منابع مطالعاتی دانش‌آموز برتر انسانی،زهرا بکائیان با تراز 7665

در مقاله‌ی زیر با زهرا بکائیان، دانش آموز برتر انسانی،با میانگین تراز 7665 گفتگو شده است...

منابع مطالعاتی دانش‌آموز برتر انسانی،زهرا بکائیان با تراز 7665

لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید چند سال کانونی بودید؟

زهرا بکائیان هستم از شهر نیشابور، از سال دوم دبیرستان در آزمون های کانون شرکت می کردم.

از کدام کتاب های کانون استفاده می کنید؟

من از همه ی کتاب های آبی استفاده می کنم و در برخی از دروس اختصاصی که به تست بیشتری نیاز داشتم هم از کتاب های سه سطحی استفاده کردم هم چنین برای دوران جمع بندی نیز کتاب های زرد عمومی و اختصاصی را استفاده کردم.


در کدام درس بهترین کتاب شما کتاب کانون است و چه تاثیر و نقشی برای شما دارد؟

منبع اصلی من در درس اقتصاد، کتاب آبی کانون است. مجموعه تست‌های طبقه‌بندی شده‌ی کنکور‌های سراسری و خارج از کشور که در این کتاب وجود دارد، منبع مناسبی برای تمرین و رسیدن به تسلط در مباحث است. هم‌چنین سطح سوالات تالیفی کمی دشوارتر از کنکور است که باعث می شود ذهنم درگیر شود و با دقت بیشتری کتاب درسی را بخوانم و برای سوالات چالشی که ممکن است در کنکور امسال بیاید آماده شوم.


از چه زمانی از کتاب‌های کانون استفاده می کردید؟ چه زمان هایی و چگونه از کتاب آبی و سه سطحی استفاده می کنید؟

من از تابستان سال دوم از کتاب های آبی استفاده می کردم و کتاب های سه سطحی را امسال قبل از دوران طلایی نوروز تهیه کردم. چون تست های کتاب سه سطحی مبحث به مبحث نیست و حالت جمع بندی دارد بهترین منبع من برای دوران نوروز بود با استفاده از روش بازیابی ابتدا تست های سه سطحی را کار می کردم و نکات را در دفترچه ای یادداشت می کردم و بعد کتاب را مرور می‌کردم.

در اوایل سال که روی مباحث تسلط چندانی نداشتم ترجیح می دادم بیشتر روی متن کتاب متمرکز شوم و بعد برای تثبیت مطالب در ذهنم تست های شناسنامه دار آبی را کار می کردم ولی برای دوران نوروز و بعد از آن که روی متن کتاب تسلط کافی پیدا کرده بودم با استفاده از روش بازیابی ابتدا تست های سه سطحی را کار می‌کردم و بعد وقت مختصری را برای مرور کتاب درسی و مباحثی که اشکال داشتم می گذاشتم.


آیا اعداد و ارقامی که در جلد، فهرست و درخت دانش قید می شوند به شما کمکی می کند؟

اطلاعاتی که در فهرست کتاب آمده در برنامه‌ریزی به من کمک می کند و باعث می شود تست ها را در دو هفته ی آزمون تقسیم کنم و هر هفته تست های مشخصی بزنم.


از کدام کتاب های سه سطحی استفاده کردید؟

سه سطحی فلسفه و منطق، عربی، ادبیات اختصاصی


حجم کتاب های سه سطحی را چگونه می دانید؟

حجم کتاب های سه سطحی کافی و مناسب است و بسیار برای دوران نوروز و جمع بندی مناسب است و در مدت زمان کم دانش آموز می تواند همه ی مباحث را دوره کند، همین طور چون سوالات در سه سطح تنظیم شده اند وضعیت دانش آموز مشخص می شود.


آیا به تمام سوالات کتاب های سه سطحی پاسخ می دهید یا بسته به زمان و سطح خودتان گزینشی عمل می کنید؟

من تمام سوالات را پاسخ می دهم چون به نظرم سوالات ساده برای یادگیری و بازیابی مطالب و سوالات دشوار و دشوارتر برای به چالش کشیدن و تثبیت مطالب مفید هستند.


کتاب های سه سطحی را به چه کسانی توصیه می کنید؟

این کتاب‌ها چون در سه سطح ساده، دشوار و دشوارتر تنظیم شده‌اند برای همه‌ی دانش آموزان مفید هستند؛ به نظرم دانش آموزانی که ترازشان کمتر از 6000 است برای بازیابی مطالب می توانند از سوالات سطح ساده این کتاب استفاده کنند.


نظرتان راجع به سوالات چالشی که در کتاب های کانون و آزمون ها می آید چیست؟

این سوالات باعث می شود دانش آموز فقط به سوالات کنکور اکتفا نکند و دانش آموز را آماده ی سوالات چالشی کنکور می کند و باعث می شود تسلط بیشتری روی مطالب پیدا کند و اگر احیانا سوالات کنکور سخت بود دست پاچه نشود و از قبل آمادگی داشته باشد.


زرد عمومی و اختصاصی را چه زمانی تهیه کردید و نحوه ی استفاده شما در دوران جمع بندی آزمون محور بود یا درس محور؟

کتاب زرد عمومی را اسفند ماه ولی کتاب زرد اختصاصی را در فروردین تهیه کردم. بعد از آزمون 17 فروردین شروع به استفاده از کتاب زرد عمومی کردم. نحوه ی استفاده ی من از این کتاب آزمون محور بود. من طبق زمان‌بندی کنکور، آزمون های عمومی را جواب دادم و از تکنیک زمان های نقصانی که در ابتدای کتاب توضیح داده شده برای مدیریت زمان استفاده کردم و بعد به تصحیح و بررسی سوالات پرداختم.


اگر بخواهید از کسی تشکر کنید از چه کسی تشکر می کنید؟

از خانواده‌ی عزیزم تشکر می‌کنم که مرا حمایت کردند و سعی کردند فضای خانه را برای من آرام نگه دارند؛ همین طور از آقای قلم چی به خاطر مطالب مفیدی که جمعه آزمون به برترها گوشزد می کنند تشکر می کنم.تهیه و تنظیم: مائده سادات شاهمرادی 

ویراستار: ناهید منجمیمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24