گفت‌وگو با بهاره کیافر، رتبه 5 رشته‌ی ریاضی در منطقه‌ی 2 و 45 کشوری در سال 88 و 28 کشوری در رشته‌ی تجربی و 8 کشوری در رشته‌ی زبان در سال 89 از خرم‌آباد

این بار داستان کمی متفاوت از دیگر رتبه‌های برتری ا‌ست که برای مصاحبه، مهمان مجله‌ی آزمون بوده‌اند. گاهی علاقه به یک رشته باعث می‌شود یک سال بیش‌تر از بقیه صبوری کنی تا درنهایت به هدفت برسی؛ مسیر...

گفت‌وگو با بهاره کیافر، رتبه 5 رشته‌ی ریاضی در منطقه‌ی 2 و 45 کشوری در سال 88 و 28 کشوری در رشته‌ی تجربی و 8 کشوری در رشته‌ی زبان در سال 89 از خرم‌آباد
 
کنکور هدف نيست، آغاز مسير زندگي است


 تهيه و تنظيم: عاطفه بنايي

خُب بهاره خانم! حتماً حدس مي‌زني که اولين سؤالم درباره‌ي علت تغيير رشته‌ات باشه! خودت بيش‌تر توضيح مي‌دي؟
دليلش اين بود که من از دي‌ماه سال پيش‌دانشگاهي که رشته‌ي رياضي مي‌خوندم، تصميم گرفتم در رشته‌ي پزشکي ادامه‌ي تحصيل بدم اما زمان باقي‌مونده براي به دست آوردن رتبه‌ي مناسب، کافي نبود؛ بنابراين علي‌رغم کسب رتبه‌ي خيلي خوب در رشته‌ي رياضي، ترجيح دادم يک سال بيش‌تر تلاش کنم و در رشته‌ي پزشکي قبول بشم.
چه‌طور بود که اين علاقه در شما زودتر شکل نگرفت تا منجر به اين تصميم نسبتاً عجيب نشه؟!
خُب من در دوران دبيرستان در المپيادهاي رياضي و فيزيک هم موفق عمل کرده بودم و احساس مي‌کردم مسيري که طي مي‌کنم درسته اما بعداً به اين نتيجه رسيدم که اين، راهِ من نيست و بهتره پزشکي بخونم.
از همراهيت با کانون بگو!
از سال سوم دبيرستان عضو کانون بودم و کلاً 3 سال آزمون مي‌دادم.
علت پيوستگي حضورت در کانون چي بود؟
اول به خاطر برادرم و دوستام که از حضور در کانون نتايج خوبي به دست آورده بودن و بعد اين‌که شرکت در آزمون‌هاي کانون باعث مي‌شد که فرد، از بيش‌ترين پتانسيل خودش استفاده کنه. مثلاً ممکن بود اگه آزمون‌هاي کانون رو نمي‌دادم، رتبه‌ي 28 کشور نمي‌شدم.
مي‌شه يه کم دقيق‌تر بشي؟ از چه نظر آزمون‌هاي کانون رو برتر مي‌دوني؟
به نظر من مهم‌ترين نکته‌اي که داره اينه که برنامه‌ي خيلي خوبي داره؛ به طوري که درس‌ها چندين بار دوره مي‌شن و سؤالات در سطح سؤالات کنکورهاي سراسري طرح مي‌شه. زمان بين آزمون‌ها، 2 هفته يک‌باره و بودجه‌بندي براي مطالبي که بايد در اين 2 هفته بخونيم، کاملاً حساب‌شده تعيين شده. ضمناً سؤالات موازي در آزمون‌ها گنجانده مي‌شه تا هر دانش‌آموز بسته به اين‌که برنامه‌ي مدرسه‌اش جلوتر يا عقب‌تر از برنامه‌ي کانونه، بتونه در آزمون به سؤالات پاسخ بده.
روش مطالعه‌ي خاصي داشتي؟
بله؛ سال پيش‌دانشگاهي که کلاً با برنامه‌ي راهبردي آزمون‌ها پيش رفتم. اين رو هم بگم که من از تابستون درس خوندن جدي رو شروع کردم و تا اواخر شهريورماه تقريباً دروس پايه رو يه دور مرور کردم و بعد از تابستون با برنامه‌ي آزمون‌ها پيش رفتم. در دوران جمع‌بندي، يعني يک ماه تا کنکور هم براي جمع‌بندي، از روش 3 روز يک‌بار استفاده کردم.
