راهنمای بعد از کنکور: انتخاب واحد (بخش پنجم)

بیشتر دانشجویان وقتی وارد یک دانشکده می‌شوند –مثلاً علوم یا ادبیات- تمام واحدهایی که برمی‌دارند در همان دانشکده است درحالی‌که وضعیت دانشگاه‌های آمریکا متفاوت است.

راهنمای بعد از کنکور: انتخاب واحد (بخش پنجم)

بیشتر دانشجویان وقتی وارد یک دانشکده می‌شوند –مثلاً علوم یا ادبیات- تمام واحدهایی که برمی‌دارند در همان دانشکده است درحالی‌که وضعیت دانشگاه‌های آمریکا متفاوت است. سیاست‌گذاران دانشگاه‌ها فرض می‌کنند دانشجویان تازه‌وارد خودشان هم نمی‌دانند که به چه موضع‌هایی علاقه دارند. در حقیقت، دوره دبیرستان نمی‌تواند تمام رشته‌های دانشگاهی را به دانش آموزان معرفی کند. حتی چهار سال هم برای تجربه کردن اندکی از رشته‌های متعدد و متنوع دانشگاهی کافی نیست.

برای یافتن علاقه و استعداد واقعیتان لازم است تا جایی که می‌توانید واحدهای متنوعی را برگزینید. هر رشته، دیدگاه خاصی برایتان به ارمغان خواهد آورد و تنها با تجربه کردن آن‌ها خواهید توانست علاقه و استعداد خود را شناسایی کنید. اگر دانشکده به شما اجازه می‌دهد، در هر ترم دست کم یک واحد را به رشته‌ای کاملاً بی‌ربط اختصاص دهید؛ البته واحدی که موضوعش تا حدی کنجکاوی شما را بربینگیزد. بیشتر این واحدها موردپسندتان نخواهند بود، ولی یکی دوتایشان قطعاً جذبتان خواهند کرد. فایده دیگر این رویکرد، گسترده‌تر شدن جهان‌بینی شما است. هرچه روش‌های بیشتری برای آموختن تجربه کنید، برای مواجهه با مخمصه‌های متعددی که در آینده در کمینتان نشسته است آمادگی بیشتری خواهید داشت.

گاهی هم لازم است علاقه خود را نادیده بگیرید. به چالش کشیدن نظر و تعصب خود، یکی از بهترین تمرین‌هایی است که بهتر است تا جوان هستید به آن بپردازید. ماهیت دنیا، با آنچه شما از طریق نگریستن به آن درمی‌یابید متفاوت است چون علایق و تعصبات شما بر درکتان از دنیا تأثیر می‌گذارد. اگر می‌خواهید دنیا را همان‌طوری که هست درک کنید، باید بر تعصباتتان چیره شوید.

ذهن ما علاقه دارد نظرات و عقاید خودش را تصدیق کند و بدین منظور، تجربیات یا نظرات مخالف خود را تحویل نمی‌گیرد. توانایی بی‌طرف ماندن در ارزیابی شرایط، شما را در برگزیدن انتخاب درست یاری خواهد کرد. انتخاب واحد هم از این قاعده مستثنا نیست و دانشجویان واحدهایی را برمی‌گزینند که به نظرشان مهم‌تر و جذاب‌تر می‌آید درحالی‌که ممکن است در اشتباه باشند. با این وجود، حتی اگر واحدی را برداشتید که از آن متنفر بودید و پس از اتمام ترم، نظرتان راجع به آن عوض نشده بود، دست کم می‌دانید که عدم علاقه‌تان احساسی ظاهری و سطحی نبوده است.

مترجم: جواد تمنانلو

منبع:

کتاب The Thinking Student’s Guide to College, 75 Tips for Getting a Better Education نوشته Andrew Robertsمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24