جدیدترین ربات آتش‌نشان را ببینید

محققان دانشگاه "اوربرو"(Örebro) سوئد رباتی ساخته‌اند که به دل آتش می‌زند و نقشه‌ای از محل حریق برای آتش‌نشانان فراهم می‌کند.

جدیدترین ربات آتش‌نشان را ببینید

محققان دانشگاه "اوربرو"(Örebro) سوئد رباتی ساخته‌اند که به دل آتش می‌زند و نقشه‌ای از محل حریق برای آتش‌نشانان فراهم می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، قبلا ربات‌هایی را دیده‌ایم که برای کمک در زمان آتش‌سوزی ساخته شده‌اند، اما ربات ابداعی محققان دانشگاه "اوربرو" سوئد موسوم به SmokeBot کمی متفاوت است.

این ربات که توسط یک کنسرسیوم اروپایی تحت رهبری دانشگاه "اوربرو" سوئد طراحی شده، در نظر دارد برای انجام مأموریت‌های شناسایی در ساختمان‌های آتش گرفته پر از دود که دید را محدود می‌کند و ایجاد نقشه‌هایی که آتش‌نشانان را راهنمایی می‌کند، استفاده شود.

SmokeBot در شکل فعلی خود می‌تواند با استفاده از ترکیبی از دوربین‌های حرارتی استریو، دوربین 3 بعدی راداری و لیدار(LiDAR) (تشخیص و تصحیح نور) قادر به دیدن در دود متراکم است.

تصاویر و دیگر داده‌ها در زمان واقعی به یک اپراتور انسان که کنترل آن را از طریق اتصال به اینترنت در اختیار دارد، در خارج از ساختمان منتقل می‌شود.

اگر ربات تماس با اپراتور را از دست بدهد، به طور خودکار به مکان قبلی خود بازمی‌گردد تا به اینترنت دسترسی داشته باشد و ارتباط مجددا برقرار شود.

SmokeBot همچنین به سنسورهای گاز با پهنای باند بالا مجهز است که قادر به تشخیص نوع، دما و غلظت گازهای موجود در ساختمان است و با استفاده از این داده‌ها، اگر خطر انفجار وجود داشته باشد، می‌تواند به آتش‌نشانان هشدار دهد.

جدیدترین ربات آتش‌نشان را ببینید


با این حال، قبل از اینکه این ربات بتواند به طور عمومی مورد استفاده قرار بگیرد، نیاز به کمی افزایش سرعت دارد. در حال حاضر حدود 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد تا اطلاعات کافی را جمع‌آوری کند، که طراحان آن می گویند زمانی طولانی برای نجات مردم از آتش است.

گفته می‌شود این ربات علاوه بر کمک به نجات افراد گیر افتاده در حریق، ممکن است کاربردهای دیگری نیز داشته باشد.

پروفسور "آشیم لیلینتال" سرپرست این پروژه می‌گوید: یکی دیگر از زمینه‌های بالقوه‌ای که این ربات می‌تواند در آن سودمند باشد، کشاورزی است. در این حوزه تقاضا برای ربات‌هایی وجود دارد که بتوانند در گرد و خاک دید داشته باشند. سنسورهای گاز نیز برای اندازه‌گیری انواع مختلف آلاینده‌های گازی استفاده می‌شوند.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24
آسایش و رفاه در سایه شیمی (درسنامه) از شیمی 3
دوازدهم رياضي     دبیر : علی سلوکی