تا کنکور با رتبه‌ی 10 منطقه1 انسانی: مهدی خوش باطن

در مقاله‌ی زیر، یکی از رتبه‌های برتر رشته‌ی انسانی، از روزها و ماه پایانی خودش تا کنکور برای شما گفته است...

تا کنکور با رتبه‌ی 10 منطقه1 انسانی: مهدی خوش باطن

 لطفا خودتان را معرفی کنید:

من مهدی خوش باطن هستم رتبه‌ی ۱۰ منطقه ۱ و ۱۶ کشوری کنکور ۹۶ در رشته‌ی انسانی و در حال حاضر، دانشجوی حقوق دانشگاه تهران.

از کدام کتاب های کانون استفاده می کردید؟

کتاب آبی اقتصاد:

خیلی خوب و مفید بود. هم سوالات کنکور را داشت و هم تست های تالیفی خیلی عالی، سخت و چالشی که سطح بالایی داشت و دانش آموز را برای رویارویی با هرگونه سوال سخت، چالشی و تیپ های جدید آماده می کرد.

کتاب آبی ادبیات اختصاصی:

بخش آرایه، درسنامه و مخصوصا تست های تالیفی خیلی خوبی داشت.

همچنین قسمت عروض آن هم خیلی خوب بود و سطحش به کنکور خیلی نزدیک بود و جنبه‌ی مثبتی که داشت این بود که در گزینه های آن ابیات تکراری نبود و هم‌چنین از درسنامه‌ی تاریخ ادبیات آن هم برای جمع بندی استفاده می کردم که خلاصه نویسی خوبی داشت.

کتاب زرد عمومی و اختصاصی:

به خاطر کنکورهای عمومی رشته های دیگر، کتاب زرد عمومی را زود تر تهیه کردم و از عید به بعد شروع به تمرین آن‌ها کردم که خیلی برایم موثر بود مثلا با تمرین این کتاب دانستم که در سوالات قرابت معنایی ادبیات تقریبا مفاهیم ثابتی مد نظر مولف است که همیشه از آن‌ها سوال می آید و به آن‌ها تسلط پیدا کردم. هم‌چنین در زبان هم باعث افزایش سرعت تست زنی و تیپ شناسی سوالات آن شد و کتاب زرد اختصاصی را هم در دوره‌ی جمع‌بندی به همراه کتاب زرد عمومی ۱۲ سال کنکور داخل و خارج آزمون دادم.

کتاب زرد بهترین منبع برای تمرین مدیریت زمان و تکنیک زمان های نقصانی است چون در واقع شرایط کنکور را با همان تعداد و همان نوع سوالات تجربه می کنیم و تا حدودی با محیط کنکور آشنا می شویم. یک حسن دیگر کتاب های زرد نکاتی بود که در ابتدای هر کنکور از آن کنکور استخراج شده بود و مخصوصا برای مرور درس ها خیلی مفید بود و اگر نکته‌ی خاصی داشت آن را در کتابم یادداشت و بعدا مرور می‌کردم.

کتاب آبی دینی

چون تا عید همه‌ی منابع تست دینی را زده بودم بعد از عید از آن استفاده می کردم و از مزیت های آن سوالات خود کانون در سال های قبل بود که در آن گرد آوری شده بود.

یکی از درس های چالشی و سخت علوم انسانی درس فلسفه و منطق است.شما چه نکات و روش های راه‌گشایی را در این درس استفاده می کردید؟

فلسفه و منطق یکی از درس های غیر قابل پیش بینی است، در درس های دیگر با تمرین و تست زنی ، فرم و نوع خاص سوال را می شود یادگرفت ولی در فلسفه و منطق باید آماده رویارویی با هر چیزی باشیم.

برای این درس فقط سوالات کنکور را بررسی می کردم .با توجه به شناختی که از سوال های کنکور داشتم خودم طبق آن اسلوب کنکوری سوال های سخت طراحی می کردم. مطلب دیگر این است که فلسفه و منطق درسی است که باید آن را عمیق خواند ولازمه آن هم طبیعتا وقت گذاشتن و تلاش بیشتر در این درس است .هر جایی را که نمی فهمیم را بیشتر پافشاری کنیم تا دقیقا متوجه شویم که این جمله می خواهد چه چیزی به ما بگوید حتی اگر شده برای یک یا دو صفحه یک ساعت وقت بگذاریم. و یک نکته دیگر آن است که سوال های فلسفه و منطق هم حفظی است و هم مفهومی و هم ترکیبی از این دو است یعنی اگر مفهوم مطلب را بفهمیم ولی حفظ نباشیم نمی توانیم به درستی به سوالات پاسخ دهیم  و بالعکس.

استراتژی شما برای ۲.۵ روز در روش جمع بندی ۳ روز یکبار چگونه بود ؟

اول هر هفته مشخص می‌کردم که کدام آزمون ها را بزنم مثلا کنکور داخل و خارج ۹۳ را در یک هفته می زدم .چون زود شروع کرده بودم هر هفته بیش از ۲ کنکور را نمی زدم گاهی اوقات جمع بندی من ۴ روز یکبار یا حتی ۵ روز یکبارمی شد. یک روز کامل را فقط کنکور می دادم و تحلیل می‌کردم و درصد گیری می کردم و ۲ الی ۳ روز بعدی را نقاط ضعف و یا نکات و درس های فرار را دوره می کردم . برای مرور درس های عربی و ریاضی و ادبیات که مفهومی بودن با تست زدن بازیابی می کرد و برای درس های مهم و سخت مثل عربی و فلسفه و منطق ،سوالات اشتباه قبلی کانونم را از سایت کانون دانلود می کردم و سوالات کنکور اشتباهم را هم که یادداشت کرده بودم مرور می کردم و بخوبی سوال ها را تیپ شناسی می کردم و متوجه نقاط ضعف و قوتم می شدم و نقاط ضعفم را بیشتر کار می کردم.

