تولید نانوپودر استخوانی سنتزی توسط محققان دانشگاه خواجه نصیر

محققان یک شرکت دانش بنیان وابسته به دانشگاه خواجه نصیر طوسی موفق به تولید پودر استخوان سنتزی با کاربرد در اعمال جراحی شدند که نسبت به نمونه خارجی بسیار ارزان‌تر است.

تولید نانوپودر استخوانی سنتزی توسط محققان دانشگاه خواجه نصیر
محققان یک شرکت دانش بنیان وابسته به دانشگاه خواجه نصیر طوسی موفق به تولید پودر استخوان سنتزی با کاربرد در اعمال جراحی شدند که نسبت به نمونه خارجی بسیار ارزان تر است.

مجری این طرح تحقیقاتی روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد تولید پودرهای استخوانی سنتزی توضیح داد و گفت: یکی از محصولاتی که در همه جراحی های فک و صورت و همچنین در کاشت ایمپلنت های دندانی و ارتوپدی استفاده زیادی دارد، پودرهای استخوانی است که در کنار فلزات کار گذاشته می شود.
مسعود مرادجو با بیان اینکه نمونه خارجی این محصول در بازار در دسترس است، خاطرنشان کرد: هر نیم سی سی نمونه آلمانی این محصول 500 هزار تومان است ولی محصول ما با 90 هزار تومان به بازار عرضه شد که به دلیل قیمت و کیفیت آن با استقبال پزشکان حوزه های مختلف روبرو شده است.
مرادجو که مسئول گروه بایومواد در یک شرکت دانش بنیان است، با تاکید بر این که این پودرها از دو منبع اهدایی از انسان و سنتز (ترکیب مواد) تولید می ‌شود، یادآور شد: پودر استخوانی اهدایی از انسان در ایران نداریم؛ چون باید نمونه‌ های استخوانی سازمان پزشکی قانونی در اختیار سازندگان قرار داده شود تا با اضافه کردن مواد مدنظر تبدیل به پودر استخوانی شود.
وی موارد انتقال بیماری از فرد دهنده به گیرنده را از دیگر چالش‌ های استفاده از منبع اهدایی نام برد و افزود: یکی از دلایلی که موجب شده است شیوه اهدایی در تولید پودرهای استخوانی کنار گذاشته شود، بیماری‌ هایی است که توسط افراد دهنده به افراد گیرنده منتقل می ‌شود.
این محقق با بیان اینکه این بیماری‌ ها از طریق دستگاه ‌های در دسترس قابل تشخیص نیست، اظهار داشت: بیماری سرطان مغز استخوان از جمله این بیماری‌ ها است که احتمال بروز آن را در فرد گیرنده ایجاد می کند؛ از این رو از سال‌ های گذشته این روش در دنیا کنار گذاشته شده است.
دانشجوی دکتری رشته بایو مواد دانشگاه خواجه نصیر با تاکید بر این که در محصول تولیدی مزبور از روش سنتزی استفاده شد، افزود: با استفاده از روش سنتزی، پودر کلسیم اکساید و کلسیم فسفات از طریق روشی خاص به پودر استخوانی تبدیل می‌ شود.
به گفته وی، همه این مراحل در اتاق تمیز و بر اساس استانداردهای خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می شود.
مرادجو به تشریح روش تولید پودر سنتزی استخوان پرداخت و ادامه داد: روش استفاده شده در این تحقیق روش سنتزی محلولی است؛ به این معنا که در فاز محلولی موادی طبق پروتکل خاصی به یکدیگر اضافه شدند. محلول بودن این ترکیب باعث می‌ شود مواد در ابعاد نانومتر شکسته شوند.
مجری طرح در این باره اضافه کرد: از آنجا که این محلول در هزار تا هزار و 500 دور در دقیقه RPM/ به هم زده می‌شود، شکسته شدن مولکول‌ ها در ابعاد نانومتر و تبدیل شدن آنها به نانو کریستال ‌ها را داریم.
وی با بیان این که در این طرح به نانو هیدروکسید رسیدیم، گفت: پودر تولید شده در حوزه‌های دندانپزشکی و ارتوپدی قابل استفاده است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24