کاظم قلم چی: با نتایج آزمون 15 تیر برای تابستان هدف گذاری کنید

درس خواندن در تابستان ، روش‌ها ، شرایط وقانون‌های خاص خود را دارد . برنامه ریزی در تابستان هم با برنامه ریزی در طول سال تحصیلی متفاوت است .

کاظم قلم چی: با نتایج آزمون 15 تیر برای تابستان هدف گذاری کنید


درس خواندن در تابستان ، روش ها ، شرایط وقانون های خاص خود را دارد . برنامه ریزی در تابستان هم  با برنامه ریزی در طول سال تحصیلی متفاوت است . یکی از تفاوت ها ، این است : در تابستان نقش دانش آموزان و اولیا بیش از دوران 9 ماهه ی سال تحصیلی است . برای آن که بتوانید عملکرد خود را در تابستان به درستی بسنجید و ارزیابی کنید نیاز به روش و ابزار دارید . مطمئن ترین و ساده ترین راه این است که نتایج آزمون پایانی تابستان را با نتایج اولین آزمون که یک آزمون تعیین سطح است مقایسه کنید .  شما امروز یک آزمون جامع و کامل از درس های سال گذشته ی خود دادید . در پایان تابستان هم یک آزمون جامع دیگر از درس های سال گذشته خواهید داد اگر نمره های " چند از 10" خود را در پایان تابستان با نمره های آزمون نخست تابستان مقایسه کنید از میزان پیشرفت خود در تابستان آگاه خواهید شد . این مطمئن ترین روش برای ارزیابی پیشرفت  درسی است : که با عنوان "ارزیابی ارزش افزوده " شناخته می شود و معنی آن مقایسه ی نتایج پایان دوره با آغاز دوره است . این مقایسه نشان می دهد که یک دانش آموز یا دانش آموزان یک کلاس و یک معلم یا یک مدرسه یا دانشگاه در طول دوره  چقدر موثر و مفید کار کرده اند . نتایج پایان دوره را با آغاز دوره مقایسه کنید .


هدف گذاری چند از 10 برای پایان تابستان 

چرا چند از 10 ؟  و چگونه هدف گذاری کنیم

چندین سال است که دانش اموزان کانون با روش چند از 10 آشنا شده اند و نتایج خود را به جای درصد به صورت چند از 10 به خاطر می سپارند و با همین اعداد ساده هدف گذاری می کنند .  نمره ها وقتی به صورت چند از 10 یعنی به صورت عددهای یک رقمی  بیان می شوند راحت تر به خاطر سپرده می شوند . اعداد یک رقمی در ذهن ماندگارترند  . این سادگی  درحفظ کردن ، به خاطرسپردن و در دسترس بودن سبب می شود همواره  بتوانید روی هدف گذاری خود متمرکز باشید . هم اکنون که زمان بازی های جام جهانی فوتبال است خوب است مثالی هم از پیش بینی جذاب نتایج مسابقه ها داشته باشیم  . در برنامه های تلویزیون در هر مسابقه چند میلیون نفر نتیجه ی مسابقه را پیش بینی می کنند و حدس می زنند که هر تیم چند گل خواهد زد . این یک کار جذاب و شدنی است و در هر نوبت هزاران نفر یا چند ده هزار نفر پیش بینی شان درست از آب در می آید حالا تصور کنید این کار را بخواهیم برای مسابقه ی بسکتبال انجام دهیم . در این جا تعداد امتیازها دو رقمی  است فکر می کنید چند نفر بتوانند نتیجه ی دقیق یک مسابقه ی بسکتبال را با اعداد دورقمی  درست پیش بینی کنند . کار کردن  با اعداد یک رقمی ، حفظ کردن آن ها و به خاطر سپردن آن ها خیلی ساده تر از اعداد دورقمی است. ضمنا میزان دقت چند از 10  نیز برای فهمیدن میزان موفقیت  و هدف گذاری  برای آینده کافی است و نیازی به اعداد دورقمی نیست .  به همین خاطر چندین سال است  روش چند از 10  را ابداع کرده ام و پشتیبانان و دانش آموزان کانون با همین روش ساده و موثر کارنامه ها را بررسی  می کنند به خاطر می سپارند و سپس برای پایان  هر دوره یا پروژه یا آزمون بعدی با همین روش چند از 10 هدف گذاری می کنند .


چگونه هدف گذاری کنیم

اکنون که  در آزمون تعیین سطح شرکت کرده اید نتایج چند از 10 خود را در درس های مختلف روی  برگه  ی هدف گذاری بنویسید  و در کنار هر درس  برای تابستان خود هدف گذاری کنید . این برگه چهار ستون دارد در ستون اول نام درس ها را می نویسید . در ستون دوم نمره ی چند از 10 خودرا  در آزمون امروزبنویسید و در ستون سوم هدف گذاری خود را برای پایان تابستان و در ستون چهارم ، پس از این که آخرین آزمون تابستان را که آن هم یک آزمون جامع است برگزار کردید نتایج چند از 10 خود را خواهید نوشت . پس از دو ماه معلوم  می شود در کدام درس ها و در هر درس چند واحد پیشرفت کرده اید . برای هدف گذاری دقت کنید که با توجه با شناختی که از توان زحمت و تلاش خودتان دارید هدف گذاری کنید .  برای هدف گذاری ، خیلی بلند پروازی نکنید و از سوی دیگر خودتان را دست کم نگیرید . هدف گذاری هم جزء مهارت هایی است که در کانون یاد می گیرید و پس از آن که روش هدف گذاری را آموختید با تمرین زیاد و بهبودهای مداوم روی هدف گذاری مسلط می شوید . هدف گذاری چند از 10 را علاوه بر پروژه ی تابستان می توانید برای هر آزمون هم انجام دهید . در ابتدا ممکن است هدف گذاری هایتان دقیق نباشد . نگران نباشید به تدریج خودآگاهی تان بیشتر می شود و هدف گذاری هایتان دقیق تر خواهد شد . 

هدف گذاری مهم است ، کار ساده ای نیست و شما می توانید  این مهارت را  یاد بگیرید . برای هدف گذاری  حتما با پدر و مادر و پشتیبان و دوستان خود مشورت کنید اما تصمیم آخر را خودتان  با تفکر و تمرکز بگیرید .هدف گذاری یکی از  اجزای خود تنظیمی است .


کاظم قلم چیمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24