به برنامه‌ي دقيق آزمون‌ها اشاره کردي. سؤالي که اين‌جا مطرحه اينه که بعضي از دانش‌آموزان ابراز نگراني مي‌کنن که نمي‌تونن در فاصله‌ي 2 هفته‌اي آزمون، تمام مطالب رو مرور کنن. توصيه‌ي خاصي داري؟
خُب در سال کنکور ديگه فرصتي براي ريسک کردن نيست. اگه کسي به کانون اومده بايد به برنامه‌هاش هم اعتماد کنه. بچه‌هاي زيادي به کانون اومدن و موفق شدن. بايد مطمئن باشن اگه کمبودي هم هست، در نحوه‌ي درس‌ خوندن اون‌هاست. خود من، بعد از آزمون که به خونه ميومدم اول درصدگيري مي‌کردم و بعد تقسيم‌بندي مي‌کردم که در هفته‌اي که در پيش دارم مثلاً بايد هر روز 1 يا 2 درس رو مرور کنم يا مثلاً يک مجموعه‌ي 30تايي سؤال از يه مبحث رو چک کنم. 2 دسته نکات رو هم مي‌نوشتم؛ يک‌سري نکاتي که جنبه‌ي آموزشي و درسي داشت؛ مثلاً فرمول‌هاي رياضي و فيزيک و دسته‌ي ديگه نکاتي که نتيجه‌ي بي‌دقتي من در آزمون‌ها بود. مثلاً من متوجه شده بودم که معمولاً در سؤالات فيزيک، اون سؤالاتي رو که توان 10 دارند، اشتباه مي‌زنم و اين، براي من يه زنگ خطر بود؛ بنابراين تست‌هاي مشابه اين موضوع رو بيش‌تر تمرين مي‌کردم يا اگه پيشرفتي در درصد ادبيات داشتم بررسي مي‌کردم که مثلاً اين بار روي تاريخ ادبيات بيش‌تر متمرکز شدم يا مثلاً متوجه شدم که سر جلسه به صداي ساعت، حساسم. براي رفع اين مشکل، در يک بازه‌ي‌ زماني يک‌ماهه، در اتاقم، 4 تا ساعت، کنار هم گذاشتم که تيک‌تيک هر کدوم با ديگري فرق داشت. اولش سخت بود اما باعث شد حساسيتم نسبت به صداي ساعت کاملاً از بين بره!
براي مديريت زمان در جلسه‌ي آزمون هم روشي داشتي؟
بله از تکنيک ضربدر و منها و در آزمون‌هاي جمع‌بندي از تکنيک زمان‌هاي نقصاني استفاده مي‌کردم.
دفتر برنامه‌ريزي چه‌طور؟
راستش اوايل استفاده نمي‌کردم اما با پر کردن اون پي بردم که واقعاً مؤثره و باعث افزايش ساعات مطالعه مي‌شه. مخصوصاً اين‌که به صورت جدول طراحي شده و به آدم اعتمادبه‌نفس مي‌ده. حتي برگه‌هايي شبيه به صفحات دفتر برنامه‌ريزي طراحي کرده بودم و هر کدوم رو با رنگ خاصي به ديوار اتاقم زده بودم تا بيش‌تر جلوي چشمم باشه. به اين شکل، هر لحظه از وضعيت خودم در هر درس باخبر بودم. يه جورايي دورتادور اتاقم، پلکاني از برگه‌هاي رنگي بود!
اين کار وقت‌گير نيست؟
اصلاً! در عوض نظمي که به ذهن مي‌ده، بازده کار رو تا حد زيادي بالا مي‌بره.
در دوران جمع‌بندي هستيم. خيلي از مشاوران عقيده دارن که توجه به اين دوران مي‌تونه نتايج کنکور رو تغيير بده! توجه شما به دوران جمع‌بندي چه‌طور بود؟
خُب کانون براي اين دوران توصيه مي‌کنه که کتاب زرد اختصاصي رو بخونيم و جمع‌بندي رو به روش 3 روز يک‌بار انجام بديم. من هم در دو سالي که براي کنکور مي‌خوندم، همه‌ي اين روش‌ها رو انجام دادم و نتيجه گرفتم.
