حرف‌های فرزندان خود را بشنویم

یک استاد دانشگاه گفت: والدین باید شنونده خوبی برای شنیدن سخنان کودکان و نوجوانان خود باشند، شنیدن حرف‌های فرزندان خود، یک ضرورت است........

حرف‌های فرزندان خود را بشنویم

تهران - ایرنا - یک استاد دانشگاه گفت: والدین باید شنونده خوبی برای شنیدن سخنان کودکان و نوجوانان خود باشند، شنیدن حرف های فرزندان خود، یک ضرورت است زیرا آنان را می تواند از خیلی آسیب ها دور کند.

نادر اباذری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، بروز نزاع و مشاجره در خانواده و جامعه را نداشتن مهارت شنیدن سخنان یکدیگر عنوان کرد و افزود: بسیاری از افراد جامعه حتی تحمل شنیدن سخنان یکدیگر را ندارند و این مهارت نیاز به تمرین دارد.

وی مشورت دادن را یکی دیگر از اشتباه های والدین هنگام صحبت کردن فرزندانشان عنوان کرد و افزود: والدین نباید وقتی کودک و نوجوان درباره موضوعی صحبت می کند حرف هایش را مرتب قطع کنند و تنها هنگامی که فرزندشان درخواست مشورت داشت آن موقع نوصیه های مورد نظرشان را مطرح کنند.


این روانشناس بالینی، ذهن خوانی را یکی دیگر از اشکالات گفت و گوهای بین والدین و فرزندان دانست و گفت: بسیاری از پدر و مادرها هنگامی که فرزندشان درباره اتفاق و یا موضوعی حرف می زند سعی می کنند ذهن فرزندشان را بخوانند، و به وی توصیه های اخلاقی کنند که کار اشتباهی است؛ چون سبب می شود علاقه حرف زدن با پدر و مادر در او از بین برود.


این استاد دانشگاه، خجالت زده کردن را یکی دیگر از روش های برخورد اشتباه والدین با فرزندان اعلام کرد و افزود: این نوع واکنش سبب می شود رابطه بین فرزند و والدین از بین برود.


اباذری، بهترین راهکار والدین برای شنیدن سخنان فرزندانشان را سکوت کردن، دانست و گفت: پدر و مادرها تمرین کنند تا حداقل 2 دقیقه پس از آغاز صحبت های فرزندانشان بگذارند وی حرف بزند و از قضاوت، نصیحت و قطع کردن حرف های کودک و یا نوجوانشان بپرهیزند.

منبع :



مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24