حضور در ۳ آزمون جامع پایانی کانون چه دستاوردی (علمی، روانی، مدیریتی یا مهارتی) برای شما داشت؟

سطح این آزمون ها خیلی به کنکور نزدیک است چون این آزمون ها جامع هستند مثل آزمون های مبحثی نیستند که خیلی وارد جزئیات شوند و در واقع سوالات استاندارد و شباهت بیشتری به کنکور دارد و یک نکته خیلی خوب آن نتیجه این آزمون هاست که خیلی به نتیجه کنکور نزدیک است و تقریبا میانگین رتبه دانش آموز در این آزمون ها رتبه او در کنکور است و اینکه هر آزمون را باید در حکم یک کنکور بگیریم و دقیقا جو کنکور را در این آزمون ها تجربه می کنیم و نکته دیگر این که با این آشنایی ،دیگر استرس و ترسی از کنکور باقی نمی ماند مخصوصا اینکه سوالات کنکور حتی راحت تر از آزمون ها هم هست.

تورق سریع را چند روزه و چگونه انجام دادید؟

من دو هفته مانده به کنکور تورق سریع را شروع کردم، چون کنکور و کتاب زرد را زود تمام کرده بودم وقت زیاد آوردم و همه کتاب ها را به دقت روخوانی کردم و در این مرور های دقیق ، مطالب اندکی بود که در کتاب ها ندیده بودم و مطالعه کردم و یادداشت ها و خلاصه نویسی ها (حتی گاهی متن کتاب را هم نمی خواندم و فقط خلاصه ها را می خواندم) و چون فرمول های ریاضی کمی فرار بود هر روز کمی تست ریاضی کار می‌کردم.

یک هفته مانده به کنکور، کنکورهای داخل و خارج ۹۵ را پاسخ دادم و نتایج را در سایت کانون بارگذاری و رتبه را پیش بینی کردم از کنکور ۹۰ تا ۹۵ را که زده بودم تمام درصدها و نتایج را نوشته و دسته بندی کرده بودم که با مقایسه آنها به وضوح نقاط ضعف و قوتم مشخص می شد.

شب کنکور هم با توجه به همه این ها هدفگذاری کردم و در کنکور وقتی به آن هدفگذاری می رسیدم احساس آرامش می کردم و استرسم کم می شد.خوشبختانه در کنکور هم حتی به بیشتر از آن هدفگذاری رسیدم.

روز قبل از کنکور چه کار کردید؟ قبل از کنکور استرس نداشتید که رتبه شما چند می شود ؟در مورد روز کنکور خودتان کمی صحبت کنید. آیا اتفاق خاصی نیفتاد یا شرایطی‌ که مجبور به مدیریت شرایط شوید؟

روز قبل از کنکور تا ظهر درس خواندم ولی در ادامه درس نخواندم و اینکه این روز را با دوستان بیرون رفتم و کمی خودم را خسته کردم تا شب قبل از کنکور خواب خوبی داشته باشم و حتی پیشنهاد می کنم افرادی که نگران خواب شب کنکور هستند هفته پایانی را خوب بخوابند که که اگر هم شب کنکور نخوابیدند مشکل زیادی نداشته باشند .یک نکته مفید دیگر اینکه روز قبل از کنکور از مسیر حوزه کنکور به آنجا رفتم تا با آن محیط آشنا شوم و روز بعد که رفتم کنکور بدهم برایم مکان آشنایی بود و از استرسم کم شد.

روز کنکور مثل آزمون های کانون به موقع رفتم و مثل همیشه عمومی هارا از زبان که در ان مهارت داشتم شروع کردم و چون همیشه وقتم به متن دوم نمی رسید آن را رها کردم و از ادبیات شروع کردم و در پایان ۱۵ دقیقه وقت زیاد آوردم که صرف متن دوم زبان کردم.

و در اختصاصی ها هم به ترتیب دفترچه پیش رفتم تا درس فلسفه و منطق ولی چون اگر اول فلسفه و منطق را می زدم درگیر سوالاتش می شدم و وقتم هم هدر می رفت و با استرس و نگرانی می رفتم سر سوالات روان شناسی ،اول روانشناسی را سریع زدم و هر چه وقت اضافه بود با خیال راحت فلسفه ومنطق را زدم.

در مورد نقش اولیا صحبت کنید ،کارهایی که والدین شما برایتان انجام دادند و تاثیر گذار می دانید؟

نقش خانواده‌ها، یک نقش محوری است. من بعد از آزمون ها کارنامه را به همراه خانواده بررسی و تحلیل می کردم و حضورشان همواره به من دلگرمی می داد ومراعاتشان در سال کنکور در ایجاد فضای آرام و بدون استرس خیلی موثر بود. روز قبل از کنکور که مخصوصا با مادرم بحث های غیر درسی و.... کردیم خیلی به من آرامش داد.

چقدر نسبت به برنامه راهبردی آزمون ها آگاهی داشتید؟به نظر شما مزیت های این برنامه چه بود؟

خیلی خوب بود که آزمون ها دوهفته یکبار برگزار می شد همواره حس رقابت بین دانش‌آموزان وجود داشت و این خود انگیزه ای برای بیشتر و بهتر درس خواندن بود و ایستگاه های جبرانی‌ای که داشت برای رساندن درس های عقب مانده خیلی موثر بود و اینکه در طول سال طبق برنامه چندین بار درس ها مرور می شد و دانش آموزان به راحتی به تسلط خوبی در درس ها می رسیدند.


تهیه و تنظیم: محمدرضا کوچکی

ویراستار: ناهید منجمی