ستاره‌های تاریخ پرتغال علیه ایران

تیم ملی ایران درحالی فردا به مصاف پرتغال می‌رود که پیش از این دو بار دیگر با این تیم دیدار داشته است.

ستاره‌های تاریخ پرتغال علیه ایران

تیم ملی ایران درحالی فردا به مصاف پرتغال می رود که پیش از این دو بار دیگر با این تیم دیدار داشته است.

به گزارش" ورزش سه" تیم ملی ایران برای سومین بار در تاریخ به مصاف تیم ملی پرتغال خواهد رفت و این در حالی است که دو بازی قبلی با پیروزی حریف اروپایی ایران همراه بوده است. اولین بازی تیم ملی ایران با پرتغال در تورنمنتی به جام جهانی کوچک برگزار شد که مسابقاتی به مناسبت استقلال کشور برزیل در این کشور برگزار می شد. تیم ملی ایران که قبل از به مقام قهرمانی در رقابت های جام ملت های آسیا رسیده و توانسته بود به مسابقات المپیک 1972 راه یابد به این مسابقات رفت.


مسابقاتی که همانطور که بازیکنانش می گویند بیشتر یک جایزه و سفر تفریحی بوده است و به همین دلیل هم تیم ایران در پایان مرحله اول گروهی در گروه 5 تیمی به مقام پنجم رسید.


این مسابقات با حضور 15 تیم از قاره های مختلف در برزیل برگزار می شد و تیم ایران در گروه 5 تیمی با پرتغال، شیلی، اکوادور و جمهوری ایرلند همگروه بود. ایران در این مسابقات از 4 بازی سه باخت و یک تساوی به دست بیاورد و با سه گل زده و 8 گل خورده همانطور که گفته شد در رده آخر قرار بگیرد.


اولین باخت به پرتغال


ایران در اولین مسابقه این تورنمنت به مصاف تیم جمهوری ایرلند رفت و با نتیجه دو بریک مغلوب شد. در این بازی تیم ایران ابتدا و در دقیقه 10 بازی توسط پرویز قلیچ خانی به گل رسید اما در ادامه با دو گل لیچ و گیونش از حریف شکست خورد. تیم ایران در دومین دیدارش در این مسابقات به مصاف تیم ملی پرتغال رفت و با نتیجه سه بر صفر شکست خورد. این بازی با حضور دوازده هزار تماشاگر برگزار شد و پرتغال با گل های اوزه بیو ، دینیس و کوئیلیو به برتری رسید. در ترکیب تیم ملی ایران ناصر حجازی، مجید حلوائی، ابراهیم آشتیانی، اکبر  کارگرجم، مصطفی عرب، علی پروین، پرویز قلیچ خانی، محمد صادقی، جواد قراب، حسین کلانی و علیرضا حاج قاسم به مصاف تیم ملی پرتغال رفت. مهدی مناجاتی و غلامحسین مظلومی نیز دو بازیکن تعویضی تیم ملی ایران در این بازی بودند.


 سومین بازی تیم ملی در جام جهانی کوچک  بازی با اکوادور بود که تنها امتیاز تیم ایران و تنها مساوی اش در این بازی ها رقم خورد. در این مسابقه تیم ایران ابتدا با گل لاسو از حریف عقب افتاد اما باز هم تک گل ایران را در این بازی قلیچ خانی در همان نیمه اول به ثمر رساند. آخرین بازی تیم ملی ایران در این تورنمنت مقابل شیلی بود که تیم ملی با نتیجه دو بریک مغلوب شد. مجید حلوایی در این بازی تک گل ایران را در دقیقه 38 به ثمر رساند.


ایران و پرتغال


پرتغال و ایران در تاریخ معاصر با وجود فاصله نسبتا زیاد جغرافیایی در ارتباط بوده اند. این ارتباط هرچند از جنگ های قرن شانزدهمی آغاز شد اما به زمین فوتبال کشیده شد به طوری که امروز یک مربی پرتغالی هم هدایت تیم ملی ایران را به عهده دارد. درواقع این بار ایران با یک ناخدای پرتغالی به جنگ پرتغالی ها رفته است. با این وجود تیم ایران برای سومین بار در تاریخش به مصاف تیم ملی پرتغال می رود و جالب است که هر بار پرتغال تقریبا در اوج بوده است. در ابتدای دهه هفتاد و بازی با پرتغال اوزه بیو ، در سال 2006 و بازی با پرستاره ترین پرتغال با حضور فیگو، دکو، رونالدو، سیمائو سابروسا، پائولتا، مانیش و ... و این بار پرتغال قهرمان اروپا که با کریس رونالدو بهترین بازیکن حال حاضر دنیا به دنبال قهرمانی در جهان است ، به مصاف تیم ملی ایران آمده اند. با این وجود هیچگاه دیدار ایران و پرتغال اینقدر اهمیت نداشته است. شاید امروز نزدیکترین شرایط به روزهایی است که ایرانی ها به دنبال بازپس گیری جزیره های هرمز از پرتغالی ها هستند چرا که این بار پرتغال هم روی لبه تیغ است. این مسابقه می تواند به معنای حذف پرتغال و خداحافظی کریستیانو رونالدو با آرزوی بزرگش که فتح جام جهانی است باشد. آیا ایران می تواند باردیگر جنگ را از پرتغال ببرد؟

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24