سیاهچاله نادر هنگام بلعیدن یک ستاره کشف شد

رصدخانه XMM-Newton سازمان فضایی اروپا یک سیاه چاله با حجم متوسط کشف کرده که در حال بلع یک ستاره نزدیک به خود است

سیاهچاله نادر هنگام بلعیدن یک ستاره کشف شد

رصدخانه XMM-Newton سازمان فضایی اروپا یک سیاه چاله با حجم متوسط کشف کرده که در حال بلع یک ستاره نزدیک به خود است. در حقیقت این رصدخانه بهترین گزینه برای یک پدیده نادر و مرموز کهکشان را کشف کرده است.

در جهان انواع مختلفی سیاهچاله وجود دارد: ستاره های بزرگ هنگام مرگ سیاهچاله های عظیم ایجاد می کنند، از سوی دیگر کهکشان ها نیز در مرکز خود ابرسیاهچاله هایی با حجم میلیون ها برابر خورشید دارند. در این میان نوع دیگری از سیاهچاله نیز وجود دارد، سیاهچاله های متوسط که تصور می شود به تدریج رشد کرده و به ابر سیاهچاله تبدیل می شوند.

این سیاهچاله ها بسیار مرموز هستند و به همین دلیل نمونه کشف شده اهمیت زیادی دارد.

گروهی از محققان با بررسی اطلاعات تلسکوپ فضایی XMM-Newton X-Rayهمراه رصدخانه Chandra X-Ray و تلسکوپ Swift X-Ray متوجه نشانه هایی از فعالیت سیاهچاله شدند. آنها اشعه ای عظیم در حوالی یک کهکشان دوردست ردیابی کردند که همزمان با گذر ستاره از فاصله بسیار نزدیک سیاهچاله (و بلعیده شدن آن) دیده شد.

داچنگ لین محقق ارشد این پژوهش می گوید: این نوع از سیاهچاله تا به حال با این وضوح رصد نشده بود. تا به حال گزینه های محدودی از این نوع کشف شده بودند اما در کل سیاهچاله های متوسط بسیار نادر هستند.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24