در مورد منابع مطالعاتي چه توصيه‌اي داري؟
زرد عمومي و اختصاصي. تأکيد بر روي دروس عمومي نبايد فراموش بشه. مثلاً رتبه‌ي 8 زبان من به اين دليل بود که بعد از عيد، خيلي به دروس عمومي اهميت دادم. ضمناً کتاب‌هاي زرد جمع‌بندي، پاسخ‌هاي تشريحي خوبي دارن. کتاب شبيه‌ساز هم واقعاً کمک مي‌کنه.
بچه‌ها بايد در اين دوران، مباحثي رو که هنوز در اون‌ها مشکل دارن، شناسايي کنن و تسلط‌شون رو در اين مباحث بيش‌تر کنن يا کتاب 7 کنکور که بچه‌ها مي‌پرسند چرا بايد استفاده کنيم، دليلش اينه که در همون صفحه‌ي اول کتاب 7 کنکور، نموداري نمايش داده شده که مي‌گه از هر مبحث مثلاً مبحث انتگرال، چند سؤال طرح مي‌شه؛ بنابراين دانش‌آموز مي‌تونه بسته به تعداد سؤالات در کنکور از اين مبحث، ميزان تسلط خودش رو افزايش بده. فلش‌کارت‌ها هم ابزار بسيار مناسبي براي دوران جمع‌بندي به خصوص براي درس‌هاي عمومي مثلاً تاريخ ادبيات هستن. حتي در هفته‌ي آخر مانده به کنکور، فلش‌کارت‌ها بسيار کاربردي هستن. البته به نظرم براي دانش‌آموزان در شهرهاي بزرگ‌تر که زمان بيش‌تري در رفت‌وآمدند، کاربرد بيش‌تري داره. اين رو هم اضافه کنم که شکل و شمايل کتاب‌ها هم در ميزان محبوبيتشون مؤثره؛ مثلاً ‌کتاب 7 کنکور که سايز کوچک‌تري داره، آدم رو براي خوندن ترغيب مي‌کنه!
هفته‌هاي نزديک‌تر به کنکور رو چه‌طور سپري کردي؟
چون کتاب درسي، فوق‌العاده مهمه، خود من، کتاب زيست‌شناسي رو يه دور کامل مرور کردم. مرور خلاصه‌نويسي‌هايي که قبلاً براي هر مبحثي تهيه کرديم هم خيلي مفيده. بعد هم مبحث ژنتيک رو که نياز داشتم تست بيش‌تري بزنم، در قالب مجموعه‌هاي 35تايي، تست زدم. در اين مقطع از کتاب همگامان زيست‌شناسي خيلي استفاده کردم.
و هفته‌ي آخر؟
تورق سريع رو انجام دادم؛ روشي که باعث مي‌شه تقريباً هيچ مبحثي از قلم نيفته. حتي به جاي کتب درسي، يادداشت‌هاي خود داوطلب براي مرور بسيار مفيده.
سر جلسه که مشکلي نداشتي؟
راستش مکاني که من در اون‌جا بايد آزمون کنکور مي‌دادم، در يک سالن پيچ در پيچ بود که کمي آرامش رو به هم مي‌زد. براي همين، لازمه دانش‌آموزان، در ماه‌هاي آخر مانده به کنکور، فضاي آزمون رو کاملاً شبيه‌سازي کنن تا مشکلاتي از اين دست، براشون عادي و طبيعي باشه و توکل به خدا که واقعاً آرامش‌بخشه.
تجربه‌ي درس خوندن به شکل گروهي هم داشتي؟
بله البته! سال سوم دبيرستان که درسم رو مي‌خوندم با دوستام به صورت تلفني، مباحث رو رفع اشکال مي‌کرديم.
نظرت در مورد خدمات کانون در شهري مثل خرم‌آباد چيه؟
خُب در شهرستان‌ها که امکانات کم‌تره، کانون خيلي بيش‌تر خودش رو نشون مي‌ده به خصوص با حضور دانش‌آموزان مستعد و باهوش کانون، به نوعي، عدالت آموزشي رو برقرار مي‌کنه.
پشتيبانت خانم زهرا قمي بودن که خودشون از رتبه‌هاي برتر بودن. نظرت درباره‌ي ايشون چيه؟
تجارب‌ ايشون خيلي برام مفيد بود.
