روباتی که خطر انفجار را هشدار می‌دهد

دانشمندان رباتی ساخته اند که مجهز به حسگرهای مختلف و دوربین گرمایی است تا در دود ببیند.

روباتی که خطر انفجار را هشدار می‌دهد

دانشمندان رباتی ساخته اند که مجهز به حسگرهای مختلف و دوربین گرمایی است تا در دود ببیند. این ربات می تواند خطر انفجار را به آتش نشانان هشدار دهد.

کنسرسیومی به رهبری دانشگاه اروبو(Örebro) در سوئد ربات SmokeBot را طراحی کرده است. این ربات قرار است ماموریت های شناسایی در ساختمان های مملو از دود یا قابلیت دید کم را فراهم کند. به این ترتیب نقشه ای برای آتشنشانان فراهم می شود.

این ربات هم اکنون می تواند با ترکیبی از دوربین گرمایی، یک دوربین با رادار سه بعدی و یک واحد LiDAR(ردیابی و طیف یابی نور) در دود ببیند.تصاویر و اطلاعات دیگر به طور واقعی برای اپراتور انسانی خارج ساختمان فرستاده می شود. این اپراتور با استفاده از اینترنت می تواند ربات را کنترل کند.

همچنین ربات در صورت قطع ارتباط با اپراتور به طور خودکار راه برگشت به آخرین مکانی را می یابد که در آنجا به اینترنت دسترسی داشت.

SmokeBot همچنین مجهز به حسگر گاز است که قابلیت ردیابی نوع، دما و غلظت گازهای موجود در ساختمان را دارد. ربات با کمک این اطلاعات خطر انفجار را به آتشنشانان هشدار می دهد.

البته باید قبل از به کارگیری آن سرعت ربات کمی بهبود یابد. درحال حاضر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد تا اطلاعات کافی را جمع آوری کند. چنین مدت زمانی برای نجات افراد از آتش طولانی است.

یکی دیگر از موارد استفاده این ربات در حوزه کشاورزی است. حسگرهای گاز این دستگاه می توانند انتشار گازهای مختلف را اندازه گیری کنند.

روباتی که خطر انفجار را هشدار می‌دهد


منبع :پاسخ تلفنی به سوالات شما درباره کنکور 97

با درصدهای تخمینی در کنکور 97 , احتمال دارد چه رتبه ای بیاورم و کجا می توانم قبول شوم؟

آیا برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور (معدل, کد سهمیه و ...) باز هم زمان دارم؟

کنکور 98 به چه صورت خواهد بود ؟

انتخاب رشته و دانشگاه را از همین امروز با مشاوران شروع کنید

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب