دهم همه‌ي درس‌ها به جز تاريخ و جغرافيا در آزمون‌ها آمده است.


نگاه به آینده (اختیاری):

دانش‌آموزان در صورت تمایل مي‌توانند دو درس رياضي و آمار و علوم و فنون ادبي را از سال دوازدهم پیش‌خوانی كنند. مزيت مطالعه‌ي درس‌هاي سال دوازدهم در تابستان براي دانش‌آموزان اين است كه در سال تحصيلي كارشان سبك‌تر مي‌شود و در درس‌هايي كه پيش‌خواني كرده‌اند از همكلاسي‌هاي خود جلو مي‌افتند. در نگاه به آینده تنها يك فصل از كتاب به صورت يك‌پنجم يك‌پنجم تقسیم شده است. پیشروی درس‌های دوازدهم در برنامه‌ي تابستان به صورت پوششی است. یعنی در هر آزمون، مبحث آزمون‌‌های قبلی از ابتدا تکرار می‌شود تا ناهماهنگی (دیر شروع کردن یا عقب ماندن یا عدم تسلط) به حداقل برسد.

پاسخ‌گویی به اين دو درس از سال دوازدهم در برنامه‌ي تابستان اختیاری است. در صورتی که دانش‌آموزان به سؤال‌های دوازدهم در آزمون پاسخ دهند، نمره و تراز آن‌ها در کارنامه به صورت جداگانه ارائه خواهد شد.


دروس عمومی : 

توجه خاص به درس‌های عمومی یکی دیگر از ویژگی‌های برنامه‌‌ی تابستان است. در اين برنامه تنها درس‌هاي سال يازدهم آمده است و هدف مرور درس‌هاي سال يازدهم است. پيشروي اين درس‌ها در برنامه به صورت مستقل است برای این منظور علاوه بر 10 سؤال طراحي یک مجموعه 10 سؤالي از کتاب زرد عمومی به عنوان یک منبع مشخص براي هر درس در نظر گرفته شده است. پاسخ‌گويي به هر 20 سؤال در هر درس عمومي الزامي است. آزمون 15 تير و 6 مهر دو آزمون تعيين سطح در درس‌هاي عمومي است و آزمون 23 شهريور آزمون جمع‌بندي است.در آزمون 15 تیر چه گذشت؟


الف) در هر درس، چه تعداد از دانش‌آموزان به 100% سؤالات پاسخ صحيح داده‌اند؟

ارزیابی و تحلیل آزمون 15 تیر 97 گروه دوازدهم انسانی


ب)دشوارترين و آسان‌ترين سؤالات آزمون 15 تیر گروه دوازدهم انساني کدام سؤالات بوده‌اند؟

در جدول زير مي‌توانيد مشاهده نماييد که در هر درس، کدام سؤال دشوارترين سؤال بوده است؛ يعني تعداد کم‌تري از دانش‌آموزان موفق شده‌اند به آن‌ پاسخ صحيح دهند و نيز مي‌توانيد مشاهده کنيد که کدام سؤال، آسان‌ترين سؤال بوده است و تعداد زيادتري از دانش‌آموزان توانسته‌اند به آن‌ پاسخ صحيح دهند. (همان‌طور كه مي‌دانيد! شناخت سؤال‌هاي آسون و سخت هر درس، مهارتي است که داشتن آن در کنار استفاده از تکنيک ضربدر منفي كمك‌تان مي‌کند تا در جلسه‌ي آزمون اتلاف وقت را به حداقل برسانيد!!)

 (درصد صحيح: چند درصد از داوطلبان به اين سؤال پاسخ صحيح داده‌اند.)

ارزیابی و تحلیل آزمون 15 تیر 97 گروه دوازدهم انسانی


ج)سطح دشواری آزمون به تفکیک هر درس

ارزیابی و تحلیل آزمون 15 تیر 97 گروه دوازدهم انسانی


با آرزوي موفقيت؛ محمد ابراهیم مازنیمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24