همراهي خانواده‌ات در رسيدن به اهدافت چه‌طور بود؟
خيلي مناسب بود و از اين بابت به خصوص از مادرم که فرهنگي و بازنشسته هستن، متشکرم. پدرم هشت سال پيش فوت کردن که البته ايشون هم از رتبه‌هاي برتر کنکور بودن و در دانشگاه صنعتي شريف، رشته‌ي عمران خونده بودن. برادرم هم مهندسي عمران و خواهرم مهندسي کامپيوتر مي‌خونن. در کل فضاي خونه بسيار آرام و مطلوب بود. مثلاً مادرم مي‌دونستن که من از گل خوشم مياد، هر روز صبح از باغچه چندتا گل مي‌چيدن و توي ليوان روي ميزم مي‌ذاشتن. کنار گل‌ها هم يادداشتي مي‌ذاشتن که معمولاً يه عبارت زيبا يا لطيفه‌اي بود تا من روزم رو با انرژي بيش‌تري شروع کنم و چون مي‌دونستن به پرندگان علاقه دارم، کنار پنجره‌ي اتاقم، سبدي گذاشته بودن تا پرنده‌ها اون‌جا بشينن. در برنامه‌هاي درسي هم از ايشون کمک مي‌گرفتم. بعد از هر آزمون هم با برادرم تماس مي‌گرفتم چون ايشون از لحاظ تئوري خيلي قوي هستن و راهکارهاي خوبي ارائه مي‌کردن. ضمناً مادرم به مجله‌ي آزمون خيلي علاقه‌مند بوده و هستند!
حالا که دانشگاه رفتي، چه‌قدر خودت رو در فضاي دانشگاهي و تحقيق و پژوهش، فعال مي‌بيني؟
راستش دوست دارم در مراکز علمي و کارگاه‌هاي آموزشي فعاليت کنم اما فکر کنم فعلاً کمي زود باشه.
از فعاليت‌هاي متفرقه‌ات صحبت کن.
به شنا علاقه دارم و سه سال پيش در مسابقات کشوري شنا، رتبه‌‌ي 8 کشوري آوردم. به تدريس درس‌هاي فيزيک و عربي هم علاقه دارم. قبلاً به خاطر علاقه‌ي برادرم به موسيقي، من هم سه‌تار و پيانو مي‌زدم. در کل به موسيقي سنتي علاقه دارم.
راستي خودت عربي رو چه‌طور مي‌خوندي؟
من عربي رو در کنکور 100 درصد زدم ولي واقعيت اينه که اوايل، اصلاً در اين درس قوي نبودم. از همون تابستون سال کنکور، بعد از امتحانات نهايي، برنامه‌ريزي کردم تا روزي يک ساعت عربي بخونم. از کتاب اول دبيرستان شروع کردم و بعد هم از کتاب سبز کانون استفاده کردم. بعد از تابستون، عربي رو کامل خونده بودم. در طول سال هم مجموعه‌ي سؤالات کنکورهاي سال‌هاي قبل رو کار کردم.
دوست داري در دانشگاه هم از دفتر برنامه‌ريزي استفاده کني؟
راستش استفاده از برنامه‌هاي کانون، واقعاً قدرت برنامه‌ريزي من رو بالاتر برده. مثلاً الآن هم، سه دفترچه با سه رنگ مختلف دارم که کارهام رو توي اون‌ها مي‌نويسم. يک دفتر براي ميزان درس خوندن، خوابيدن و البته زمان‌هاي هدررفته يا ديگري براي نوشتن افکارم درباره‌ي اهدافم در زندگي.
در اين ايام توصيه‌اي براي داوطلبان داري؟
از ابراز نگراني براي هم و گفتن آشفتگي‌هاشون به شدت خودداري کنن! اين‌که چه‌قدر مبحثي رو خوندن و چه‌قدر در اون ضعيفن. به تلاشي که کرده‌اند اعتماد کنن و به خدا توکل کنن.
حرف آخر؟
از مادرم و دايي‌هام بسيار تشکر مي‌کنم. از آقاي قلم‌چي هم که به عنوان يک خيّر مدرسه‌ساز فعاليت مستمري دارن، تقاضا دارم در شهر ما هم مدرسه بسازن چون در خرم‌آباد، استعداد، زياده اما امکانات، کمه و اين‌که براي خود من، آدمِ خوبي بودن، خيلي مهم‌تر از پزشک شدنه. به نظرم بايد کمي درباره‌ي هدف‌هامون تجديد نظر کنيم و موفقيت در کنکور رو هدف ندونيم. چيزي که به خاطرش به دنيا اومديم و داريم زندگي مي‌کنيم، خيلي مهم‌تر از يه عنوان يا يه رتبه‌ست.