ساخت جایگزین زیست تخریب پذیر و تجدیدپذیر برای پلاستیک

محققان دانشگاه ایالتی کلرادو آمریکا موفق به تولید پک پلیمر زیست تخریب پذیر و تجدید پذیر شدند که می‌تواند جایگزین پلاستیک باشد.

ساخت جایگزین زیست تخریب پذیر و تجدیدپذیر برای پلاستیک
محققان دانشگاه ایالتی کلرادو آمریکا موفق به تولید پک پلیمر زیست تخریب پذیر و تجدید پذیر شدند که می تواند جایگزین پلاستیک باشد.

این پلیمر P3HB نام دارد و جایگزین مناسبی برای پلاستیک تولید شده از مواد نفتی محسوب می شود. این پلیمر، یک ماده زیستی است که معمولا توسط باکتری ها، جلبک ها و سایر میکروارگانیسم ها ساخته می شود و در حوزه پزشکی کاربرد دارد. با وجود این هزینه بالای تولید و حجم پایین محصول، استفاده از این ماده را در مقیاس وسیع صنعتی غیر ممکن کرده است.
محققان در فرآیند جدید تولید این ماده، علاوه بر کاتالیزورهای متعددی که خود طراحی و تولید کرده اند، از سوکسینات که اِستری (نوعی ترکیب) از سوکسینیک اسید است، بهره گرفتند. این اسید از طریق تخمیر گلوکز تولید می شود و در فهرست وزارت انرژی آمریکا به عنوان اولین ماده مناسب برای جایگزینی مواد شیمیایی حاصل از مشتقات نفتی معرفی شده است.
محققان با استفاده از این شیوه توانستند پلیمر P3HB را به طور مصنوعی تولید کنند. این پلیمر کارکردی مشابه پلیمر تولید شده توسط باکتری ها دارد، اما می توان آن را در مقیاس بزرگ با هزینه کمتر تولید کرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

منبع :پاسخ تلفنی به سوالات شما درباره کنکور 97

با درصدهای تخمینی در کنکور 97 , احتمال دارد چه رتبه ای بیاورم و کجا می توانم قبول شوم؟

آیا برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور (معدل, کد سهمیه و ...) باز هم زمان دارم؟

کنکور 98 به چه صورت خواهد بود ؟

انتخاب رشته و دانشگاه را از همین امروز با مشاوران شروع کنید

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب