تا کنکور با رتبه‌ی 6 منطقه 2 انسانی: فاطمه دهقانپور

در مقاله‌ی زیر، رتبه 6 منطقه 2، فاطمه دهقانپور از تجربیاتش در روز‌ها و ماه پایانی گفته است...

تا کنکور با رتبه‌ی 6 منطقه 2 انسانی: فاطمه دهقانپور

لطفا خودتان را معرفی کنید:

فاطمه دهقانپور هستم رتبه‌ی ۶ منطقه ۲ و ۲۰ کشوری کنکور ۹۶ رشته‌ی انسانی

شما موفق شدید درس ریاضی را که یکی از درس‌های چالشی رشته‌ی انسانی است، 100درصد در کنکور بزنید. علت این دستاورد را در چه می‌دانید؟

من به درس ریاضی خیلی علاقه داشتم و هر وقت خسته می شدم سراغ ریاضی می‌رفتم و کلی حالم خوب می شد. نکته ای که باعث قوت من در این درس بود، این بود که هر روز در یک زمان مشخص، تست ریاضی می زدم و در این درس روی اشتباهاتم خیلی تاکید داشتم و سوالاتی که اشتباه پاسخ داده بودم را از سایت قلمچی که به صورت دسته بندی شده آماده بود، دانلود می کردم و در طول مطالعه ریاضی هر از گاهی بر می گشتم و دوباره اشتباهاتم را بررسی می کردم که ببینم آیا یاد گرفته ام یا نه.

شما هم‌چنین علوم اجتماعی را ، ۱۰۰ درصد زدید. علت را به چه نسبت می‌دهید؟

علوم اجتماعی یکی از دروس تقریبا حفظی انسانی است. یک نکته مهم در این درس این بود که ارتباط بین درس ها را باید در نظر گرفت چون سوالات آن ترکیبی است و به نظر من بهترین و سریع ترین روش حل سوالات آن از طریق حذف گزینه است چون صورت سوال طولانی بوده و مطالعه کاملش وقت گیر است و خلاصه نویسی هایی که از قسمت های مهم داشتم در بازیابی مطالب خیلی کمکم می کرد و روش خوب برای مرور این درس ها به نظر من بازیابی از طریق تست زدن است چون از دوره جمع بندی به بعد دیگر زمان زیادی برای بازخوانی وجود ندارد. برای این کار از کتاب های جمع بندی کانون هم استفاده می کردم.

 استراتژی شما برای ۲.۵ روز در روش جمع بندی به روش ۳ روز یکبار چگونه بود؟

برای جمع بندی من روش ۳ روز یکبار را شخصی سازی کرده بودم؛ عمومی و اختصاصی کنکور های تا سال ۹۲ را به صورت جداگانه می زدم و تمام اشتباهاتم را یادداشت می‌کردم و کنکور ۳ سال آخر را به صورت کامل در حدود اواسط خرداد تمام کردم و از آن به بعد بیشتر تاکیدم روی یادداشت ها و حاشیه نویسی ها و خلاصه نویسی هایم از درس های مختلف بود و بر می گشتم و سوالات اشتباه قبلی ام و حتی سوال های درست مهم آزمون های قبل را مرور می کردم.

حضور در ۳ آزمون جامع پایانی کانون چه دستاورد های علمی، روانی و تکنیکی روی کنکور شما داشت ؟

۳ آزمون جامع پایانی خیلی برایم مفید بود. متاسفانه بعضی از دانش آموزان در این آزمون ها شرکت نمی کنند و از برنامه جدا می شوند که اشتباه خیلی بزرگی است. این آزمون ها جامعه آماری بالایی داشته و تقریبا هم سطح کنکور هستند و در واقع هر یک از این آزمون ها را برای خودم کنکوری قرار داده بودم و خیلی جدی شرکت کردم و مدل های شخصی خودم مثل تغذیه روز کنکور و ترتیب درس هایی که می خواستم در کنکور بزنم را امتحان کردم که تثبیت شوند و چون نتیجه این آزمون ها تا حدودی شباهت به کنکور هم داشت با دادن آخرین آزمون آرامش خوبی گرفتم .

تورق سریع را چند روزه و چگونه انجام دادید؟

۱۰ روز پایانی دروس حفظی را که نیاز داشتم بخوانم با دقت روخوانی کردم و بیشتر خلاصه نویسی ها و تست های ستاره دار و اشتباهاتم در آزمون های قبل و کنکور هایی که داده بودم را مرور ‌کردم و اشکالاتم را برطرف کردم و برای مرور درس ها بیشتر با تست زنی درس ها را بازیابی کردم . با این کار، هم درس ها مرور شد و هم تست زنی  وسرعت و تیپ شناسی سوالات در من تقویت شد که برای این کار کتاب های جمع بندی کانون منبع خوبی بود.

روز قبل از کنکور چه کار کردید؟ قبل از کنکور استرس نداشتید که رتبه شما چند می شود ؟در مورد روز کنکور خودتان کمی صحبت کنید. آیا اتفاق خاصی نیفتاد یا شرایطی‌ که مجبور به مدیریت شرایط شوید؟

بعد از آزمون آخر جمع بندی، آرامش خوبی بدست آوردم و استرس زیادی نداشتم و می دانستم که تمام تلاشم را کرده ام و تسلط خوبی در درس هایم دارم و به خودم مطمئن بودم . این‌ها به من بیشتر آرامش می داد و روز قبل از کنکور هم دست نویس ها و خلاصه هایی که داشتم مخصوصا یادداشت‌های تاریخ ادبیاتم را تا ساعت ۱۹ خواندم و بعد از آن استراحت کردم و از لحاظ شرایط روحی، خودم را برای کنکور آماده کردم.

روز کنکور عمومی ها را از عربی شروع کردم و در پایان ادبیات را زدم و در ۱۵ دقیقه وقت اضافه که آوردم ،استراتژی بازگشت خوبی داشتم و سوالات سختی که در ضربدر منفی علامت زده بودم را حل کردم. در دروس اختصاصی هم تا درس ادبیات را طبق ترتیب دفترچه زدم و چون سوالات فلسفه و منطق سخت بود برای حل آن انرژی می خواست بعد از ادبیات فلسفه و منطق را زدم و بعد از آن برگشتم و به ترتیب درس ها را ادامه دادم و اینجا هم مدیریت زمان خوبی داشتم و توانستم از وقت اضافی برای استراتژی بازگشت استفاده کنم.

در مورد نقش اولیا صحبت کنید،کارهایی که والدین شما برایتان انجام می دادند و تاثیر گذار بود ؟

نقش اولیا در ایجاد فضای آرامش و بدون استرس و اینکه کارهای حاشیه ای غیر درسی مرا انجام می دادند، خیلی مفید بود و نکته ای که وجود دارد به نظر من نظارت خانواده در این دوران باید نظارت کلی باشد یعنی اینکه زیاد وارد جزئیات کارنامه و این مسائل نشوند چون باعث استرس دانش آموز می شود ولی یک همراهی کوچک در این زمینه و دلگرمی هایی که می دادند مایه قوت قلب من می شد.

چقدر نسبت به برنامه راهبردی آزمون ها آگاهی داشتید و براساس شناخت ثبت‌نام کردید؟

برنامه راهبردی خیلی خوب طراحی شده بود ،طوری که با برنامه مدرسه هماهنگ بود و هم پوشانی داشت. یک ویژگی خوب این برنامه مرور و تکرار به موقع درس ها و وجود زوج درس ها بود که باعث می شد درس ها تداخل نداشته باشند و این پیشرفت تدریجی و رسیدن به برنامه و خواندن به موقع درس ها به من آرامش می داد و در دوران امتحان هم فقط اولویت من با برنامه کانون بود و قبل از امتحان مدرسه آن درس را بیشتر از طریق تست زدن بازیابی می کردم که هم برای مدرسه و هم برای آزمون آماده می شدم.


تهیه و تنظیم: محمدرضا کوچکی

ویراستار: ناهید منجمیمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24