چگونه دوستان خوبی پیدا کنیم؟

پای مراوده‌های اجتماعی که وسط باشد، افراد کمی هستند که ذاتاً مهارت‌های اجتماعی داشته باشند ولی خوشبختانه این مهارت‌ها قابل فراگیری‌اند.

چگونه دوستان خوبی پیدا کنیم؟

پای مراوده‌های اجتماعی که وسط باشد، افراد کمی هستند که ذاتاً مهارت‌های اجتماعی داشته باشند ولی خوشبختانه این مهارت‌ها قابل فراگیری‌اند. اگر درون‌گرا باشید، آشنا شدن با افراد جدید نیازمند تلاش و زمان بیشتر است و باید سعی کنید از دایره امن خود خارج شوید و نقاب برون‌گرا به چهره خود بزنید. اوایل شاید برایتان سخت باشد، ولی هرچه بیشتر تمرین کنید اوضاع راحت‌تر می‌شود. در ادامه چند نکته را شرح خواهیم داد که کمکتان می‌کند تا از لاکتان بیرون بیایید و با افراد جدید آشنا شوید.

  1. 1- خود را به چالش بکشید که برای یک هفته، هر روز با دو فرد غریبه سر صحبت را بازکنید.

شاید اولش رفتارتان به نظر ناجور بیاید ولی کم‌کم طبیعی‌تر می‌شود. اگر در لحظه نمی‌دانید چه بگویید و چه سؤالی بپرسید، از قبل تعدادی سؤال و موضوع آماده کنید. اگر آمادگی قبلی داشته باشید، کمتر احساس اضطراب می‌کنید و اعتمادبه‌نفستان نیز بیشتر می‌شود. حتی می‌توانید جلوی آینه تمرین کنید. کمی که تمرین کنید، این ارتباط‌ها طبیعی‌تر و راحت‌تر می‌شوند. اگر در باز کردن سر صحبت مهارت کافی کسب کنید، سخت‌ترین مانع را در دوست یابی برداشته‌اید.

  1. 2- سر صحبت را با معرفی خود و پرسیدن یک سؤال آغاز کنید.

سؤال‌هایی مانند «آهنگ موردعلاقه‌ات چیست؟» یا «برای تفریح چه‌کار می‌کنی؟» بپرسید که جوابی بیشتر از بله یا خیر داشته باشند. فقط حواستان باشد که طرف مقابل را با سؤال‌های پیاپی بمباران نکنید.

  1. 3- صبور باشید.

سؤال را که پرسیدید، به پاسخش نیز توجه کنید. مردم دوست دارند که راجع به خودشان حرف بزنند و از شنونده‌ای حواس جمع خوششان می‌آید. بنابراین اگر به آنچه که می‌گویند توجه نشان دهید، کلی جلو می‌افتید. می‌توانید از پاسخ‌هایی که می‌دهند متوجه شوید که چه وجه مشترکی دارید و این رابطه ارزش بیشتر وقت گذاشتن را دارد یا خیر.

  1. 4- هر وقت دوستان جدیدتان را دیدید، سلام و احوال‌پرسی کنید.

روابط جدید برای ریشه گرفتن به زمان و توجه نیاز دارند. دوستی‌تان که جوانه زد، باید از آن مراقبت کنید تا ریشه بگیرد.

  1. 5- عجله نکنید.

در دوستی شتاب نکنید. بگذارید روند صمیمی شدن کم‌کم طی شود. برای دوستی‌های باکیفیت و ماندگار هرچقدر هم که زمان بگذارید ضرر نمی‌کنید.

  1. 6- ناامید نشوید.

شاید بعضی روزها با هیچ‌کس نتوانید مکالمه‌ای لذت‌بخش و گیرا برقرار کنید ولی قرار نیست همیشه این‌چنین باشد. هیچ‌کس نمی‌تواند با تمام افراد جدیدی که ملاقات می‌کند صمیمی شود. شما هم بالاخره با افرادی آشنا می‌شوید که می‌توانید از مصاحبت هم لذت ببرید.

  1. 7- وارد اجتماع شوید.

یکی از بهترین روش‌های دوست پیدا کردن، انجام فعالیت‌های فوق‌برنامه است؛ باشگاه‌های ورزشی، کارهای گروهی و انسان دوستانه و در کل، هر کاری که از انجامش لذت می‌برید. وقتی کسی را می‌یابید که علایق مشترکی باهم دارید، راحت‌تر می‌توانید باهم دوست شوید.

  1. 8- دوستی‌های جدید را جشن بگیرید.

هر وقت توانستید فرد جدیدی را به زندگی‌تان اضافه کنید، ساده از آن نگذرید. با خود بگویید که موفق شده‌اید و توانایی دوست یابی را دارید.

مترجم: جواد تمنانلو

منبع:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/teen-angst/201611/10-ways-meet-new-people-message-teens